اقتصادمهمترین اخبار روز

نرخ تورم خرداد اعلام شد/ تورم نقطه به نقطه روی دور صعود

مرکز آمار ایران امروز گزارش ماهانه تورم خرداد ۱۴۰۳ را منتشر کرد.با وجود اینکه نرخ تورم سالانه برای چهاردهمین ماه متوالی کاهش یافت نرخ تورم نقطه به نقطه صعودی شد.

بر اساس آمار و ارقام ارائه شده از سوی این مرجع آماری، تورم سالانه در سومین ماه امسال نیز روندی نزولی را طی کرده است. با این حال، تورم نقطه به نقطه خردادماه، صعودی شد و نرخ تورم ماهانه نیز نسبت به اردیبهشت‌ماه ثابت باقی ماند.

تورم خرداد

ثبات نرخ تورم ماهانه

طبق گزارش منتشر شده توسط مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه کشور در خردادماه سال جاری، نسبت نرخ تورم ماهانه در اردیبهشت‌ماه، تغییری را تجربه نکرد و بار دیگر رقم ۲.۸ درصد را به ثبت رساند. به این ترتیب نرخ تورم ماهانه همچنان در بالاترین سطح خود در 6 ماهه اخیر  قرار دارد.

به علاوه، نرخ تورم ماهانه در حالی معادل 2.8 درصد ثبت شد که در خرداد ماه سال گذشته، سطح عمومی قیمت‌ها دو درصد رشد کرده بود.

 

نرخ تورم نقطه به نقطه روی دور صعود

با استناد به آمار و ارقام موجود در گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده خردادماه، نرخ تورم نقطه به نقطه پس از اینکه در اردیبهشت‌ماه به روند نزولی خود پایان داد و روی مدار صعودی قرار گرفت؛ در خردادماه نیز به رشد خود ادامه داد و به  31.9 درصد رسید.

نرخ تورم نقطه به نقطه، نشان‌دهنده تغییر قیمت یک سبد مصرفی یکسان در یک نقطه زمانی معین، نسبت به همان نقطه زمانی در سال قبل است. به عبارت دیگر، قیمت سبد مصرفی خانوار در خردادماه امسال، ۳۱.۹ درصد نسبت به خردادماه سال گذشته افزایش داشته است. لازم به ذکر است که نرخ تورم نقطه به نقطه در خردادماه سال ۱۴۰۲ عدد ۴۲.۶ درصد را به ثبت رسانده بود.

نرخ تورم خرداد اعلام شد/ تورم نقطه به نقطه روی دور صعود

نرخ تورم سالانه؛ در کف 40 ماهه

داده‌های گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که با وجود رشدی که در نرخ تورم نقطه به نقطه دیده می‌شود، نرخ تورم سالانه روند نزولی خود را حفظ کرده و در خردادماه امسال به نرخ ۳۶.۱ درصد رسیده است. نرخ تورم سالانه خردادماه، بیانگر درصد تغییرات میانگین ارقام ثبت شده در شاخص قیمت، در 12 ماه منتهی به خردادماه امسال، نسبت به دوره مشابه قبل است.

نرخ تورم سالانه در اردیبهشت‌ماه امسال، برابر با ۳۷ درصد بود و در خردادماه با کاهش 0.9 واحد درصدی مواجه شد. همچنین این نرخ در مقایسه با خردادماه سال قبل نیز افتی درصدی را تجربه کرده است.

نرخ تورم سالانه از اردیبهشت‌ماه سال گذشته روندی تماما نزولی را طی کرده؛ در نتیجه، این نرخ در خردادماه، پایین‌ترین نرخ تورم از بهمن ماه سال گذشته به این سو را تجربه کرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا