اقتصادآخرین عناوین

آخرین وضعیت بازار کار/ نرخ بیکاری کاهش یافت؟

آخرین وضعیت بیکاری در سال گذشته توسط مرکز آمار ایران منتشر شد.

مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود، آخرین آمار از وضعیت بازار کار در سال 1402 را منتشر کرد. ارقام اعلام شده از سوی این نهاد با پیش‌بینی  از نرخ بیکاری مطابقت دارد.

 طبق اعلام مرکز آمار نرخ بیکاری در سال 1402 نسبت به سال 1401 کاهش یافته و به کمتر از 8.5 درصد رسیده است. نسبت اشتغال نیز با افزایشی جزئی نسبت به 1401، به سطح 38 درصد نزدیک شده است. همچنین، نرخ مشارکت افزایش یافته و از 41 درصد عبور کرده است.

پیش‌تر  در گزارشی به پیش‌بینی شاخص‌های عمده بازار کار پرداخته و در آن نرخ بیکاری و نسبت اشتغال را در انتهای سال 1402 پیش‌بینی کرده بود. گزارش اخیر نشان می‌دهد که پیش‌بینی اکوایران با ارقام اعلام شده از سوی مرکز آمار همخوانی دارد.

030301

نرخ بیکاری 8.1 درصدی در کارنامه اشتغال سال 1402

داده‌های مرکز آمار حاکی از آن است که نرخ بیکاری در سال گذشته به 8.1 درصد رسیده است. این نرخ در سال 1401 برابر با 9 درصد بوده بنابراین این نرخ با کاهش 0.9 واحد درصدی مواجه شده است. این نرخ نشان می‌دهد که چند درصد از افراد فعال در بازار کار، بیکار بوده‌اند. البته باید توجه داشت که در این محاسبه، بیکار به شخصی اطلاق می‌شود که کار ندارد اما یا مایل به کار کردن است و یا دنبال شغل می‌گردد.

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که نسبت اشتغال نیز در سال گذشته با افزایش نسبت به سال 1401 روبرو بوده و از 37.2 درصد به 37.9 درصد رسیده است. این نسبت بیانگر آن است که چند درصد از جمعیت در سن اشتغال (15 سال و بالاتر) شغل دارند و مشغول به کار هستند.

نرخ مشارکت نیز از 40.9 درصد به 41.3 درصد افزایش یافت که نشان‌دهنده حضور فعال‌تر افراد در سن کار در بازار کار است. به بیان دیگر، نرخ مشارکت نشان می‌دهد که چند درصد از افراد در سن کار، به صورت بیکار یا شاغل در بازار کار حضور دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا