نبض بورس

جهش 28 هزار واحدی شاخص بورس

بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه آخرین روز کاری هفته با افزایش 28 هزار و 497 واحد معادل 1.4 درصد …
بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه آخرین روز کاری هفته با افزایش 28 هزار و 497  واحد معادل 1.4 درصد همراه شد و به رقم 2 میلیون و 60 هزار و 377  واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با رشد 8 هزار و 580 واحد به رقم 720 هزار و 645 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 7 میلیون و 155 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 10.2 میلیارد سهام  و اوراق مالی در قالب 412 هزار فقره معامله و به ارزش 6 هزار و 484 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی نسبت به روز گذشته 1.4 درصد  افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن با افزایش 1.21 درصد همراه شدند.

شاخص آزاد شناور 1.49 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 1.91 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس 0.83 درصد رشد کرد.

نمادهای شاخص‌‌ساز امروز شامل فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری غدیر، ملی مس، بانک ملت ، مپنا، گسترش نفت و گاز پارسیان و بانک تجارت بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل در پایان معاملات امروز با 195 واحد افزایش به رقم 25 هزار و 310 واحد رسید. ارزشظ بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 423 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس به بیش از 407 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از 5.1 میلیارد سهام و اوراق مالی در  قالب 234 هزار معامله و به ارزش 4 هزار و 404 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس امروز 0.78 درصد افزایش یافتند این دو شاخص با معیار هموزن 0.98 درصد رشد کردند، شاخص بازار اول فرابورس 1.66 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم فرابورس 0.46 درصد رشد کرد.

امروز نمادهای ایران خودرو دیزل، مالی سپهر صادرات، بانک سامان، انتخاب الکترونیک، تجلی توسعه معادن و پتروشیمی مارون بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، یکی از روش‌های تأمین مالی از بازار سرمایه در کنار انتشار انواع اوراق روش سلب تقدم از سهام است که به افزایش شناوری میزان سهام شرکت‌ها و جمع‌آوری نقدینگی به نفع شرکت‌ها و اجرای توسعه پروژه کمک می‌کند.

با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای لازم است بازار سرمایه از نظر حجم و ظرفیت و عمق توسعه پیدا کند و شرکت‌ها بتوانند از این بازار به تأمین مالی غیرتورمی بپردازند.

اعتبارسنجی شرکت‌های بورسی، زمینه مهمی برای تأمین مالی غیرتورمی از بورس است و سهم بازار سرمایه از تأمین مالی که در حال حاضر حدود 8 درصد است، باید به حداقل 30 درصد افزایش پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا