اقتصاد

اعلام قیمت نجومی شیرینی و کیک‌های سفارشی

رئیس اتحادیه قنادان تهران در مورد وضعیت تولید شیرینی گفت: به دلیل هزینه‌ بالای مواد اولیه، تولید شیرینی توجیه اقتصادی چندانی ندارد به طوری …
رئیس اتحادیه قنادان تهران در مورد وضعیت تولید شیرینی گفت: به دلیل هزینه‌ بالای مواد اولیه، تولید شیرینی توجیه اقتصادی چندانی ندارد به طوری که خیلی از قنادی‌ها در تهران به خصوص در یک سال و نیم تا دو سال اخیر، پروانه‌ خود را باطل کردند و مشغول شغل دیگری شدند.

رئیس اتحادیه قنادان تهران در گفت‌وگو با همشهری آنلاین در مورد وضعیت تقاضا برای خرید شیرینی به همشهری آنلاین گفت: به دلیل گرانی مواد اولیه که روی قیمت تمام‌شده شیرینی تاثیر می‌گذارد و همچنین به علت تورم کالاهای اساسی، قدرت مردم برای خرید شیرینی کاهش یافته و به نوعی ریزش تقاضا داشته‌ایم و در حال حاضر نسبت به سال‌های قبل، مشتری چندانی برای خرید شیرینی نداریم.

تبلیغ
وقتتو با قطعی تلف نکن. با Server.ir به اعصابت متصل باش!!
مشاهده

علی بهره‌مند ادامه داد: البته وضعیت فروش همکاران ما در این چند روز و به مناسبت اعیادی که داشتیم نسبت به روزهای عادی بهتر بوده است اما باز مثل سال‌های قبل نیست و در پی کاهش تقاضا، تولید هم کم شده است.

رئیس اتحادیه قنادان تهران در مورد وضعیت تولید شیرینی بیان کرد: واقعیت این است که با توجه به هزینه‌های بالایی که صنف ما دارد تولید شیرینی توجیه اقتصادی چندانی ندارد و تولید ما خیلی کم شده است.در این میان شاید بعضی از واحدها که برند هستند خوب کار کنند اما بقیه واحدهایمان به سختی از پس هزینه‌ها برمی‌آیند و این باعث شده است خیلی از واحدها به خصوص در یک سال و نیم تا دو سال اخیر، پروانه‌ خود را باطل کنند و مشغول شغل دیگری شوند.

بهره‌مند در پاسخ به اینکه آیا مشکل تامین شکر برای قنادی‌ها حل شده است؟ گفت: خوشبختانه الان وضعیت بهتر شده و تهیه شکر راحت شده است و شکر به اندازه کافی عرضه می‌شود و تعاونی ما هم آن را به قیمت ۲۷ هزار و ۲۷۰ تومان بین قنادی‌ها توزیع می‌کند.

چرا شیرینی گران است؟

قیمت شیرینی در قنادی‌های شهر تهران ثابت نیست و از یک مغازه به مغازه دیگر متفاوت است. به طوری که هر کیلو شیرینی خشک بین ۱۴۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان، شیرینی تر بین ۱۶۰ تا ۳۰۰ هزار تومان و دانمارکی بین ۱۵۰ هزار تا ۱۸۸ هزار تومان متفاوت است. در این میان، قیمت برخی شیرینی‌ها به طور نجومی افزایش یافته است. در منوی آنلاین یکی از قنادی‌های معروف تهران، هر کیلو شیرینی کشمشی ۲۰۰ هزار تومان، میکادو ۲۵۰ هزار تومان و شیرینی قرابیه ۵۳۹ هزار تومان است. همچنین، قیمت هر کیلو کیک سفارشی مخصوص تولد و مراسم عروسی هم جالب توجه است. هر کیلو کیک سفارشی در قنادی‌های شهر تهران از ۲۵۰ هزار تومان به بالاست و با توجه به میزان فوندانت و طرحی که شما سفارش می‌دهید قیمت‌ها حتی تا ۴۵۰ هزار تومان بالا می‌رود و شما باید برای خرید یک کیک ۲ کیلویی تا ۹۰۰ هزار تومان پول بدهید.

رئیس اتحادیه قنادان تهران در مورد علت تفاوت قیمت شیرینی و شکلات در قنادی‌های مختلف شهر تهران گفت: ما حدود دو، سه سال است که قیمت دستوری را از برنامه اتحادیه حذف کرده‌ایم و دیگر قیمت دستوری نداریم بر این اساس در حال حاضر قیمت‌گذاری به خود واحدهای صنفی واگذار شده است و عرضه و تقاضا و کیفیت، قیمت‌ها را تعیین می‌کند.

بهره‌مند ادامه داد: بحث کیفیت در قیمت شیرینی خیلی موثر است و هر چه مواد اولیه با کیفیت بالاتری برای پخت کیک و شیرینی استفاده شود طبیعتا قیمت‌ها هم بالاتر می‌رود برای مثال، ما شکلات به قیمت ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان داریم یا هر کیلو مغز پسته با توجه به کیفیت، از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان موجود است یا خامه در کشور ما ۱۰ تا ۱۵ برند مختلف موجود است که قیمتش متفاوت است و این مسائل روی کیفیت و قیمت شیرینی تاثیر می‌گذارد.

این مقام صنفی در مورد علت گرانی قیمت کیک سفارشی هم بیان کرد: پخت برخی کیک‌های ویژه و سفارشی وقت زیادی از قنادی‌ها می‌گیرد و بر این اساس، قیمت برخی کیک‌ها بالاتر است اما ما این اطمینان را به مردم می‌دهیم که بازرسین ما به طور مستمر در کنار وزارت بهداشت بر قنادی‌ها نظارت دارند و همکاران ما هر محصولی را که استفاده می‌کنند دارای سیب سلامت و گواهی استاندارد هستند و خارج از این، هیچ محصولی در قنادی‌ها استفاده نمی‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا