اقتصادآخرین عناوین

پر تقاضاترین وام های خانوارها در امسال کدامند؟

طبق داده‌های بانک مرکزی تسهیلات خرید کالای شخصی و قرض‌الحسنه ضروری بیش‌ترین سهم را از کل وام اعطا شده به خانوارها در دو ماهه نخست امسال داشته است.

 وام و تسهیلات بانکی انواع مختلفی دارد و به کسب‌وکارها یا خانوارها اعطا می‌شود. در دو ماه ابتدایی سال 1403، ده نوع تسهیلات به خانوارها پرداخت شده که از میان آن‌ها «تسهیلات خرید کالای شخصی» و «قرض‌الحسنه ضروری» بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

وام‌های پرمتقاضی خانوارها در سال جدید چه بود؟

پس از آن نیز خانوارها بیش‌تر متقاضی دریافت وام ازدواج بوده‌اند. به بیان دقیق‌تر، تق ریبا 8 درصد از تسهیلات پرداخت‌شده به خانوارها در دو ماه اول امسال، مربوط به ازدواج بوده است. خرید خودروی شخصی و خرید مسکن نوساز نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفته است. در مقابل، تسهیلات مربوط به فرزندآوری، خرید مسکن غیرنوساز و جعاله تعمیر مسکن، کمترین سهم را از کل تسهیلات پرداختی به خانوارها به خود اختصاص داده است.

030329

در دو ماهه نخست امسال، مجموعا 721 هزار و 964 میلیارد تومان وام به بنگاه‌ها و خانوارها پرداخت شده است. از این مبلغ، 149 هزار و 463 میلیارد تومان به خانوارها در قالب تسهیلات مختلف پرداخت شده است. به عبارت دیگر، 20 درصد از کل تسهیلاتی که در دو ماه نخست امسال پرداخت شده به دست خانوارها رسیده و 80 درصد آن مربوط به بنگاه‌ها و کسب‌وکارها بوده است.

تسهیلات پرداختی به خانوارها با اهداف متفاوتی اعطا می‌شود. داده‌های بانک مرکزی حاکی از آن است که در دو ماه اول امسال، تسهیلات «خرید کالای شخصی» بیش‌ترین سهم را از کل تسهیلات اعطایی به خانوارها به خود اختصاص داده است. در این بازه زمانی، بیش از 59 هزار میلیارد تومان وام به این منظور پرداخت شده که 39.7 درصد از کل وام‌های پرداخت شده به خانوارها را تشکیل می‌دهد. همچنین، تقریبا 50 هزار میلیارد تومان نیز تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری اعطا شده که 33.6 درصد از کل تسهیلات پرداختی را تشکیل می‌دهد.

پر تقاضاترین وام های خانوارها در امسال کدامند؟

قرض‌الحسنه ازدواج نیز یکی از وام‌های پرمتقاضی است و بانک‌ها ملکف شده‌اند که به تمام متقاضیان این تسهیلات را پرداخت کنند. داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که در دو ماه نخست امسال، 12.4 هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت شده که در مجموع 8.3 درصد از کل وام‌های داده شده به خانوارها را تشکیل می‌دهد. سایر وام‌ها مانند تسهیلات فرزندآوری، خرید مسکن غیرنوساز و جعاله تعمیر مسکن مجموعا 6.3 درصد از تسهیلات خانوارها را تشکیل داده‌اند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا