اقتصاد

کاهش 2300 واحدی شاخص بورس

امروز در اولین روز کاری هفته همه شاخص‌های بورس قرمز شدند، اما میزان کاهش شاخص‌ها زیر یک درصد بوده است.
امروز در اولین روز کاری هفته همه شاخص‌های بورس قرمز شدند، اما میزان کاهش شاخص‌ها زیر یک درصد بوده است.

شاخص کل بورس با کاهش 2314 واحد به رقم 2 میلیون و 20 هزار 17 واحد رسید. همچنین شاخص هموزن با کاهش 328 واحد به رقم 705 هزار و 896 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران که حاکی از ارزش روز شرکت‌های بورسی است به بیش از 7 میلیون و 14 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 6.1 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 319 هزار فقره معامله و به ارزش 4 هزار و 549 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت  با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز قبل معاملاتی یک دهم درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هم‌وزن 0.5 درصد کاهش یافت.

شاخص آزاد شناور 0.14 درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 0.12 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.11 درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای مخابرات ایران و پتروشیمی نوری بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و برعکس نمادهای فولاد مبارکه، شستا، پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت بندرعباس بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را  داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با 9 واحد کاهش به رقم 25 هزار و 103 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 412 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 406 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 4.7 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 483 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 127 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای صبا فولاد خلیج‌فارس، برق و انرژی پیوند، مادیران، انتخاب الکترونیک و مولد نیروگاهی تجارت فارس بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای مالی سپهرصادرات و آریا ساسول بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

به گزارش فارس، دولت قرار است مولدسازی دارایی‌های خود را از طریق بازار سرمایه انجام دهد و با فروش دارایی‌های دارای ارزش افزوده و فروش آن از طریق بازار سرمایه، بخشی از کسری درآمد خود را جبران کند.

همچنین بازار سرمایه از نظر سرمایه‌گذاری کارگران برای دوره بازنشستگی می‌تواند بخشی از کمک مستمری به بازنشستگان در آینده باشد، سرمایه‌گذاری در بیمه‌های عمر هم می‌تواند درآمد جانبی برای بازنشستگان ایجاد کند.

نقش تأمین مالی بازار سرمایه در اقتصاد هر روز بیشتر می‌شود، به شرط اینکه دولت عمق بازار سرمایه را بیشتر کند و از این بازار حمایت‌های جدی داشته باشد. قوانین حامی از سرمایه‌گذاران خصوصی در افزایش حجم بازار سرمایه موثر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا