اقتصادمهمترین اخبار روز

سقوط قیمت طلای جهانی و هراس در بازار سکه

کاهش قیمت طلای جهانی و آغاز فعالیت بازار ارز همسایگان بر قیمت سکه اثرگذار است اما معامله گران روند حرکتی سکه در معاملات امروز بازار را چگونه پیش بینی می کنند؟

معامله گران بازار طلا و سکه اولین روز کاری تابستان 1403 را در حالی آغاز خواهند کرد که طلای آبشده در هفته پایانی خرداد، بیشترین میزان بازدهی را ثبت کرد و اقلام سکه با ثبت بازدهی منفی به کار خود پایان دادند و قیمت سکه هم در محدوده 40 میلیون تومان قرار گرفت.

همچنین قیمت طلا در بازار جهانی به بالاترین سطح خود در دو هفته اخیر رسید و قیمت اونس در روز گذشته تا 2362 دلار بالا رفت تا بیشترین قیمت دو هفته اخیر خود را به ثبت برساند؛ موضوعی که به عقیده تحلیلگران بازار ناشی از اثر داده‌های اخیر اقتصادی ایالات متحده است که باعث رشد پیش‌بینی‌ها برای کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در سال جاری میلادی شده است.

قیمت طلا سقوط کرد؛ بازار ترسید/ قیمت سکه دو به شک شد؛‌ پشت خط دلار یا اونس؟/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 2 تیر 1403

 

روند اونس طلا اما در ادامه معاملات تغییر کرد و با سقوط محسوس قیمت‌، در لحظه تدوین این گزارش به 2321 دلار رسید که کاهش 41 دلاری داشته است. به گفته فنی‌های بازار، ناحیه مقاومتی اونس محدوده 2350 تا 2357 است و در صورت عدم تثبیت بالاتر از این منطقه امکان ریزش قیمت وجود دارد، اتفاقی که در جریان معاملات امروز رخ داد و ماندگار نشدن اونس طلا بالای مرز مقاومتی، سقوط آن را به محدوده کاهشی تضمین کرد.

طلای آبشده هم از روند نزولی اونس بی نصیب نماند و با کاهش مواجه شد. آبشده که پیش از آن تا نزدیکی محدوده 14 میلیون و 670 هزار تومان افزایش قیمت داشت،‌ به گزارش اقتصادنیوز،‌ امروز حمایت مهم 14 میلیون و 470 هزار تومان را پیش روی خود دارد و برای حفظ جریان صعودی نباید زیر این سطح بازگشایی کند.

نکته مهم در جریان معاملات امروز پایان تعطیلات عید قربان و بازگشایی بازار دلار در کشورهای همسایه ایران است که می تواند سیگنال هایی به بازار ارز تهران داده و یکی از مولفه های موثر بر قیمت سکه را بار دیگر فعال کند.

سقوط قیمت طلای جهانی و هراس در بازار سکه

رکود بازار دلار در هفته اخیر و نوسان محدود اسکناس آمریکایی، منجر به اثرپذیری مستقیم طلا و سکه در بازار داخلی از نوسانات اونس طلا شده بود. بنابر اطلاعات خبرنگار اقتصادنیوز، معامله گران معتقدند اگر قیمت دلار در جریان معاملات امروز بازار ارز تهران نوسان محسوسی را به ثبت نرساند و به مانند هفته گذشته در محدوده رنج باقی بماند، قیمت سکه متاثر از سقوط قیمت اونس طلا مسیر کاهشی را در پیش خواهد گرفت.

گروهی دیگر از فعالان بازار هم معتقدند مرز 40 میلیون برای سکه از مقاومت قوی برخوردار نیست و نمی تواند زمینه ساز افزایش قیمت فلز گرانبهای داخلی شود. به گزارش اقتصادنیوز، سکه پیش از معاملات روز پنجشنبه، تنها یک بار از ابتدای سال 1403 تا به امروز در محدوده 40 میلیون تومان قرار گرفت و نتوانست با تثبیت بالای آن مسیر صعودی را در پیش بگیرد و به کانال 39 میلیون تومان عقب نشینی کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا