خودروآخرین عناوین

تولید بنزین یورو 5؟ جایگاه های سوخت استاندارد یورو 4 را هم ندارند!

نزدیک به دو ماه است که عرضه بنزین سوپر در سراسر کشور متوقف شده است. طبق گفته شهروندان، در بسیاری از شهرها یک سال است که بنزین سوپر در جایگاه‌ها یافت نمی‌شود.

 نزدیک به دو ماه است عرضه بنزین سوپر در سراسر کشور متوقف شده است. طی چند وقت اخیر یافتن بنزین سوپر به حدی سخت شده که برنامه‌ها و سایت‌هایی برای معرفی جایگاه‌های عرضه‌کننده بنزین سوپر راه‌اندازی شد.

توقف عرضه بنزین سوپر پس از ادعای فعالیت بزرگ‌ترین پالایشگاه تولیدکننده بنزین یورو 5

 این در حالی است که هفت سال پیش معاون وقت وزیر نفت مدعی فعالیت بزرگ‌ترین پالایشگاه تولید بنزین یورو 5 در ایران شد.

این در حالی است که صاحبان خودروهای توربو برای دستیابی به بنزین مناسب با خودرو باید اکتان بوستر خریداری کنند. تاکنون اظهارات بسیاری مبنی بر استاندارد نبودن بنزین مصرفی مطرح شده است. بنزین موجود در جایگاه‌ها عمدتاً استانداردهای لازم را ندارد و با آلایندگی بالا، روند استهلاک موتور خودروها را نیز سریع‌تر می‌کند.

وعده تولید بنزین یورو 5؟

بنزین توزیع‌شده در بسیاری از جایگاه‌های کشور استاندارد یورو 4 را هم دارا نیستند. در شرایطی که سوخت‌های موجود در جایگاه‌ها کیفیت بسیار پایینی دارند و شاید وضعیت پایتخت نسبت به دیگر شهرها کمی بهتر باشد، دیگر بنزین سوپر در بسیاری از جایگاه‌های کشور پیدا نمی‌شود.

این در حالی است که طبق گزارش اکونومیست، در سال 96 علیرضا صادق‌آبادی، معاون وقت وزیر نفت در امور پالایش و پخش فراورده‌های نفتی، اعلام کرده بود بزرگ‌ترین پالایشگاه تولیدکننده بنزین یورو 5 جهان به ایران تعلق دارد و با راه‌اندازی فاز دوم ستاره خلیج فارس 12 میلیون لیتر دیگر به تولید این محصول افزوده می‌شود.

اما روایات و مشاهدات بسیاری از افرادی که خودروهایشان استاندارد یورو 5 را دارد، خلاف این ادعا را ثابت می‌کند. بسیاری از افراد مجبور به مصرف سوختی می‌شوند که این استاندارد را ندارند. در چنین شرایطی، روند استهلاک موتور سریع‌تر از همیشه اتفاق خواهد افتاد.

خودروسازان بسیاری سال‌ها ملزم به رعایت استاندارد یورو 5 در تولید محصولات خود بودند، اما سوخت مصرفی مورد نیاز این خودروها به‌ندرت پیدا می‌شود. حال این پرسش مطرح می‌شود که اگر قرار است خودروسازان این استاندارد را رعایت کنند، چرا بنزین با اکتان بالا و دارای استاندارد مصرفی مورد نیاز این خودروها توزیع نمی‌شود؟

چنان‌که به نظر می‌رسد، بنزین سوپر توزیع‌شده در بسیاری از جایگاه‌ها استاندارد یورو 5 را دارا نبوده، اما به هر حال اکتان بالاتری نسبت به بنزین معمولی دارند و برای بسیاری از خودروهایی که طبق این استاندارد ساخته شده، مناسب‌تر هستند. در شرایط نبود بنزین سوپر، افراد مجبور به استفاده از اکتان بوسترهایی می‌شوند که بررسی استاندارد آنها، تقلبی نبودن‌شان و نحوه صحیح استفاده از آنها دردسرهای جدیدی برای افراد به همراه خواهد آورد.

برخی از اکتان بوسترها  برای سوخت‌های خاصی مناسب هستند و افراد باید اکتان بوستر مناسب با نوع سوخت خودرو خود را تهیه کنند. از طرف دیگر بازار فروش اکتان بوسترهای تقلبی بسیار پررونق است و تشخیص آن برای بسیاری از افراد سخت خواهد بود. میزان استفاده از اکتان بوستر نیز موضوع مهمی است چراکه استفاده نامناسب از اکتان بوستر ممکن است به جای تاثیر مثبت، مشکلات جدیدی به‌ وجود آورد. این تنها مشکلات کوچکی است که عرضه نکردن بنزین سوپر به جایگاه‌ها می‌تواند به وجود بیاورد.

روایاتی مبنی بر نبود بنزین سوپر در سالیان گذشته

در حالی که ادعا شده در دو ماه گذشته بنزین سوپر در جایگاه‌ها توزیع نشده، اما بسیاری از مردم روایت کرده‌اند چندین سال است این نوع بنزین در بسیاری از شهرها عرضه نمی‌شود. گفته می‌شود بنزین سوپر توزیع‌شده در جایگاه‌ها در واقع همان بنزین معمولی است و اغلب افراد چندین سال است که مجبور به استفاده از اکتان بوسترها شدند.

با اینکه بسیاری از جایگاه‌داران ادعا می‌کنند بنزین سوپر دارای استانداردهای یورو 5 است، اما مشاهدات مردم مبنی بر نحوه مصرف سوخت خودروهایشان نشان می‌دهد این سوخت دارای استانداردهای مناسب خودرو مصرفی آنها نبوده است. چنین اظهاراتی نگرانی‌های افراد را مبنی بر مستهلک شدن زودهنگام خودرو افزایش می‌دهد.

روایت‌های افراد نشان می‌دهد بنزین سوپر عرضه‌شده در بسیاری از شهرهای کشور، هیچ‌گاه دارای استاندارد مصرفی نبوده و تفاوت چندانی با بنزین معمولی ندارند. روایت‌های شهروندان حاکی از آن است که بسیاری از ادعاهای مسئولان با واقعیت تطابق ندارد و افراد نگران افزایش روزافزون هزینه‌های خودرو مصرفی خود هستند.

تطابق نداشتن الزامات خودروسازان و استاندارد بنزین توزیع‌شده، مشکلات بسیاری تاکنون به وجود آورده و این مشکلات محدود به خودروسازان نیست. آثار جانبی این تطابق نداشتن، مانند آلودگی هوا، سلامت شهروندان را نیز تحت‌ تاثیر قرار داده و ادامه این روند، کشور را با مشکلات حادتری مواجه خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا