نبض بورسآخرین عناوین

بازی متفاوت شاخص های بورس در دو نیمه معاملات بازار

در معاملات دیروز بورس تهران با وجود افزایش شاخص هم وزن اما شاخص کل افت کرد و مالکیت سهامداران حقیقی کاهش یافت.

 بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد افزایش تراز کم شاخص کل هم‌وزن و افت تراز شاخص کل بود. بورس تهران دیروز شاهد افزایش تراز شاخص کل و هم وزن در ابتدای معاملات بود و که پس از نیم ساعت روند شاخص کل نزولی شد. شاخص هم وزن بورس تهران تا میانه معاملات سهام همچنان به رشد ادامه داد اما از ساعت ده و نیم تمامی شاخص‌های سهامی نزولی شدند.

روز یکشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران کاملا سبز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 20 صدم درصد بود و کاهش تراز شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 4 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص کل فرابورس با 3 صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 7 صدم درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت انبوه‌سازی با 56.5 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت رایانه با 44.5 میلیارد تومان و صنعت محصولات غذایی با 23.8 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 43.2 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با 33.9 میلیارد تومان و صنعت فراورده‌های نفتی با 26.1 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز یکشنبه شاهد افزایش ارزش معاملات خرد تا سطح 3 هزار و 644 میلیارد تومان بود. بورس تهران روز یکشنبه را با افزایش 5 درصدی ارزش معاملات خرد پشت سر گذاشت. دیروز شاهد خروج 84 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم.

ارزش صف‌های خرید و فروش سهام روز یکشنبه متعادل‌تر شد. ارزش صف‌های خرید با 19 درصد کاهش به نسبت روز چهارشنبه به سطح 127 میلیارد تومانی رسید و ارزش صف‌های فروش با 12 درصد افزایش تا 132 میلیارد تومان افزایش داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.4 میلیون تومان روز چهارشنبه تا 22.2 میلیون تومان ریزش داشت. یکشنبه سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش داشت و از 22.4 میلیون تومان به 24.8 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

IMG_20240506_003719_388

پیش بینی بورس دوشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز دوشنبه در تداوم روند نزولی شاخص‌ کل در نیمه دوم معاملات روز یکشنبه آغاز خواهد شد. بورس تهران، در حال حاضر با کاهش تنش‌های خاورمیانه و کاهش قیمت‌ها در بازار‌های موازی مواجه است. در حال حاضر اخبار مثبت سیاسی مبنی بر حضور  گروسی در ایران طی روز‌های آینده به گوش می‌رسد که پتانسیل بالایی برای تغییر شرایط بازار سهام دارد.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 6 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال ریزش اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 22 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا