اقتصاد

صعود 14 هزار واحدی شاخص بورس

بورس اوراق بهادار تهران امروز هم مانند روز گذشته روند رو به رشد به خود گرفت بگونه‌ای که شاخص کل 0.7 درصد نسبت به روز …
بورس اوراق بهادار تهران امروز هم مانند روز گذشته روند رو به رشد به خود گرفت بگونه‌ای که شاخص کل 0.7 درصد نسبت به روز قبل افزایش یافت و با رشد 14143 واحد به رقم 2 میلیون و 30 هزار و 878  واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با افزایش 5 هزار و 918 واحد به رقم 684 هزار و 837 واحد رسید.ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 7 میلیون و 53 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 6.7 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 321 هزار فقره معامله و به ارزش 4 هزار و 416 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی امروز 0.7 درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن 0.87 درصد افزایش یافتند. شاخص آزاد شناور 0.68 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 0.83 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس 0.56 درصد رشد کرد.

نمادهای پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی پردیس، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، پالایش نفت بندرعباس، پالایشگاه تهران، همراه اول و مپنا به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بور را داشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل با 151 واحد افزایش به رقم 24 هزار و 721 واحد رسید.ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 389هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 411 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 5.5 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 162 هزار معامله و به ارزش 233 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

البته لازم به یادآوری است مطابق روال دوشنبه‌ها امروز 2.5میلیارد اوراق بدهی بانک مرکزی در قالب 355 نوبت معامله و به ارزش 230 هزار میلیارد تومان در شبکه بانکی بین بانک‌ها داد و ستد شد که صرفا ارقام آن در معاملات فرابورس نمایش داده می‌شود.

شاخص کل و شاخص قیمت در فرابورس امروز 0.61 درصد افزایش یافتند  این دو شاخص با معیار هموزن 1.11 درصد افزایش یافتند. شاخص بازار اول فرابورس 0.65 درصد رشد کرد. شاخص بازار دوم فرابورس 0.6 درصد رشد کرد.

امروز نمادهای آریا ساسول، مالی سپهرصادرات، مدیریت انرژی امیدتابان حور، فولاد هرمزگان، نفت پاسارگاد، بیمه پاسارگاد و پالایش نفت لاوان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، بازار سرمایه محل مناسبی برای سرمایه‌‌گذاری و جذب سرمایه‌های سرگردان در بازار است به شرط اینکه قوانین بازار طوری طراحی شود که در کنار حمایت از سرمایه‌گذاری حقوقی از سرمایه‌گذاران حقیقی هم حمایت شود چون بازار سرمایه محلی برای تأمین مالی غیرتورمی در اقتصاد به شمار می‌رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا