ورزشیمهمترین اخبار روز

افشاگری مجری از عمق فساد در فوتبال ایران / واقعا هیچ کس نمی دانست؟

رضا جاودانی، مجری قدیمی برنامه‌های تلویزیون و دوست عادل فردوسی‌پور و عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اطلاعات تکان دهنده ای از فساد در فوتبال را اعلام کرد.

 این مدت در مورد پرونده فساد در فوتبال ایران که سر نخ اولیه آن را مدیران جدید باشگاه مس رفسنجان در اختیار مقامات قضایی قرار دادند زیاد صبحت شده، اما داستان بامداد جمعه چیز دیگری بود؛ ویدئویی که رسانه عادل فردوسی‌پور در هم‌صحبتی او با رضا جاودانی منتشر کرد و اطلاعاتی تکان‌دهنده در دل داشت.

رضا جاودانی،  که به اتکای تحصیلات حقوقی‌اش از چند سال قبل به عضویت کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در آمده. نکته مهم ماجرا هم همین چند کلمه آخر است؛ اینکه او به عنوان عضو رسمی رکن انضباطی فوتبال ایران چنین مطالب تکان‌دهنده‌ای را به زبان آورده. اگرچه دیروز ابوالفضل حسن‌زاده، رئیس کمیته انضباطی گفته اظهارات جاودانی «نظر شخصی» اوست‌(!)، اما طبیعتا جامعه فوتبال چنین چیزی را نمی‌پذیرد و آنچه به این صراحت در یک گفت‌وگوی تصویری منتشر شده، کاملا جدی گرفته خواهد شد.

افشاگری مجری از عمق فساد در فوتبال ایران / واقعا هیچ کس نمی دانست؟

جزئیات افشا شده

در ویدئوی اخیر منتشر شده، انبوهی از اطلاعات ریز و درشت در اختیار مخاطبان قرار گرفته که عمق فساد در پرونده باشگاه فوتبال مس رفسنجان را نشان می‌دهد؛ هرچند مساله فراتر از یک باشگاه بوده و به تدریج در حال توسعه است. بخشی از اطلاعاتی که یا از سوی عادل و همکارانش یا از طرف رضا جاودانی افشا شده، به این شرح است: «به یک مجری صداوسیما یک خودرو و به تهیه‌کننده برنامه یک واحد تجاری واگذار شده است. میلیاردها تومان به یک مسوول سازمان لیگ رشوه داده شده تا ورزشگاه غیراستاندارد مس رفسنجان را تایید کند. چهارصد سکه در سه صرافی برای داوران به دلار تبدیل شده است.

از سوی عوامل باشگاه فوتبال مس شش میلیارد تومان به یک جادوگر داده شده! ۷۵۰ سکه به دستور مربی سابق مس رفسنجان بین افراد مختلف پخش شده است. بخشی از این پول گم شده در مس رفسنجان صرف روابط غیراخلاقی شده است. در شهرک بنفشه به یکی از اهالی رسانه یک خانه و یک پژو ۲۰۰۸ دادند و به بعضی‌ها هم پژو ۲۰۷ هم داده‌اند. یک واحد تجاری در میدان پالیزی داده‌اند. البته من خودم می‌دانستم اما از حوزه کاری ما خارج بود و نمی‌شد کاری کرد. در قشم و کیش خانه و آپارتمان داده‌اند. مبلغ ۲۵۰ میلیون از یک باشگاه لیگ برتری به حساب یک خانم در شمال رفته است. پیگیری که کردند، این خانم گفت از من برنج خریدند و بعدا مشخص شد این‌طوری پول‌ها را خارج می‌کردند! در همین فصل، در یکی از هفته‌ها ۸۶۰ میلیون تومان رشوه داده شد. فدراسیون فوتبال قطعا درگیر این موضوع است. سایر باشگاه‌های لیگ برتری هم احتمالا درگیر خواهند بود و مس رفسنجان تنها وسط این ماجرا نیست.»

حتی تصورش هم تکان‌دهنده است که اگر مدیران جدید مس رفسنجان این اطلاعات را در اختیار مقامات قضایی قرار نمی‌دادند، الان همه متهمان در کمال آرامش مشغول به کار بودند و همین تخلفات را هم ادامه می‌دادند. پرسش کلیدی همچنان این است که آیا واقعا هیچ‌کس در فدراسیون فوتبال در جریان این حجم از خطاها نبوده؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟ آنهایی که می‌دانستند و دم نزدند یا حتی شریک شدند چه؟ به حساب آنها کی رسیدگی خواهد شد؟

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا