انتخاب سردبیرمهمترین اخبار روز

افشاگری دقیقه نودی پزشکیان، زنده شدن خاطرات تلخ قالیباف/قاضی زاده در خط مقدم حمله

پزشکیان گفت: اعتراض کردند که آقای جهرمی اینترنت را قطع کرده است، ایشان در تماس تلفنی گفتند آقایان جلیلی و قالیباف عضو شورای عالی امنیت ملی بودند و دستور قطع از آن‌جا آمده است.

 پنجمین و آخرین مناظره نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز (سه‌شنبه ۵ تیر) با موضوع اقتصادی و محور «کارآمدسازی دولت» با اجرای مهدی خسروی آغاز شد.

مسعود پزشکیان،‌ محمدباقر قالیباف،‌ سعید جلیلی،‌ علیرضا زاکانی،‌ امیرحسین قاضی زاده هاشمی و مصطفی پورمحمدی شش نامزد حاضر در انتخابات ریاست جمهوری هستند. در چهار مناظره اول شش نامزد ضمن پاسخ به پرسش های کارشناسان، برنامه های خود را برای بهبود وضعیت اقتصاد و فرهنگ کشور،‌ اجرای قانون برنامه هفتم توسعه،‌ بهبود وضعیت بهداشت، آموزش،‌ هدفمندسازی یارانه ها، کاهش فقر،‌ حجاب و حقوق و جایگاه زنان،‌ سیاست خارجی و تعامل با جهان برای مردم تشریح کردند.

براساس قرعه کشی انجام شده ترتیب جایگاه نامزدها و طرح پرسش ها بدین شرح است: امیرحسین قاضی زاده،‌ علیرضا زاکانی، سعید جلیلی،‌ مصطفی پورمحمدی،‌ محمدباقر قالیباف،‌ مسعود پزشکیان.

آخرین تسویه حساب‌ها در راند آخر/ آس دقیقه نودی پزشکیان؛ زاکانی کارت قرمز داد/ خاطره تلخ قالیباف در مناظره 92 زنده شد!/حمله به پزشکیان؛ قاضی زاده در خط مقدم!/ وعده‌های لحظه آخری نامزدها؛یارانه طلایی زاکانی/ جلیلی روستاها را تارگت کرد

 

پزشکیان: آمده‌ام تا پلی باشم برای ارتباط میان حکومت و نسل جوان

مسعود پزشکیان نیز در پایان مناظره انتخاباتی اظهار کرد: آقای زاکانی می‌گوید من از خلافکار دفاع کردم. این خلافکاری که ایشان می‌گویند ۶ مجتهد شورای نگهبان و ۶ نفر حقوقدان وی را مجدداً تایید کردند و نماینده شد. من آمده‌ام تا با ترکیب قدرت نرم و سخت ترکیب دیپلماسی و میدان ترکیب مذاکره و مقاومت و ترکیب همبستگی اجتماعی و قدرت دولت مردم را از تنگنای تحریم‌ها برهانم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم افزود: آمده‌ام تا مردم ایران حسرت دیدار فرزندان و نوه‌هایشان را نخورند. آمده‌ام تا پلی باشم برای برقرار کردن ارتباط میان حکومت و نسل جوان برای پایان دادن به شکافی که بین قدرت سیاسی و نسل جدید شکل گرفته است. آمده‌ام تا توجه به محیط زیست را در کانون اقدامات توسعه‌ای قرار دهم. روند تخریب بنیان‌های محیط زیست و ظرفیت زیست پذیری ایران را کند کنم.

او افزود: من آمده‌ام تا کشور را در مسیر اصلاح زیرساخت‌های تولید و مصرف انرژی و رفع ناترازی قرار دهم.دسترنج روستاییان کشاورزان عشایر و قومیت‌های کشور در معرض سوء استفاده دلالان و رانت خواران است. آمده ام که استقلال و احترام را در فضای آموزشی گسترش دهم.

پزشکیان گفت: بازنشستگان ما عزیزانی هستند که ماه‌هاست در احقاق حقوق خود از این اداره به آن اداره مراجعه می‌کنند. آمده‌ام تا بلکه امکانات زندگی و رفاه حداقلی آنان را فراهم کنم. سرمایه‌گذاران بورس از آنچه در چند سال اخیر بر سرشان آمده است به شدت آزرده‌اند. سهامداران سهام عدالت حق و حقوق خودشان را می‌خواهند.

او ادامه داد: من آمده‌ام تا از شکل‌گیری بازار سرمایه قدرتمند و در خدمت تولید اشتغال حمایت کنم. ایران کشوری پهناور با تنوعات فرهنگیف قومی، زبانی، دینی و مذهبی است. آمده‌ام تا به همه تنوعات احترام بگذارم و مشارکت همه ایرانیان در اداره کشور را توأم با همبستگی اجتماعی و میهن دوستی جلب کنم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم افزود:جهان با سرعت به سوی دسترسی‌های کم هزینه و پرسرعت به اینترنت حرکت می‌کند. آمده‌ام تا موانع دسترسی مردم و صاحبان کسب و کار را به جدیدترین فناوری‌ها از سر راه بردارم. آمده‌ام رئیس جمهور دولتی باشم که به زنان و دختران این سرزمین و خواسته‌هاشان احترام می‌گذارد و زمینه شکوفایی بیشترشان را فراهم می‌کند.

 قالیباف: مردم! شما رأی به یک نفر نمی‌دهید؛ به آینده رای بدهید

قالیباف در بخش جمع‌بندی مناظره چهارم، اظهار کرد: مردم عزیز ایران شما در لحظه تصمیم قرار دارید و بخش زیادی از شما هنوز تصمیم قطعی نگرفتید و در حال مقایسه هستید که از بین ما ۶ نفر یک نفر را انتخاب کنید.

وی ادامه داد: مردم! شما رأی به یک نفر نمی‌دهید، بلکه درباره زندگی و آینده خودتان تصمیم می‌گیرید و تصمیم می‌گیرید که تورم کشور چقدر باشد؟ شما تصمیم می‌گیرید که قیمت گوشت و مرغ چند باشد؟ وضعیت مسکن چگونه باشد و آبادانی به روستاها بیاید یا صدای شما در میان هیاهوی سیاسی گم شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مردم! شما تصمیم می‌گیرید که واحد تولیدی که در آن کار می‌کنید ادامه یابد یا تعطیل شود. تصمیم می‌گیرید که بالاخره متناسب سازی حقوق بازنشستگان اجرایی شود یا همچنان سفره بازنشستگان خالی باشد. شما تصمیم می‌گیرید که حقوق کارگر، کارمند و بازنشسته به اندازه تورم افزایش یابد یا خیر.

قالیباف تاکید کرد: مردم! شما تصمیم می‌گیرید که صاحب‌خانه شوید یا این‌که هر سال نگران اجاره بها باشید. شما تصمیم می‌گیرید که وضعیت اتباع خارجی غیرمجاز ساماندهی شود یا خیر. شما تصمیم می‌گیرد که مشکل فیلترینگ و کنکور حل شود یا باقی بماند.

وی افزود: مردم! شما فقط به یک نفر رأی نمی‌دهید و درباره آینده کشور تصمیم می‌گیرید. آیا می‌خواهید همچنان که به اقتدار کشورتان افتخار می‌کنید، به آبادانی و کشور ایران هم افتخار کنید؟ شما تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواهید فرزندانتان به آینده ایران افتخار کنند، یا حسرت پیشرفت‌های ظاهری دیگر کشورها را بخورند؟

قالیباف گفت: مردم ایران! واقعاً فرق می‌کند که چه کسی رئیس جمهور مردم شود، چرا که رئیس جمهور باید تصمیمات مهم بگیرد و با اجماع آن تصمیمات را در کشور اجرایی کند. اگر رئیس جمهور تصمیم درست نگیرد و به موقع تصمیم نگیرد، شما شاهد گرانی‌ها خواهید بود. مردم! شما تصمیم می‌گیرید که ایران را به ترامپ بفروشید یا اینکه تنش خطرناک‌تری به کشور تحمیل شود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: اگر رئیس جمهور درست تصمیم نگیرد، قیمت دلار بی‌رویه افزایش می‌یابد و ده‌ها میلیارد دلار سرمایه این کشور و چندین برابر فساد دبش حیف و میل می‌شود.

قالیباف گفت: مردم! اگر رئیس جمهور توان اجماع سازی نداشته باشد، صدای شما گم می‌شود و باز هم مشکلات شما حل نشده باقی می‌ماند.

وی تاکید کرد: مردم ایران! تردیدها را کنار بگذارید و امروز روز تردید نیست. متأثر از فضاسازی‌های انتخاباتی نباید مسائل مردم فراموش شود. مردم! امروز باید برای آینده کشور تصمیم بگیرید و این شما و این فردا و آینده ایران و ایرانی است.

قالیباف گفت: از همه شما ملت عزیز ایران در اولویت اول خواهشمندم که مشارکت در انتخابات را لحاظ کنید، چرا که مشارکت اقتدار و امنیت ملی ما است و مانند رزمنده‌ای است که در دفاع مقدس جنگید.

وی بیان کرد: اگر اراده الهی و خواست مردم این بود که بنده توفیق خدمت در دولت چهاردهم داشته باشم، عهد می‌بندم که ادامه‌دهنده راه شهید رئیسی باشم و پروژه‌های باقی مانده را با حول و قوه الهی به اتمام برسانم.

پورمحمدی: اصولگرا هستم اما تحول خواه بر پایه عقلانیت و علم

پورمحمدی گفت: آمده‌ام بر سر قراریم با شما. هر کجا باشم تماماً سرشار از عشق شما است. نه سایه‌نشینم و نه مشتاق منصب. نه دکترم و نه آیت الله، من مصطفی پورمحمدی هستم فرزند حسین به همین سادگی. من از دل گفتمان اصیل انقلاب اسلامی آمده‌ام که بر پایه اندیشه‌های امام و رهبری بهشتی و مطهری بوده است. گفتمان من گفتمان علی بن ابیطالب است.

وی افزود: مردمان شریف ایران سال‌های طولانی تحریم را با صبوری بزرگی تحمل کردید ببینید سال‌ها بر شما چه گذشت. شما چیز زیادی نمی‌خواستید، زندگی با کرامت بدون حول و هراس.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من هم در شگفتم از یک جهان کم آگاهی و ادعا و یک ایران فرصت‌های بر باد رفته. از پرونده فسادهایی که خراش می‌دهد روح یک ملت را که باز می‌شوند و دیگر بسته نمی‌شوند. مهاجرت و بی‌حرمتی به زنان و دختران آری یا نه؟ شکستن حصر و تحریم ایران می‌خواهید یا نه؟ طبقه متوسط آری یا نه؟ سازمان‌های مردم نهاد آری یا نه؟ بازی موش و گربه فیلترینگ آری یا نه؟ مذاکره یا صندلی خالی قرار یا فرار؟ من آمده‌ام پایان دهم به بلاتکلیفی‌ها.

وی افزود: رفاه حق مردمان است و نه لطف دولتی آن اما با همه وجود می‌گویم سوی ناامیدی مرو. اصولگرا هستم اما تحول خواه بر پایه عقلانیت و علم. پای در سنت دارم و چشم در فرداها دارم. نشستن و دیدن و شعار دادن راه حل نیست

پورمحمدی گفت: با خردمندی و وفاق ملی می‌توان مشکلاتمان را حل کرد. احترام و اقتدار باید در کنار هم باشد. این طلب بر سر قرار آمده است و از شما دست یاری می‌طلبد.

آخرین دفاعیه جلیلی

جلیلی در بخش جمع‌بندی مناظره گفت: بسم الله الرحمن الرحیم روز غدیر است. حضرت علی علیه السلام فلسفه دولت را اینطور بیان می‌فرمایند که «لولا حضور الحاضر وقیام الحجة بوجود الناصر وما أخذ الله علی العلماء ألا یقاروا علی کظة ظالم ولا سغب مظلوم» یعنی اگر مردم اینگونه پای کار می‌آیند، اعلام آمادگی می‌کنند، برای اینکه دین خدا برپا بشود و از سوی دیگر خداوند عهد گرفته است که در برابر گرسنگی محرومان و پرخوری ستمگران ساکت ننشینید؛ این وظیفه بر همه است که قیام کنند.

بیان کرد: اگر این نباشد به قول حضرت علی علیه السلام این است که «أَلقَیتُ حَبلَها علی غاربِهِا» اگر این نباشد من این افسار حکومت را بر گردن شتر خود می‌اندازم و این را نمی‌خواهم، امروز یک وظیفه بزرگ داریم و مردم پای کار آمده‌اند و این مردم بودند که در ۴۵ سال گذشته برای کشور ما قدرت و عظمت تولید کرده‌اند و همین مردم می‌توانند پیشرفت و جهش را برای کشور تولید کنند و این ممکن است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: با شناخت یک جهان فرصت می‌توانیم یک ایران جهش ایجاد بکنیم با کمک مردم و این به شرط آن است که استعدادی را کنار نگذاریم و همه مردم را ببینیم و کسی را از این دایره خارج نکنیم، هر کسی در حد وسع توانایی خودش این احساس رضایت را داشته باشد. که امروز می‌تواند استعداد خودش را به نفع کشور راه بیندازد. در ۱۱ سال گذشته به جای آنکه در جلسات محفلی وقت خودمان را هدر دهیم سعی کردیم که در استان‌ها و روستاها و کارگاه‌های مختلف حضور پیدا کنیم و ظرفیت‌ها را بشناسیم از سیستان و بلوچستان تا کردستان و از شهرهای شمال تا جنوب همه این‌ها را بررسی کردیم.

جلیلی گفت: بدترین چیز این است که کسانی بخواهند با حقوق مردم در ایام مثل انتخابات وارد معامله شوند و حق مردم را معامله کنند وظیفه دولت خدمتگزاری به مردم است مشارکت دادن خود مردم. می‌گوئیم هر ایرانی یک نقش پرشکوه باید هر ایرانی بتواند نقش خود را ایفا کند.

پزشکیان: یک‌بار پیدا کنید از گردن کلفت دفاع کرده باشم

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش چهارم سخنان خود گفت: به من اعتراض کرده بودند که آقای جهرمی اینترنت را فلان کرده است. ایشان همین فرصت تماس گرفت و گفت زمانی که ایشان وزیر بودند آقایان جلیلی و قالیباف عضو شورای عالی امنیت ملی بودند و دستور قطع از آن‌جا آمده است و ایشان را به دلیل این‌که طوری که این‌ها می‌خواستند عمل نکرده، دادگاهی کردند. حالا شما می‌گوئید آن‌ها این کارها را کردند.

وی تصریح کرد: رئیس ستاد من آقای عبدالعلی زاده و رئیس کمیته مردمی من سردار مولوی قائم مقام عملیاتی لشکر عاشورا مهدی باکری بودند که تمام بدنش ترکش است و بالای هفتاد هشتاد درصد جانباز هستند و تعداد زیادی از ستاد آقای رئیسی در بسیاری از شهرستان‌ها با ما همکاری می‌کنند.

وی ادامه داد: مواضع من بسیار روشن است. امروز روز غدیر است و من وصیت حضرت علی (ع) را برای خودم و شما می‌گویم. ایشان ما را به تقوا دعوت کردند. هیچ عملیاتی لشکر عاشورا انجام نداد که ما به عنوان مسئول در آنجا حضور نداشته باشیم یا نیرو نفرستاده باشیم. هیچ جبهه‌ای نبوده که حضور نداشته باشیم.

پزشکیان افزود: در زندگی خود هم هیچ رانت و رشوه‌ای نبوده و تمام زندگی ما برای مردم بوده است حالا هی شما بگویید تو فلانی. حضرت علی می‌گوید از دنیا چیزی از تو گرفتند تأسف نخور و دنبال دنیا راه نیفت؛ حق بگو. در مواضع مختلف در مجلس مستقیم پشت تریبون از مردم دفاع کردم. در حادثه خونین زاهدان که مقام معظم رهبری گفتند اینها شهید هستند و به آنها ظلم شده و تا کنون شهادت آنها را اعلام نکردید. همیشه از حق مردم دفاع کردم و دفاع خواهم کرد و همیشه طرف مظلوم بودم و هیچ گاه جبهه ظالم نرفته‌ام.

وی بیان کرد: تقوا یعنی حرکت، تصمیم و اجرای بدون خطا. بعد حضرت می‌گوید؛ ای فرزندانم شما را به تقوا توصیه می‌کنم. هر تئوری‌ای بگویید وجود دارد. در کشور مشکل راه حل نداریم. مشکل این است آدم‌های داشته باشیم که علم، ایمان، انگیزه و باور اجرا داشته باشند. می‌گوئید عوام فریبی می‌کنی؛ من عوام فریبی می‌کنم؟ خیلی از شعارهایی که می‌گوئید اصلاً اجرا شدنی نیست یا در این وضعیت اجرا نمی‌شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: مردم چرا از ما روی برگرداندند. من همیشه مدافع مظلوم بودم؛ یک‌بار پیدا کنید از گردن کلفت دفاع کرده باشم اما مواقع زیادی بوده که سکوت شده اما حق مردم را در خیابان‌ها و تظاهرات ضایع کردند. معلم‌ها آمدند مقابل مجلس حق خود را خواستند با باتوم از آنها پذیرایی کردند و زندانی کردند. بعد می‌گویند برای مردم چه کار کردی؟

پزشکیان اذعان داشت: من همیشه طرف مردم بوده‌ام. از رسول خدا شنیدم حل اختلاف بین مسلمانان از سال‌ها عبادت برتر است. مشکل ما همین دعواها است.

مدام به هم گیر می‌دهیم تو آن هستی و من اینم. بسم الله شما کار خودتان را بکنید ما هم کار خودمان. همان سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری را اجرا کنید ما دنبال شما و نوکر شما هستیم ولی تا آخر بمانید و حداقل این‌جا با مردم صادق باشید.

قالیباف: باید در جاهایی که بحث‌های کارشناسی است، وارد بحث‌های چالشی شویم

قالیباف گفت: بنده تاکید کردم که ما نباید وارد تنش و اختلاف شویم، اما یک جاهایی حتماً باید وارد چالش شویم؛ باید در جاهایی که بحث‌های کارشناسی است، وارد بحث‌های چالشی شویم.

وی ادامه داد: حتماً بخش‌های مختلف و وزارتخانه‌های مختلف با هم وارد بحث‌های چالشی و نقد می‌شوند که هیچ اشکالی ندارد و یک رئیس جمهور مسلط، آگاه، دانا و با تجربه مهم است که آیا در این طوفان بتواند این کشتی را به سامان برساند یا خیر.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: تجربه و کار اجرایی اینگونه نیست که با آمپول تزریق کنیم و با قرص و شربت آن را درمان کنیم بلکه این نیاز به تجربه و دانایی دارد.

قالیباف ادامه داد: این‌ها را نمی‌شود فقط با شعار و حرف و روی کاغذ دنبال کرد. قانونی که در مجلس می‌نویسیم، اگر اجرا نشد ارزش آن فقط همین کاغذ است و وقتی جان می‌گیرد که به اجرا تبدیل شود. اجرای قوی نیازمند اشراف مدیر است.

وی تاکید کرد: والله قسم قوه اجرایی جای آزمون و خطا نیست، محل کسب تجربه نیست، بلکه محل زندگی، آبروی مردم، جان، وقت و مال مردم است.

قالیباف تصریح کرد: نمی‌شود هر دفعه با یک حرف، شعار و حرکتی وعده دهیم که در برجام یا جای دیگری کاری را انجام می‌دهیم و مشکلات حل می‌شود و همه مدیران را علاف و بلاتکلیف نگه داریم. نباید توان خود را کنار بگذاریم و به دست دشمن و بیگانگان نگاه کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اصلاح در داخل و در روابط خارجی حتماً در دستور کار بنده است. در حوزه سیاست خارجی انتفاع اقتصادی و منافع ملی را دنبال خواهم کرد و هرگز از اصلاحات اقتصادی داخلی غافل نخواهم شد.

قالیباف متذکر شد: قانون سوت زنی برای مقابله با فساد در مجلس قانون و ابلاغ شد. قانون شفافیت هم ابلاغ شد و بنده جزو اولین کسانی بودم که طرح شفافیت قوای سه گانه را امضا کردم.

وی بیان کرد: امروز شفافیت برای هر سه قوه ابلاغ شده است و یکی از افتخارات مجلس است. برای یک استفاده بهینه نیازمند هوشمندسازی، مردمی‌سازی، شفافیت و کارآمدسازی هستیم.

پورمحمدی: در تمام دنیا زیرمیزی و فساد گسترده وجود دارد

پورمحمدی گفت: موضوع چهارم موضوع مبارزه با فساد است. در تمام دنیا زیرمیزی و فساد گسترده وجود دارد. هر کجا پول، قدرت، شهرت، موقعیت و مزایای ویژه وجود دارد فساد همان جا خانه و لانه می‌کند. اقتصاد ایران خیلی بزرگ است، دولت بزرگ است، مناسبات اجتماعی سایه روشنای زیادی دارد و متأسفانه فساد، زمینه رشد دارد.

وی افزود: من به صداقت افرادی که می‌خواهند با فساد مبارزه کنند تردیدی ندارم. از دستگاه‌هایی که با فساد مبارزه کردن تردید ندارم. شبکه‌های فساد آن‌قدر فعال هستند که مدیر، قاضی، وزیر و بازرس می‌خرند، خبرنگار و بالاتر خبرگزاری را می‌خرند. قصه پیچیده‌تر از این حرف‌ها است من فکر می‌کنم غافلیم از آنچه در حوزه فساد اتفاق افتاده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در این عرصه تجربه جهانی بسیار گسترده است این دغدغه خیلی از جوامع است. سه پایه دارد که اولین شفافیت و دومین گردش آزاد اطلاعات است و مهم‌تر از این جلوگیری از تعارض منافع است.

وی افزود: امروز دنیا در این عرصه به یک راهکار اساسی رسیده است. شفافیت در دولت الکترونیک محقق می‌شود. آن‌چه که ما انجام می‌دهیم عمدتاً نمایشی است. دنیا یک پایگاه مهم پلیس مالی برای مبارزه فساد ایجاد کرده است که آن سازمان‌های مالیاتی است. سازمان‌های مبارزه با پول‌شویی است.

پورمحمدی گفت: مبارزه با فساد یک شاخص ویژه دارد. سازمان پلیس مالی ما خواهد بود و باید باشد. با شوخی و چند بگیر ببند حل نمی‌شود.

آخرین حربه قاضی زاده علیه پزشکیان

قاضی زاده هاشمی در ادامه گفت: اینجا قرار است رئیس‌جمهور ملت ایران باشیم؛ باید با ناکارآمدی، حرف‌های عوامانه، بی‌تعهدی، غرور، تبختر و فساد دعوا کرد. آقای پزشکیان نگران این است که من تا آخر در انتخابات بمانم؛ من هم نگرانم اگر آقای پزشکیان رأی نیارد، هواداران ایشان چه واکنشی خواهند داشت؟

وی افزود: چرا وقتی چند عالِمِ اهل‌سنت به‌خاطر دفاع از انقلاب به شهادت رسیدند، از آن‌ها حمایت نکردید؟

قاضی زاده هاشمی گفت: شهید رئیسی با مخالفانش هم صحبت می‌کرد و نماد اجماع در کشور بود.چرا زمانی که دولت هم‌سو با شما مال مردم را در بورس چاپیدند اعتراض نکردید؟

وی افزود: آقای پزشکیان از وفاق و اجماع صحبت می‌کند؛ ما توفیق داشتیم ۱۲ سال خدمتشان باشیم و ایشان می‌داند من هم روحیه دعوا و تنش ندارم. اما اینجا قرار است رئیس‌جمهور ملت ایران باشیم؛ باید با بعضی چیزها مثل خودباختگی و فساد و ناکارآمدی و حرفهای عوامانه و بی‌تعهدی و تنبلی و غرور و تبختر و حرفهای غیرکارشناسی، برای مردم باید دعوا کرد.

قاضی زاده هاشمی گفت: یکی از آقایان حامی دکتر پزشکیان از او پرسید چرا به رئیس‌جمهور وقت، نهم و دهم، ور می‌روید؟ گفت چون سفره را جمع کرد؟ چه کسانی آقای پزشکیان بساط دعوا را در کشور شروع کرد؟ وقتی به قدرت نمی‌رسید مردم را به کف خیابان دعوت می‌کرد؟ نگرانم اگر پزشکیان رأی نیاورد حامیانش دوباره ادعای تقلب کند ومردم را به خیابان بخواند!

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: وقتی سرپرست وزارت علوم دولت آقای روحانی با آن وضع فجیع زنش را کشت چرا رفتند رضایت گرفتند و حکم دادگاه را برگرداندند. وقتی از اجماع صحبت می‌کنیم، نماد اجماع، شهید رئیسی بود. او با مخالفینش هم صحبت می‌کرد. برای او مهم، مردم بودند.

زاکانی: خیانت نکردم!

زاکانی در ادامه عنوان کرد: بنده اهل شعار نیستم بلکه اهل عمل هستم. در هر جایگاهی که بودم عمل کرده‌ام. اگر کسی دروغ گفته باشد، مقابل او ایستاده‌ام.

وی ادامه داد: مردم من به شما خیانتی نکرده‌ام و اگر کسی هم خیانت کرده یقه او را گرفته‌ام.

وی با بیان اینکه سلامتی و مردمی بودن کارگزار مهم است، گفت: خود و خانواده‌ام پاسخگوی عملکرد خود در ۴۵ سال گذشته هستیم و این یک مرام در خانواده ماست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: مردم عزیز برخی از شفافیت صحبت می‌کنند اما به شفافیت رأی نمی‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات کشور قابل حل است، افزود: کشور را به بهترین نحو می‌توان اداره کرد. ما خودمان را با تعارف‌ها و حلقه‌های مدیریتی بسته و فرسوده محدود کرده‌ایم.

زاکانی تصریح کرد: مردم عزیز به میدان آمده‌ام تا نگذارم سرمایه‌هایتان به یغما برود. اجازه نمی‌دهم افرادی با کارهای غیرکارشناسی حق شما را ضایع کنند. نمی‌گذارم کسی دست در جیب مردم کند. خیلی‌ها ممکن است به ما طعنه بزنند اما این طعنه‌ها عادی نباشد و قصد کنند شرف و آبروی ما را به یغما ببرند لذا باید صیانت کرد.

وی گفت: با دشمن می‌توان مذاکره کرد اما باید تدبیر رهبری و قدرت ملت و دقت مورد توجه قرار گیرد. برخی با لالایی دشمن به خواب می‌روند و یا به او اعتماد می‌کنند که این مسئله خوب نیست چرا که باید به مردم و داشته‌ها و ظرفیت‌ها تکیه و اعتماد کرد.

کاندید انتخابات ریاست جمهوری گفت: حق‌مان را در حوزه بین‌الملل گرفته‌ایم. در سفر به چین توانستیم امکانات فوق‌العاده بالایی را برای کشور بیاوریم.

زاکانی خاطرنشان کرد: بروکراسی اداری در کشور مضر و آسیب‌زا است. بنده دولت را چابک می‌کنم و شهرداری‌ها را به‌عنوان مدیریت محلی قدرت می‌دهم. مدیریت محلی را به مردم می‌دهم.

وی عنوان کرد: در حوزه اقتصاد قدرت پول ملی و جلوگیری از نوسانات دلار، توجه به تولید، دقت در انضباط مالی و عمق بخشی به بورس و جلوگیری از گردن کشی برخی بانک‌ها در دستور کار دولت من خواهد بود.

 پزشکیان: با تورم دو بار جیب مردم خالی می‌شود

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش سوم سخنان خود تصریح کرد: بر اساس سوالات پیرامون حل مشکلات اقتصادی، بیکاری دو مسأله وجود دارد. مشکل داخلی مربوط به بحث تورم، پرت انرژی و ارز است. پیشنهادات مختلف برای جلوگیری از حیف و میل سوخت مطرح می‌شود. چطور اجازه می‌دهیم حدود ۱۵۰ میلیارد دلار پول نفت هدر برود؟ دولت عامل اصلی تورم است بعد گناه را گردن تولید کننده و کسبه می‌اندازد.

پزشکیان افزود: طرف می‌خوابد صبح بیدار می‌شود متوجه تورم می‌شود و دولت از همان تورم دوباره مالیات می‌گیرد. با تورم دو بار جیب مردم خالی می‌شود. یک بار جیب طرف خالی می‌شود و یک‌بار هم از داشته فرد مالیات گرفته می‌شود. دولت باید این‌ها را حل کند. به هر کسی غیر از ارز دارو و ارز کالاهای اساسی، ارز ۲۶ هزار تومانی یا ۴۰ هزار تومانی یا هر تومانی بدهی داری رانت ایجاد می‌کنی. این‌ها بحث‌هایی است که کارشناسان می‌دانند. می‌گوئید حقوق اضافه می‌کنید؛ همه پول‌هایی که می‌خواهید اضافه کنید این‌ها را حل نکنید مشکلات حل نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: حتماً باید وضعیت معیشتی معلمان، کارکنان و همه آن‌هایی که در سیستم دولتی کار می‌کنند را بالا ببریم تا زندگی خوبی داشته باشند و لازمه آن نگاه به پول‌هایی است که در دولت حیف می‌شود و می‌توان جلوی آن را گرفت. راحت داریم یک عده را پولدار می‌کنیم. هر مداخله‌ای باید به نفع محرومان و اقشار آسیب پذیر باشد. جلوی فساد را چطور می‌توان گرفت؟ نایب رئیس مجلس بودم دنبال نوشتن قانون بودم، قانون وجود دارد اما چطور آن را اجرا کنیم؟

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اذعان داشت: باید حرف درست بزنیم. حرف درست را آدم‌های درست اجرا کنند و بعد در ارتباطات خود با هم دعوا نکنیم. قانون را اجرا نمی‌کنیم. در قانون کد ملی، کد پستی، کد زمین و.. داریم اگر سیستمی اجرا شود تاجر و پزشک و نماینده نمی‌تواند پول و رانتی بگیرد و به حساب عمه و خاله خود بریزد. اگر قانون اجرا شود هیچ دلال، قاچاقچی و رشوه بگیری نمی‌تواند به سادگی تخلف کند.

پزشکیان تصریح کرد: چرا باید بگذارند من پایم بلغزد بعد بگویند تو هزار میلیارد پول خوردی؟ من ده میلیون پول اضافه به حسابم بیاید سیستم به راحتی می‌تواند جلوی من را بگیرد. پس برای حل مشکل باید سیستم درست شود.

وی اضافه کرد: در خصوص روابط بین‌الملل لاجرم باید ارتباط خود با دنیا را اصلاح کنیم. هیچ کشوری در طول تاریخ نمی‌تواند با بستن مرزهای خود و با این‌که خودش بخواهد کاری کند به رشد برسد. در داخل با وحدت و انسجام می‌توان مشکلات ارز و سوخت مفت دادن و تورم را با هماهنگی بین قوا و کارشناسان و آدم‌های کاردان اصلاح کنیم.

قالیباف طرح 5 فوریتی رو کرد+ جزئیات

قالیباف در ادامه بیان کرد: بنده هم طرح ۵ فوریتی خود را در روزهای گذشته و در فرصت‌های مناسب مطرح کردم که در اینجا باز هم توضیح می‌دهم.

وی اظهار کرد: اولین وظیفه ما آن است که برای زندگی روزمره مردم یک سپر حمایتی ایجاد کنیم که این پریشانی از آنان دور شود که شامل حقوق آنان می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما باید فاصله بین حقوق ثابت و تورم را پر کنیم و حتماً متعهد هستم که این کار را انجام دهم که اگر حقوق را ۲۰ درصد افزایش می‌دهیم، اما تورم ۳۰ تا ۴۰ درصد است باید مابه‌التفاوت آن ترمیم شود. همچنین کالاهای اساسی مربوط به جهیزیه را تحت پوشش قرار خواهم داد و با رفاه کارت این کار انجام خواهد شد و بحث سلامت را هم دنبال خواهم کرد.

قالیاف افزود: بحث حقوق را زمانی که مطرح می‌کنم منظورم همه کارگران، کارمندان کشوری و لشکری، زنان سرپرست خانوار و همه کسانی است که در دهک‌های پایین هستند و حتماً این کار را انجام خواهم داد و سپر حمایتی برای آنان در نظر می‌گیریم.

وی تاکید کرد: همچنین آن‌قدر موضوع مسکن مهم است که آرامش خانوارها است و اجاره باعث اضطراب خانوارها شده است. طرح جهش تولید مسکن الان اجرا می‌شود، البته ما می‌توانیم ۲۰۰ متر زمین را که در منطقه مسکونی است و مجوز مسکونی داشته باشد، در اختیار هر خانواده‌ای که فرم آنان قرمز نباشد و مستأجر باشند، قرار دهیم و زمانی که این زمین را در اختیار گرفتند، می‌توانند شریک بگیرند و از طریق آن خانه خود را بسازند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: طرح خودرو هم بحث مهمی است. ما مشکل رانت خودرو را حل خواهیم کرد و واردات خودرو شخصی و خودروهای سنگین را دنبال خواهیم کرد.

قالیباف افزود: موضوع رشد اقتصادی در پایتخت دوم ایران یعنی در منطقه اقیانوس هند هم دنبال خواهد شد. همچنین طرح هادی یکی از معضلات روستاها است و بنده مرتب و هر فصل به آنجا سرکشی می‌کنم و می‌گویم که حتماً طرح‌های هادی را توسعه خواهیم داد و در آن بازنگری می‌کنیم و باید یک اصلاح نهادی انجام دهیم، چرا که روستا بی صاحب است و از زمان ادغام وزارت جهاد کشاورزی گویا روستاها متولی ندارند و باید روستاها متولی داشته باشند.

وی تاکید کرد: امنیت شغلی دهیاران را باید تأمین کنیم و اشتغال را باید به روستاییان بازگردانیم. معمولاً فقط بین ۲۵ تا ۳۰ درصد پول حاصل از فروش محصولات کشاورزی به خود کشاورزان می‌رسد در حالی که باید بیشتر پول فروش محصولات کشاورزی به خود کشاورزان برسد و باید این موضوع حل شود.

قالیباف بیان کرد: مشکل آب کشاورزان هم باید حل و فصل شود. کشت گلخانه‌ای باید به گونه‌ای انجام شود که صرفه‌جویی در آب هم مورد توجه قرار گیرد. همچنین میزان واردات محصولات کشاورزی زیاد است و بعضاً محصولاتی است که خودمان هم تولید می‌کنیم و باید این موضوع مدیریت شود و ما برنامه برای آن داریم.

طعنه پورمحمدی به ستادها؛ برای شرکت های تأمین اجتماعی زنبیل گذاشته‌اند!

پورمحمدی گفت: سومین موضوع مهم در برنامه‌ی من نظام تأمین اجتماعی است. مقوله تأمین اجتماعی یعنی ثبات و آرامش اجتماعی و یعنی اگر کسی در جامعه‌ای که تلاش می‌کند و کار می‌کند، وقتی بیکار شد، از کار افتاده شد یا بازنشست شد، بتواند چگونه مشکلات خودش را حل کند.

وی افزود: در تمام دنیا مهم‌ترین موضوعات اجتماعی، تأمین اجتماعی است. نظام تأمین اجتماعی ما و سازمان‌های بازنشستگی ما متأسفانه جزو ضعیف‌ترین بخش‌های ما هستند و همه نیز این را درک می‌کنند. بازنشستگان با پوست و خون گوشت درک می‌کنند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: تمام بنگاه‌های در اختیار بازنشستگی و تأمین اجتماعی لشکری و کشوری عمدتاً تبدیل به حیات خلوت شده است و از الان برای ریاست در هیئت مدیره‌های شرکت‌های این مجموعه‌ها زنبیل گذاشتند. ۴۰ درصد سرمایه دولت در این شرکت‌ها است و دغدغه جدی این است.

وی افزود: سرمایه بازنشستگان کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی زیر چرخ دنده‌های ناکارآمدی له می‌شوند و کاملاً مشهود است. به هر حال این قصه جز مشکلات جدی کشور است و یک رویکرد جدید می‌خواهد.

پورمحمدی گفت: مدیریت بنگاه‌های تأمین اجتماعی باید مثل بنگاه‌های خصوصی از دستورات تکمیلی دولت و شبه دولت خارج شود و مدیریت ثابت می‌خواهد. این مسئله بسیار بسیار جدی است و پاسخگویی به حساب کشی جدی باید باشد. مردم این‌ها برنامه ۶ ماهه و یک ساله نیست و اگر کشور به اینجا رسیده است به خاطر مشکلاتی است که برای آنها برنامه‌ریزی نکردیم. می‌توانیم در یک دوره ۴ ساله در برنامه را به جایی برسانیم مشکلات کشور حل می‌شود.

تاخت و  تاز جلیلی به دولت رئیسی

جلیلی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه مناظره و در بخش دوم نسبت به سوال و انتظارهای مردم از رئیس جمهور آینده پاسخ داد و به برنامه‌های خود و زمان اجرایی آن‌ها پرداخت و افزود: نکته‌ای که مردم مطرح می‌کنند این است که خدا نکند سر و کار شما به این اداره و یا آن اداره بیفتد و این وضع مطلوبی نیست زیرا بیش از ۸۰ درصد بودجه مردم در کشور هر سال برای هزینه‌های جاری هزینه می‌شود. ساختار اداری و اجرای کشور ۸۰ درصد بودجه کشور در آن‌جا تحت عناوین مختلف حقوق و دستمزد و سایر عناوین هزینه می‌شود برای اینکه این‌ها پناهگاه مردم باشند.

جلیلی گفت: این‌طور نباشد که مردم از جلوی اداره‌ها رد می‌شوند بگویند چطور از این خان برای رفع مشکلاتشان بگذرند. بلکه بگویند این‌جا همان جایی است که مشکل من را حل می‌کند. خاطرم هست وقتی در سال ۹۲ رقیب ما رأی آوردن به عنوان هدیه‌ای که به او دادم این را به ایشان گفتم که ما اگر می‌خواهید برنامه‌های خود را اجرا کنید باید بدانید که اگر ماشین دولت راه نیفتد و هی برای آن هزینه کنیم اما شما را تا سر کوچه هم نرساند. ماشین دولت بحث بسیار مهمی است بسیاری از این برنامه‌هایی که بیان می‌کنید زمانی اجرا می‌شود که ماشین دولت را راه بیندازید و فقط هزینه‌ها نیست که بگوییم ۸۰ درصد بودجه در اینجا مصرف می‌شود بلکه ۳۰ سال عمر کارمندان شریف در اینجا گذاشته می‌شود. حتماً آن کارمندان هم دوست دارند که وجودشان مفید باشد و حضورشان اثربخش باشد و مشکلات کشور را راه بیندازد.

وی افزود: از اولویت‌های جدی این است که موضوعاتی را که باعث کند شدن دستگاه دولت شده است حل شود. یادم هست بررسی سه سال ۹۷، ۹۸ و ۹۹ عملکرد دولت را انجام دادیم و دیدیم که چه مشکلاتی دارد. متوجه شدیم که در صادرات کالاها به عنوان مثال صادرات مرغ، گوجه فرنگی، فولاد، شیر خشک و … دیدیم که ماشین دولت نه تنها به این‌ها کمک نمی‌کند بلکه بخشنامه‌هایی صادر شده است که مرتب متفاوت بوده است و این باعث شده است که بازار ثبات پیدا نکند و مردم نتوانند اطمینان کنند.

جلیلی گفت: به موضوع بورس اشاره شد و بورس هم همان بود و ما آقای روحانی اعلام کردیم که وقتی اقتصاد شما پیش بینی پذیر نباشد رفتارهای غلط اتفاق بیفتد مردم متضرر می‌شوند و ما بحث بیمه سهام و بورس را مطرح کرده بودیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه صحبت‌هایش پیرامون ماشین دولت عنوان کرد: رئیس جمهور باید نسبت به موضوع و دستوری که می‌دهد اشراف داشته باشد که در پایان چه اتفاقی می‌افتد ما برای ماه اول و در ابتدای کار دولت چهاردهم ۲۵ حکم را تهیه کرده‌ایم که اجرای آن‌ها فقط نیازمند یک تصمیم است، عمده آن‌ها اقتصادی است که این موارد را بررسی کرده‌ایم که در کجا اشکال دارد حتی برای بافتن یک فرش گره به گره آن باید طبق نقشه پیش برود تا یک قالی خوب بشود. در اداره کشور هم باید گره‌ها را بشناسیم.

جلیلی گفت: من از پایین‌ترین سطح وارد دستگاه دولتی شده‌ام. و از طرفی دستگاه‌هایی را اداره کرده‌ایم که مانند شورای عالی امنیت ملی جلساتی تشکیل می‌دادیم که باید همه دستگاه‌ها را با هم هماهنگ می‌کردیم.

وی افزود: جلسات متعددی در شورای عالی امنیت ملی داشتیم که از قوه قضائیه، دولت، مجلس همچنین از نیروهای مسلح می‌آمدند و این‌ها باعث می‌شد که به جمع‌بندی برسیم. بعضی اوقات اختلافاتی هم وجود داشت اما آن‌جا یک محفلی بود و مرکزی بود که همه با اجماع می‌توانستند به جمع‌بندی برسند و الحمدلله نتایج خیلی خوبی را داشت.

 قاضی‌زاده: برای ۱۰۰ مسئلۀ مردم ۱۰۰ راه‌حل دارم

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی گفت: من برای ۱۰۰ مسئلۀ مردم ۱۰۰ راه‌حل دارم که در ۱.۵ سال اجرایی می‌شود. اگر در ریاست‌جمهوری به وعده‌هایم عمل نکردم در دور بعد انتخابات نامزد نمی‌شوم. دولت باید از رانت جلوگیری کند مثل ارز جهانگیری که جلوی آن در دولت سیزدهم گرفته شد.

وی افزود: برای ۱۰۰ مسئله مردم ۱۰۰ راه‌حل دارم که در ۱.۵ سال اجرایی می‌شود، اگر در ریاست‌جمهوری به وعده‌هایم عمل نکردم در دور بعد انتخابات نامزد نمی‌شوم.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: در اقتصاد دو کار اصلی داریم یکی رشد اقتصادی با مدیریت قوی، کار و تلاش جمعی، رونق‌دادن به واحدهای صنعتی با حمایت سیاست خارجی باز و مقتدر است، یکی هم قدرتمند کردن تک‌تک خانوارهای ایرانی از طریق بازتوزیع ثروت است.

وی افزود: بخش عمده‌ای از تورم ۵۰ درصدی ابتدای دولت آقای رئیسی (باقی‌مانده از دولت آقای روحانی) به‌خاطر چاپ پول برای خرید ارز بود ناترازی بودجه باید اصلاح و تخصیص بودجه مبتنی بر عملکرد شود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: باید ناترازی‌های بانک‌ها هم از بین برود. انقلاب در سازوکارهای اداری و نظام اداری و حکمرانی کشور فقط می‌تواند این مشکلات را حل کند. شفافیت و از بین بردن امضاهای طلایی و از بین بردن دولت رفاقتی و رانتی از ضرورت‌های برخورد با مشکلات است.

وی افزود: مواجهه با فساد اقتصادی گام اولی است که بنده برمی‌دارم. مواجهه با گردن کلفت‌ها و زمین‌زدن آنها در ۲۰ سال گذشته برای من تجربه خوبی است. فرمان هشت‌ماده‌ای مقام معظم رهبری (برای مبارزه با فساد) میثاق من و شماست.

 پزشکیان: قاضی زاده می خواهد اختلاف درست کند

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم سخنان خود بیان کرد: من به آن چیزی که گفتم معتقد هستم. نمی دانم برادرم آقای قاضی زاده چرا می‌خواهد ما را وارد جریانی کند که همان اختلافات است. بالاخره ایشان قبلاً گفته بود بورس را سه روزه حل می‌کند. با جانبازان تماس بگیرند تا اگر از وضعیت راضی هستند حتماً حرفشان درست است. نمی‌خواهم وارد قصه سود. مشکل ما نبود راه حل نیست؛ ما کلی راه حل داریم. مردم نگاه کنند. قرار بود یک میلیون مسکن ساخته سود، یک میلیون شغل ایجاد شود، تورم پایین بیاید. چرا درست نشد؟ روز حضرت علی (ع) است. هیچ هلاکتی در حضور متقی در جامعه ایجاد نمی‌شود؛ اگر مشکل وجود دارد بروید مشکل خود را حل کنید. در خانه‌ها قائم شوید و سر و کول هم بزنید اما اگر در میدان هستید باید مشکل حل شود.

پزشکیان با تاکید بر اینکه ما نتوانستیم مشکل را حل کنیم و این واقعیت است، اظهار داشت: می‌گوئیم مشکلات را یک روزه حل می‌کنیم؛ امکان ندارد. قانون برنامه داریم و قرار نیست هر کسی با خود برنامه بیاورد. اگر قانون برنامه دولت رئیسی را می‌پذیریم پس قانون دیگر نوشتن برای چیست؟ اگر قصد اجرای آن قانون را دارید این حرف‌ها چیست که می‌گوئید؟ تصور نمی‌کنم آقای قاضی زاده تا آخر در انتخابات بماند. ان شاءالله می‌ماند و من اشتباه می‌کنم.

وی ادامه داد: اما واقعیت این است که در سیاست‌های کلی نظام و قانون برنامه باید با هم مشترک باشیم؛ که همان مجلس و دولت نوشته و مصوب کردند. اگر یکسری حرف‌های آن خیال پردازنده است می‌توان اصلاح کرد اما اگر قرار است کاری کنیم همان که روی میز است و قانون شده است را اجرا کنیم. یکی می‌گوید من مدیرتر هستم. مشکل فرد نیست. مردم عزیز اگر فکر می‌کنید در ادارات و شهرداری‌ها و بنگاه‌ها آدم‌هایی که هستند کارشناس‌تر و ماهرتر هستند اجازه دهید راهشان ادامه پیدا کند اما ما آدم‌های خودمان را سر کار می‌گذاریم که نه علم دارد نه تجربه بعد می‌گوئیم همه تقصیرهای برای گذشته است.

وی اذعان داشت: پس آدم‌های که جدید آمدند چه؟ این مشکلاتی که در ادارات، تورم، گوشت و نان ایجاد شده تقصیر چه کسی است؟ حتماً اینها را هم آمریکا کرده است دیگر. ما می‌توانیم مشکل خود را حل کنیم. ابتدا باید به کارشناسان اعتماد کنیم. کارشناس علم، تجربه و سابقه و تعهد در قبال آن مسئولیت دارد. حضرت علی در خطبه ۱۶ گردنش را مقابل حرف‌ها گرو می‌گذارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: واقعاً بگوییم اگر کار نکردیم یکی ما را محاکمه کند. چقدر می‌خواهیم از این وعده‌ها دهیم؟ چهل سال است این حرف‌ها را می‌زنیم. چرا اجرا نمی‌شود؟ چون در داخل با هم دعوتی سیاسی داریم. قانون و سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری میثاق مشترک ما است. مشکلات فرهنگی زایده دولت‌ها نیست. فرهنگ را صدا و سیما، روحانیت، مسجد و کسانی که ادعای مذهب دارند ایجاد می‌کنند. زندگی من، رفتار من با مردم و دفاع من از مردم مشخص است.

پزشکیان اضافه کرد: من با تمام وجود به این مردم عشق می ورزم. در زندگی و طبابت خود یکی بگوید این چنین نبوده است. اینکه همدیگر را متهم کنیم کار به جایی نمی‌برد. اول باید انسجام را حفظ کنیم. اختلاف یعنی لبه آتش و نابودی کشور. معلوم است تورم مشکل است و اینکه انرژی را داریم پرت می‌کنیم. همه اینها راه حل دارد. دست به دست هم دهیم مشکلات را حل کنیم.

قالیباف: دعواها و تنش‌ها هیچ مشکلی را حل نمی‌کند

وی در ادامه خطاب به مردم، گفت: مردم! قالیباف برای همه شما شناخته شده است و بنده اهل کار هستم و اهل تنش و دعوا و ستیز نیستم.

قالیباف یادآور شد: همه عمر و جوانی خودم را برای زندگی مردم جنگیدم، اما آن جنگ با این دعوا و جنگ‌ها که در اینجا مطرح می‌شود، فرق دارد. این دعواها هیچ مشکلی را حل نمی‌کند و نه مشکل مسکن و نه مشکل تحریم و گرانی خودرو را حل نمی‌کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: این دعواها نه تورم و بیکاری و مشکل امنیت را حل می‌کند و نه صدای روستایی مظلوم در دوردست و کشاورز را می‌شنود که با زحمت تولید می‌کند اما از فروش نهایی کمتر از ۳۰ درصد به وی می‌رسد و نمی‌تواند حداقل زندگی خود را تأمین کند. این دعواها مشکل کارمند و کارگر را که حقوق ثابت دارند و با تورم سنخیتی ندارد، حل نمی‌کند و نه مشکل سربازان را حل می‌کند، البته ما در مجلس یازدهم تلاش کردیم حقوق سربازان را افزایش دهیم.

وی اظهار کرد: این دعواها و تنش‌ها هیچ مشکلی را حل نمی‌کند و در هیچ یک از مسئولیت‌های خود هرگز وارد این بازی‌ها و ستیزهای بیهوده نشدم و آن را اصلاً قبول نداشتم.

قالیباف گفت: برای امنیت خانواده‌ها جنگ کردم اما هرگز جنگ و تنش نمی‌کنم، چرا که این دعواها توی دل مردم را خالی می‌کند و قالیباف هرگز چنین کاری نمی‌کند و جنگ نمی‌کند تا توی دل مردم خالی شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری متذکر شد: این تنش‌ها و دعواها هیچ ثمری ندارد و هیچ گشایشی ایجاد نمی‌کند جز اینکه مردم را ناامید می‌کند. دعواهای مناظره‌ها در سال ۸۸ یا ۹۲ برای مردم نبود. الان هم نگران این هستم که این اتفاق دو مرتبه تکرار نشود که ان‌شاءالله نخواهد شد.

وی بیان کرد: بنده به پشتوانه کارنامه و عملکردی که دارم، می‌گویم که برنامه دارم و اعلام کردم و برای تحقق این برنامه‌ها می‌جنگم و خوشحالم که این حرف را امروز آقای خسروی، مجری برنامه زد که برای برنامه‌های خود زمانبندی دهید. مفتخرم که امروز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که باید زمان دهی دهید و بنده تمام ۵ اولویت خود را با زمانبندی می‌گویم و این سنت بنده است. مردم من عمر و زندگی شما را تلف نخواهم کرد.

قالیباف تاکید کرد: تلاش می‌کنم بدون جدل سیاسی خدمت‌گزار مردم باشم و نمی‌خواهم یک سخنران باشم و از هر تنش دوری می‌کنم. روزی که رفتم نیروی انتظامی، نیروی انتظامی با همه درگیر بود از مردم تا بقیه که اولین کاری که کردم آن بود که نیروی انتظامی را از تنش با مردم خارج کردم و در کمترین زمان نیروی مورد اعتماد مردم شد.

وی یادآور شد: در شهرداری تهران که بودم، با هر سه دولتی کار کردم که با من مخالفت داشتند، اما هرگز تنش ایجاد نکردم و به مردم خدمت کردم. وظیفه ما است که کار مردم را انجام دهیم و با جدل سیاسی و عافیت طلبی و بهانه‌جویی نباید زندگی مردم و جوانان را تلف کنیم و این وظیفه ماست.

قالیباف اظهار کرد: در مجلس شورای اسلامی قانون‌های بر زمین مانده را به تصویب رساندیم که قانون تجارت و قانون بانک مرکزی و برنامه هفتم توسعه را نهایی کردیم، در حالی که در مجلس هم تنش‌هایی وجود داشت اما آرامش را ایجاد کردم و با آرامش این برنامه را اجرایی خواهم کرد.

 پورمحمدی: با ساختار اداری و نظام معیوب اداری همه چیز زمین‌گیر خواهد شد

پورمحمدی گفت: در موضوع اول در خصوص تولید دماسنج را بازار بورس معرفی کردم. موضوع دوم اداری و نظام اداری است. اگر شما بالاترین درآمد نفتی را داشته باشید، بهترین برنامه را برنامه نویسان بنویسند، بهترین مدیران در خدمت شما باشند با ساختار اداری و نظام معیوب اداری همه چیز زمین‌گیر خواهد شد. بهره‌وری به صفر می‌رسد. منابع هضم و اصطکاک و بحران در جامعه ایجاد می‌شود.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مسائل گرفتاری‌های تاریخ اخیر ما مسئله نظام اداری و بروکراسی معیوب است. مدیران ارشد ما به این قصه توجه ندارند علت آن این است که ناآگاه هستند.

وی افزود: به عنوان یک طلبه ادعا ندارم ولی در این حوزه علم و یقین دارم، ۴۵ سال در عمده حوزه‌های اداری کشور حضور مستقیم و کارشناسی داشتم. می‌گوئیم دولت چابک و متناسب اما راهکار آن چی است که دنیا آن را تجربه کرده است. الان تجربه‌های بسیار موفقی وجود دارد و جلوی چشم ما است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت الکترونیک امروز مشکل‌گشا است. اما توجه کنیم نه دولت ظاهری و سوری و کامپیوتر جلوی چشم باشد و دفاتر خدمات الکترونیک این‌ها نیست. دولت الکترونیک یعنی اینکه شما به هیچ دفتر و دستگاه دولتی مراجعه نکنید. یعنی شما منتظر نمانید و هزینه زیادی خرج نکنید. این یعنی دولت الکترونیک.
وی افزود: امروز مردم تکلیفشان را نمی‌دانند آیا به کامپیوتر بروند یا کاغذ بفرستند. با این نظام اداری راه به جایی نخواهیم برد. من به کارمندان و مدیران احترام می‌گذارم. بسیاری از آنها متعهد وفادار و مؤمن و سخت‌کوش هستند. این وظیفه مدیر است که ساختار را اصلاح کند.

وی افزود: بسیاری از افراد در دفاتر می‌توانند مشاور باشند. مشاوران می‌توانند مردم را راهنمایی کنند. بدانیم یکی از مشکلات اصلی کشور نظام اداری است و ما با نگاه نو نگاهی که در دنیا تجربه شده است و خودش را ثابت کرده دولت‌ها را کوچک و کم هزینه با بهره‌وری بالا کرده است از این تجربه استفاده کنیم.

زاکانی: اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال اول دولت من

زاکانی در ادامه با بیان اینکه در دولت خدمت به پیشرفت و آبادانی کشور و زندگی مردم خدماتی ارائه خواهیم کرد، گفت: باید بتوانیم مردم سالاری را در حوزه سیاست، اقتصاد و اجتماعی ایجاد کنیم.

وی افزود: یارانه طلایی ۲۰ میلیون در سال را از همان ماه اول زیرساخت‌هایش فراهم است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر این‌که باید به داد اجاره نشین‌ها رسید، تصریح کرد: در حوزه خرید مسکن هم زمین وجود دارد و هم می‌توان از ویژگی‌های بافت‌های فرسوده استفاده کرد و موضوع مسکن را حل کرد.

وی با اشاره به ارائه خدمات در حوزه معیشت، بیان کرد: با خرید قراردادی از کشاورز و دامدار می‌توانیم ثبات ایجاد کنیم. در دولت رئیسی قرارداد بسته شد و در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد. درب منازل کالاها تحویل مردم می‌شود.

زاکانی گفت: در سال اول دولت من همسان سازی بازنشستگان را اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: در حوزه سهم کارگران، کارگران را شریک در کارخانه‌ها کرد. علاوه بر کوچک سازی دولت و کمک به راه اندازی کارخانه‌های بر زمین نشسته سهم ما را از طریق مشارکت کارگران به کارگران واگذار خواهیم کرد.

وی گفت: همچنین تضمین امنیت شغلی برای افراد با قرارداد شرکتی را در سال اول انجام خواهد شد.

وی گفت: برای سربازان و پرستاران در حوزه حقوق آنها اقداماتی را انجام خواهیم داد.

زاکانی با اشاره به مسئله ازدواج، تصریح کرد: با توجه به حوزه خدماتی که ارائه می‌کنیم امکانی را ایجاد می‌کنیم تا فرزندآوری هم انجام شود.

وی یادآور شد: در شهرداری تهران خدمات تفریحی خود را انجام داده‌ایم و همه زیرساخت‌ها موجود است. با باشگاه شهروندی به همگان می‌توان خدمات ارائه کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به توسعه تعلیم و تربیت، گفت: این مسئله در حوزه اقتصاد اثر مستقیم دارد. در این بخش بر آموزش و پرورش آموزش حوزه و خانواده توجه داریم.

زاکانی گفت: با اقتصاد خانواده خود را مواجهه می‌کنیم تا جایی که مردم ثروتمند شوند، هر خانه، یک کارخانه و هر روستا، یک مجتمعی از خدمات خواهد بود.

وی گفت: صیانت از آزادی و امنیت و حریم خصوصی مردم و ایجاد زمینه فراوان جهت دسترسی به اینترنت در دولت من انجام خواهد شد.

فرهنگ کارت  قاضی‌زاده برای خانواده‌ها

قاضی زاده هاشمی در ادامه مناظره گفت: بقیه برنامه‌هایم را عرض می‌کنم: اجازه نمی‌دهیم شرایط اقتصادی کشور تفریح و گردش را از سبد خانوارهای ایرانی حذف کند. فرهنگ کارت با اعتبار سالانه مشخص در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد تا از خدمات فرهنگی و سفر استفاده کنند.

وی افزود: تکمیل یا واگذاری پروژه‌های نیمه تمام دولت شهید رئیسی نسبت به مردم استان‌های مختلف. لایحه نظام جامع رسانه‌های عمومی را به مجلس می‌فرستیم. لایحه‌ای که در چند دولت معطل مانده است. موضوع محدود کردن منتقدین را جمع می‌کنیم.

قاضی زاده هاشمی گفت: اجازه نخواهیم داد تفریح و گردش از سبد خانواده ایرانی حذف شود. کارت خانواده ایرانی با اعتبار مشخص در اختیار تمام خانواده‌ها قرار خواهد گرفت تا به انتخاب خودشان برای تفریح از آن استفاده کنند.

وی افزود: اجازه نخواهیم داد پروژه‌های روی‌زمین‌مانده‌ای که با همت دولت سیزدهم احیا شده بود به وضع قبلی برگردد. بخش اساسی اداره کشور را به زنان می‌سپاریم.

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: توسعه اینترنت و تغییر مبنای فیلترینگ را دنبال می‌کنیم تا اینترنت پرسرعت و امن تأمین شود. با بازار مکاره فیلترشکن چیزی به نام فیلترینگ وجود ندارد؛ ظاهراً مساله فقط بازار فیلترشکن بوده است. قائم مقام ستاد آقای روحانی فرمانده شات داون اینترنت بود.

وی افزود: مبنای فیلترینگ را تغییر می‌دهیم؛ باوجود بازار مکاره فیلترشکن‌فروشی چیزی به‌نام فیلترینگ وجود ندارد. سند شش‌دانگ سیاه‌ترین کارنامه و سلاخی اینترنت به‌نام دولت روحانی ثبت شده است.

تاکید پزشکیان بر پرهیز از تعمیق شکاف‌های ساختار سیاسی و شکاف‌های میان مردم و دولت

مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پنجمین و آخرین مناظره انتخاباتی تلویزیونی اظهار داشت: پرسش این است در اولین گام چه خواهم کرد؟ اگر از مردم بپرسیم رئیس جمهور چه مشکلی را باید حل کند اکثریت قاطع مردم به مسائل اقتصادی چون تورم، عدم تناسب دخل و خرج، بیکاری، بی ثباتی سیاست‌ها، وضعیت بانک‌ها، مالیات‌های غیرقابل توجیه و مسائلی از این دست اشاره می‌کنند. در مرحله بعد مسئله سیاست خارجی و ارتباط با جهان و موضوعات اجتماعی و فرهنگی اشاره خواهم کرد.

وی عنوان کرد: مردم شریف ایران اگر از من بپرسید مهمترین کاری که رئیس جمهور باید انجام دهید چیست می‌گویم مهمترین کارش پاسخ به این سوال است که «چرا این مسأله ها حل نمی‌شود؟» وجود مسئله در همه جوامع طبیعی است اما آنچه طبیعی نیست حل نشدن مسئله‌ها و باقی ماندن آنها برای مدت طولانی است. من به شما می‌گویم که چرا تاکنون این مسئله‌ها حل نشده است و با ادامه وضع موجود نیز حل نخواهد شد. شکاف‌های عمیق داخل ساختار سیاسی و شکاف‌های میان مردم و دولت مهمترین موانع تصمیم‌گیری است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: مسائل مردم قربانی درک‌های متفاوت از منافع ملی است. در ضمن شکاف میان مردم و دولت باعث ترس از تصمیم گیری های مهم و عدم اطمینان به حمایت مردم از این تصمیمات شده است. با این سطح از نزاع درون حکومت و شکاف میان مردم و دولت نمی‌شود برای ایران کار مهمی کرد. با این نزاع‌ها و شکاف‌ها نمی‌شود برای تورم، نظام چند نرخی ارز، قیمت گذاری حامل‌های انرژی، آب و تحریم‌ها راه حل پیدا کرد.

پزشکیان خاطرنشان کرد: بهترین راه حل‌های کارشناسان در میان نزاع‌های سیاسی و شکاف مردم و حکومت بی‌اثر می‌شود و خود موضوعی برای منازعه و شکاف بیشتر می‌شود. همانطور که در گذشته موضوعی ملی مانند برجام به موضوع نزاع سیاسی و شکاف اجتماعی بدل شد؛ من می‌خواهم الگویی از سیاست‌ورزی و اخلاق سیاسی منعطف به توافق سازی را سرلوحه کار خود قرار دهم و شدت منازعات سیاسی و شکاف دولت و مردم را کم کنم. دوم ارجاع به امر کارشناسی وظیفه من است. هیچگاه نمی‌پذیرم برای کسب رأی در اینجا و در حضور ملت ایران وعده‌های غیر کارشناسی و پوچ دهم. امر کارشناسی همراه با شفافیت و پاسخگویی راهبرد من است و به‌کارگیری دیگران را بر اساس شایستگی‌های کارشناسی انجام خواهم داد.

وی گفت: از رویکرد زورمدارانه و تحقیر و توهین می‌پرهیزم. این شیوه زندگی من است من ارزش‌های دینی و اجتماعی خودم را دارم و معتقدم در هیچ زمینه‌ای نمی‌توان دیگران را نادیده گرفت و آنها را تحقیر کرد یا توهین نمود. مردم ایران فهیم هستند و اخلاق مداری را ضرورت سیاست‌ورزی می‌دانند نه نمایش بی فایده. در برخورد با رقبا و مواجهه با کارشناسان و در زندگی با مردم اصول اخلاقی را همواره رعایت خواهم کرد.

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست اضافه کرد: من نقد پذیری و تن دادن به آزادی بیان را لازمه دولت شفاف، پاسخگو و به دور از فساد می‌دانم. من وعده‌های بی پشتوانه نمی‌دهم چون برای مردم احترام قائل هستم. ممکن نیست برای کسب رأی یا خوشایند صاحبان قدرت و ثروت مردم را فریب دهم. دروغ نخواهم گفت. اگر موفق نشوم عذرخواهی خواهم کرد. اطمینان دارم فقط با اتکا به راستگویی خود و همه ارکان دولت اعتماد شما را جلب می‌کنم و این سرمایه عظیم ما در مسیر ساختن ایران خواهد شد.

پزشکیان اضافه کرد: درون خود و خانواده‌ام از رانتی بهره نبرده‌ام و به شما قول می‌دهم گزارشی از انواع رانت‌ها که در کشور توزیع می‌شود و جز فساد و نابرابری و بی اعتمادی تولید نمی‌کند به مردم ارائه کنم. به آزادی رسانه‌ها و شفافیت باور دارم. معتقد به توسعه هستم و بقای کشور و توسعه آن را در گروی کارآمدی دولت به توسعه می‌دانم. به رعایت حقوق شهروندی باور دارم.

وی گفت: رئیس جمهور به شهروند پاسخگو خواهم بود نه سخنگوی ناشنوا. دولت من دولت شنیدن صدای مردم خواهد بود. تکرار می‌کنم من دروغ نخواهم گفت. این بزرگترین رذیلت اخلاقی و ویروس کشنده است که مثل اپیدمی به جان سیاست ایران افتاده است. از همه کسانی که با افتخار برای سربلندی و آبادی ایران رأی می‌دهند تشکر می‌کنم.

 قالیباف: نقشه دشمن را در ناامیدی مردم تکمیل نکنیم

قالیباف ضمن تبریک عید سعید غدیر خم، گفت: اگر یک دقت کنیم همه این موضوعاتی که امروز مطرح می‌کنیم، در دو سه دهه گذشته گفتیم. باید این موارد را دنبال کنیم و باید این موارد را حل کنیم و امروز هم می‌خواهیم این مسائل را حل کنیم. بنده می‌خواهم به ریشه این موضوع بپردازم که چرا این مشکلات حل نشده است؛ اول آنکه ما نباید در نقشه دشمن حرکت کنیم چرا که دشمنان ما حتماً آرامش و آسایش را برای ملت ما نمی‌خواهند و به دنبال آن هستند که مردم ما را پریشان کنند.

وی ادامه داد: دشمنان ما نمی‌خواهند یک افق روشنی از ایران عزیز ما در ذهن مردم ما ساخته شود و آنها امیدوار به آینده باشند و جوانان ما اینگونه به آینده نگاه کنند. ما با تصمیمات و نوع رفتارهای خود باید به این موضوع توجه کنیم که خدای نکرده نقشه دشمن را تکمیل نکنیم و به گونه‌ای حرکت کنیم که بتوانیم وظیفه درست خود را به خوبی انجام دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: امروز مردم واقعاً دغدغه دارند که زمانی که سر رسید اجاره آنان رسید به کجا بروند و به کجا پناه ببرند. مردم در معیشت مشکل دارند و ما باید آرامش ایجاد کنیم. نه معلم اخلاق هستم و نه اینجا درس اخلاق است بلکه یک بحث داریم که ما نباید تنش درست کنیم بلکه باید گشایش درست کنیم.

قالیباف تاکید کرد: اگر قرار است بحث کنیم باید چالش ما برای رسیدگی به حل مشکلات مردم باشد. هفته آینده و در چنین روزهایی هر کدام از ما که توفیق خدمت داشته باشیم باید برای حقوق، ارز و کسری بودجه تصمیم بگیریم و این قدرت اجماع می‌خواهد.

وی افزود: زمانی که از چای دبش و کرسنت بحث کردیم ریشه این فسادها در کجاست؟ بدون شک ریشه این فسادها در ناکارآمدی‌ها است. ما به اندازه صادرات نفت خود در داخل کشور ظرفیت داریم، اما آن را حیف می‌کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: الان سه ماه از سال گذشته و برخی از مصوبات قطعی هنوز اجرایی نشده و هنوز پول بازنشستگان را ندادیم. ما نیاز به وحدت و اجماع سازی و همکاری داریم و ویژگی‌هایی داریم که مقام معظم رهبری درباره مشخصه‌های نامزد مطرح کردند. هرگونه تلاش و فعالیت و هرگونه هم افزایی برای حل مشکل مردم را باید دنبال کنیم.

قالیباف تاکید کرد: نباید از زمانی که بر پست و مسئولیت نشستیم خدای نکرده دغدغه مردم، دغدغه دوم ما باشد و ما باید هر آنچه برای خود می‌پسندیم، برای مردم هم بپسندیم. نباید گرفتار تنش و بگو مگوهای گذشته شویم و مردم امروز واقعاً آسایش ندارند و اگر به حال آنان چاره اندیشی نکنیم، طبیعتاً به وظیفه اسلامی و ایرانی خود عمل نکردیم.

 پورمحمدی: بورس در دولت شهید رئیسی قفل شد

پورمحمدی گفت: با توجه به نظرسنجی صدا و سیما دغدغه اصلی مردم اقتصاد است. باید روی رشد اقتصاد تمرکز ویژه کنیم. من چهار برنامه با اولویت ارائه خواهم کرد. اساس آن این است زیر ساخت رشد اقتصاد و پیشرفت تولید است.

وی افزود: رشد اقتصادی به طور مشخص یک علامت و یک شاخص دارد که بازار سرمایه و بورس شاخص رشد اقتصادی جدید و مدرن است و علامت و کاملاً دماسنج هر اقتصادی است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در انتهای دولت دوازدهم بورس رشد پیدا کرد، دچار حباب شد و بسیار مردم اشتیاق پیدا کردند و فرو ریخت و ضرر شد. در دولت سیزدهم متأسفانه بورس قفل کرد. در گذشته عملیات معاملات بورس و گردش مالی به ۲۸ هزار همت رسید من دیروز چک کردم ۳۳۵۵ است. در گذشته ۴ میلیون فعال بورسی داشتیم و الان زیر ۲۰۰ هزار نفر است.

وی افزود: نکته دوم از ویژگی بازار بورس عدم دخالت دولت است. امروز ۶۰ بازار بورس در دست دولت است. هنوز انتشار آزاد اطلاعات بورس کامل نیست و حضور شبه دولتی‌ها و دولتی‌ها امکان رقابت را گرفته است. نکته بعدی تعارض منافع است. در شورای بورس، بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و هم وزیر صمت حضور دارند که خیلی از این‌ها با هم تعارض دارد. تعارض منافع ثبات بازار ایجاد نمی‌کند.

پورمحمدی گفت: کاهش اختلاف ارز نیمایی نیز مهم است که سو استفاده ایجاد کرده است ما به طور مشخص وظیفه داریم پایه‌های تولید را و موانع برطرف کنیم و به مردم عزیز عرض می‌کنم، اگر می‌خواهید بفهمید اقتصاد چطور است به بورس نگاه کنید هر علامت دیگر غیر تخصصی، غیر کارشناسی و شعار است.

وی افزود: تلاش من در دولت آینده بورس شاخص روشن شفاف و گزارش با برنامه و آینده‌دار اقتصاد ایران باشد. فکر می‌کنم حداکثر ظرف یک سال ما جهش کلی و تراز کاملاً مثبت به بازار سرمایه و بورس اعطا خواهیم کرد.

جلیلی بر روستاها زوم کرد؛ روستا می‌تواند سلول جهش کشور باشد

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پنج دقیقه نخست بخش اول مناظره، در پاسخ به این پرسش که اولین اقدام دولت او در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهور چیست و در چه مدت به نتیجه خواهد رسید؟ این‌طور پاسخ گفت: تو اولویت اصلی را در برنامه کار قرار خواهم داد و این را در ابتدای دولت شهید رئیسی هم تقدیم ایشان کردند یکی از آنها ارزآوری است و دیگری اشتغال است. ریشه‌های نگرانی‌های ما در مورد اشتغال و تورم این است که بتوانیم در این دو زمینه یک برنامه موفق را اجرا کنیم.

وی همچنین بیان کرد: نباید نسبت به روستاها نگاهی داشته باشیم که آن‌ها محروم هستند چرا که روستاهای ما می‌تواند سلول جهش کشور باشد و فرصت برای کشور هستند. بسیار از روستاها را در ۱۱ سال گذشته دیده‌ام که چگونه توانستند امروز موفقیت‌های بزرگ را به دست بیاورند در تبریز روستای لیغوان ۱۰۰۰ میلیارد تولید لبنی دارد. در همدان به روستایی رفتم که ۵۰۰۰ جمعیت داشت و ۲۰۰ کارگاه در آنجا دایر بود. یکی از کشورهایی که امروز قطب اقتصاد دنیا شده است، در سال انقلاب ما کل صادراتش ۱۳.۵ میلیارد دلار بوده است و ۴۰ سال بعد صادرات آن به بیش از ۲۳۰۰ میلیارد دلار، این یک امر ممکن است.

جلیلی در ادامه افزود: شهید رئیسی در دو، سه سال رکوردی را در صادرات غیر نفتی ایجاد کردند. روستاهای ما می‌توانند کاری انجام دهند که حتی در زمینه پوشاک با چین رقابت کنیم. این‌ها مجموعه برنامه‌هایی می‌خواهد و من چند برنامه که روی آن‌ها بحث کردیم و کار انجام دادیم بیان می‌کنم، اول اینکه ساختار روستاهای ما به ویژه دهیاران ما باید در جایگاهی باشند که امنیت شغلی‌شان تضمین شود و بتوانند به برنامه‌های پیشرفت روستا به خوبی برسند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با وجود آنکه ۲۷ درصد اشتغال و تولید ناخالص کشور ما از روستاها و کشاورزی شکل می‌گیرد، اما تسهیلاتی که به آنها اختصاص می‌یابد، ۶ درصد است و بودجه عمومی کشور ما ۴ درصد به این سمت است. باید این ارتقا پیدا کند، ۹ برنامه اجرایی در رابطه با عملیات آبخیزداری، اصلاح الگوی کشت، گسترش گلخانه‌ها، یکپارچه سازی اراضی، به‌کارگیری سیستم‌های نوین آبیاری، لایروبی قنوات و … دارم.

وی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که کشاورز ما باید برای بازاریابی محصولات کشاورزی نباید مشکل داشته باشد دو روز قبل من در ارومیه بودم و در آنجا یک میلیون تن سیب تولید می‌شود و این یک فرصت است نه آنکه کشاورز ما عزا بگیرد که چگونه آن را به بازار برساند. اگر تسهیلات که عرض کردم ۶ درصد به روستاها داده می‌شود به خوبی استفاده شود می‌بینید که چه فرصتی ایجاد می‌شود. همین صنایع تکمیلی صنایع تکمیلی را با تسهیلات مناسب در روستاها شکل می‌گیرد و یک سری موانع اداری وجود دارد. امروز باید این فرصت را برای روزها ایجاد کنیم که با سند اراضی کشاورزی و گواهی صنایع تبدیلی و حتی ادوات و ماشین‌های کشاورزی و حتی پروانه چاه و پروانه دامداری بتواند وام دریافت کند.

جلیلی، گفت: اگر دولت این اطمینان را به کشاورز بدهد که در تیر ماه هر سال طبق قانون قیمت عادلانه محصولات کشاورزی را به آنها اعلام کند او می‌تواند برای الگوی کشت برنامه‌ریزی کند و تصمیم بگیرد. کشاورز ما باید مطمئن باشد که اگر محصولی مانند برنج، چای، چغندر قند و ذرت دیگر محصولات را دارد، نباید شاهد واردات این محصولات به کشور باشد و اولویت باید محصولات او باشد.

وی، افزود: اگر امروز یک یارانه‌ای را با واردات به دامدار خارجی می‌دهیم همین را باید به دامدار خودمان بدهیم. باید جشن اتمام آبرسانی با تانکر را در این دولت شکل دهیم.

زاکانی: یارانه طلایی می دهم!

علیرضا زاکانی نیز گفت: مردم عزیز میثاق من با شما قانون اساسی است و همه بسته‌هایی که مطرح کردم حق شماست و در قانون اساسی به آن تاکید شده، اما متاسفانه تا امروز زمین مانده است. مردم ولی نعمت ما هستند. من توزیع عادلانه همه امکانات کشور به صحنه آمدم. من نماینده شما برای اعطای حق طبیعی‌تان هستم.
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم افزود: اولین گام من پرداخت یارانه طلایی است و یارانه انرژی را بین همه مردم ایران تقسیم می‌کنم. ۲۰ میلیون تومان در سال به افراد می‌دهم و بنزین را از ۳ هزار تومان به ۱۵۰۰ تومان بازمی‌گردانم.
او ادامه داد: بساط قاچاق و ناترازی انرژی برچیده خواهد شد، علاوه بر این عموم مردم، ثروتمند خواهند شد. کسانی که بیشتر مصرف می‌کنند باید از سایرین بخرند. این طرح از روز اول مشکل را حل می‌کند.
زاکانی اظهار کرد:گام دوم من مسکن است. بار مردم را می‌شود بر عهده خودشان گذاشت. بسته بعد درباره سلامت است. هیچکس غیر از درد بیماری نباید درد بی پولی بکشد. متصدیان علم سلامت در کشور به شدت از این بسته حمایت می‌کنند. بسته بعدی من تامین امنیتی غذایی است. کسی نباید گرسنه باشد؛ تجربه ما در شهرداری تهران این را نشان می‌دهد.

وعده‌های لحظه آخری قاضی‌زاده هاشمی؛ از حقوق تا دیوار سخت سربازی

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به سوال اول مناظره گفت: در مواجه با هر بیماری اول باید درد را تسکین داد و بعد مشکلات را ریشه‌ای حل کرد. درخصوص مشکلات اقتصادی نیز به همین منوال است. اقدامات اجرایی فوری برای تامین رقاه خانواده‌های ایرانی داریم. نمی‌گذارم حقوق شما از تورم جا بماند. در روز‌های ابتدای دولت لایحه اصلاح حقوق کارمندان را با نرخ تورم دنبال می‌کنم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم افزود: تبدیل وضعیت نیرو‌های شرکتی را اجرایی می‌کنم. با حل مسائل اقتصادی راه را برای ازدواج بیش از ۱۱ میلیون جوان ایرانی باز خواهم کرد. سهم خانواده‌ها از انرژی را به خودشان می‌دهم. اجازه نمی‌دهم آبان ۹۸ دوباره اتفاق بیافتد. راه شهید رئیسی را در جهت نهضت مسکن‌سازی و ساخت ۲.۵ میلیون ادامه می‌دهم.

او ادامه داد:  مقابل مافیای خودرو می‌ایستم  و خودر‌وهای برقی را به کشور وارد می‌کنم. دیوار سخت سربازی را از سر جوانان با طرح فروش خدمت اجباری برمی‌دارم. افزایش حقوق سربازی در دولت شهید رئیسی راه خوبی را برای حل مشکل جوانان کشورمان ایجاد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا