اقتصادآخرین عناوین

موفقیت دولت در گرفتن 68 درصد مالیات ها

آمارهای سازمان امور مالیاتی کشور نشان می‌دهد نرخ تحقق کل مالیات‌های مستقیم و کالا و خدمات تا پایان اردیبهشت سال جاری بیش از ۶۸ درصد بوده است.

 

 بررسی داده‌های سازمان امور مالیاتی کشور از در دو ماهه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد نرخ تحقق کل مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم (کالا و خدمات) به ۶۸.۱ درصد رسیده است. به عبارتی برآورد دولت از درآمد مالیاتی در این 2 ماه معادل ۱۸۴ هزار میلیارد تومان (همت) بوده که ۶۸.۱ درصد آن یعنی بیش از ۱۲۵ همت محقق شده است.

آخرین آمارهای بدست آمده از این سازمان نشان می‌دهد نرخ تحقق کل مالیات‌های مستقیم و کالا و خدمات در ماه ابتدایی سال ۱۴۰۳ معادل ۶۱.۶ درصد بوده است.

موفقیت 68 درصدی دولتی در مالیات‌ستانی تا پایان اردیبهشت‌

آشنایی با ساختار مالیاتی در کشور

کل مالیات‌های کشور به دو دسته اصلی «مالیات‌های مستقیم» و «مالیات‌های غیرمستقیم» تقسیم می‌شود. مالیات‌های مستقیم نیز خود به سه دسته تقسیم می‌شود؛ «مالیات اشخاص حقوقی»، «مالیات بر درآمدها» و «مالیات بر ثروت». سوی دیگر مالیات‌های غیرمستقیم قرار دارد که مهمترین جزء آن «مالیات ارزش افزوده» است.

در ادامه به ارزیابی دقیق عملکرد مالیاتی انواع مالیات‌ها خواهیم پرداخت و آن‌ها را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

030410

تحقق بیش از ۷۳ درصد مالیات‌های غیرمستقیم

بررسی داده‌های سازمان امور مالیاتی کشور از در دو ماهه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد نرخ تحقق کل مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم (کالا و خدمات) به ۶۸.۱ درصد رسیده است. به عبارتی برآورد دولت از درآمد مالیاتی در این ماه معادل ۱۸۴ هزار میلیارد تومان (همت) بوده که ۶۸.۱ درصد آن یعنی بیش از ۱۲۵ همت محقق شده است.

بررسی جزئی‌تر این آمار حاکی از آن است که نرخ تحقق مالیات‌های غیر مستقیم در این مدت معادل ۷۳.۱ درصد بوده است. این آمار نشان می‌دهد از برآورد حدود ۷۸ هزار میلیارد تومانی دولت در قانون بودجه تا پایان اردیبهشت امسال، حدود ۵۷ همت مالیات وصول شده است.

در سمت دیگر مالیات‌های مستقیم قرار گرفته است. آمارهای سازمان امور مالیاتی کشور گویای آن است که نرخ تحقق مالیات‌های مستقیم تا پایان این ماه ۶۴.۴ درصد بوده است. به عبارت دیگر، می‌توان گفت دولت توانسته حدود ۶۸ همت از ۱۰۶ همت برآوردی خود در قانون بودجه را از پایه مالیاتی محقق سازد.

اگر در انواع مالیات‌های مستقیم خرد شویم، می‌توان مشاهده کرد که بیشترین نرخ تحقق مالیاتی مربوط به مالیات بر اشخاص حقوقی بوده است. آمارها حاکی از آن است که نرخ تحقق این پایه مالیاتی در دو ماهه نخست امسال حدود ۶۵.۴ درصد است. رتبه‌های بعدی مالیات بر درآمدها و مالیات بر ثروت قرار گرفته که به ترتیب به میزان ۶۴.۷ درصد و ۵۲.۷ درصد تحقق یافته‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا