اقتصادمهمترین اخبار روز

افت و خیز قیمت دلار در بازار هفته نیمه تعطیل خرداد

در بازار ارز تهران، قیمت دلار آزاد در روزهای هفته نیمه تعطیل تحت تاثیر ریسک قطعنامه شورای حکام یک روند رفت و برگشت را به جا‌ گذاشت.

 نرخ اسکناس دلار آزاد در بازار فردایی روز‌های تعطیل نیمه خرداد یک روند رفت و برگشتی را از خود به جا‌ گذاشت. با افزایش احتمال صدور قطعنامه جدید علیه برنامه هسته‌ای کشور در نشست در جریان شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ریسک‌های سیاسی بازار ارز تهران نیز افزایش یافت در نتیجه قیمت اسکناس دلار در بازار فردایی به نیمه دوم کانال ۵۹ هزار تومانی رسید. اما این رشد قیمت در بازار فردایی روز سه‌شنبه جبران شد و نرخ مجددا به کانال ۵۸ بازگشت.

3 copy

بازار دلار و اسکناس‌های خارجی در هفته‌های اخیر نوسانات مختلفی را طی کرده است. با اتمام سیگنال‌های منفی منطقه‌ای و عدم تداوم تنش‌ها با رژیم صهیونیستی، نرخ شاخص‌های ارزی در بازار غیر‌رسمی کاهشی شد. کاهش قیمت دلار تا کانال قیمتی 57 هزار تومانی نیز ادامه داشت، اما قیمت این ارز پس از یک تعدیل حدودا هزار تومانی به محدوده نیمه کانال 58 هزار تومانی تا نیمه کانال 59 هزار تومانی رسید. در روز‌های انتهایی هفته گذشته و همچنین در بازار روز شنبه، قیمت دلار سقف و کف کریدور جدید خود را آزمایش کرد و پشت مرز 59 هزار تومانی، در رقم 58 هزار و 700 تومان به کار خود پایان داد.

افت و خیز قیمت دلار در بازار هفته نیمه تعطیل خرداد

اما در بازار دلار روز یکشنبه اخبار مربوط به نشست جدید شورای حکام مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت و نرخ اسکناس آمریکایی را به سقف کریدور جدید خود رساند. بر اساس اخبار منتشر شده به‌نظر می‌رسد در پایان نشست جاری شورای حکام، قطعنامه جدیدی علیه برنامه هسته‌ای کشور منتشر خواهد شد که تحلیلگران آن را خبری منفی برای چشم‌انداز اقتصادی کشور تلقی می‌کنند.«دنیای اقتصاد» به نقل از خبرگزاری رویترز در این باره نوشت: «بریتانیا، فرانسه و آلمان موسوم به تروئیکای اروپا (E۳) پیش‌‌‌‌‌‌نویس قطعنامه‌‌‌‌‌‌ای علیه ایران را برای ارائه به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تهیه کرده‌‌‌‌‌‌اند. پیش‌‌‌‌‌‌نویس اکنون در میان اعضا توزیع شده و به نظر می‌رسد سه کشور اروپایی با وجود مخالفت هم‌‌‌‌‌‌پیمان آمریکایی خود، مصمم به پیگیری آن هستند.» در بخش‌ دیگری از این مطلب آمده: «البته یک منبع دیپلماتیک آگاه گفت: تروئیکای اروپا احتمالا درخواست ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای عدم‌پایبندی به این موضوع را مطرح نخواهند کرد.» در نتیجه رشد نرخ نقدی در بازار روز یکشنبه و همچنین روند رو به جلوی دلار فردایی در عصر یکشنبه و روز دوشنبه را می‌توان در راستای این خبر دانست.

گفتنی است که در راستای روند افزایشی مذکور، دلار آزاد نقدی در بازار روز یکشنبه با 500 تومان رشد نسبت به نرخ پیشین در رقم 59 هزار و 200 تومان معامله شد. همچنین نرخ فردایی این ارز نیز به بازه 59 هزار و 400 تا 59 هزار و 600 تومان رسید. اما با فرا رسیدن بازار روز سه‌شنبه نرخ ارز مذکور در بازار فردایی به سمت سطوح قیمتی انتهای کانال 58 هزار تومانی به حرکت درآمد. برخی از تحلیلگران دلیل این رفتار دلار غیرنقدی را وجود انتظارات کاهشی در برخی از معامله‌گران می‌دانند. به عقیده این افراد روند افزایشی روز‌های اخیر دلار به نوعی خبر نشست شورای حکام را پیش‌خور کرده است، در نتیجه احتمال شروع کاهشی بازار نقدی در روز چهارشنبه وجود دارد. از سوی دیگر برخی از فعالان کف بازار نیز رشد قیمت روز‌های اخیر را ناشی از قیمت‌سازی معامله‌گران افزایشی در فضای کم‌عمق بازار می‌دانند و معتقدند که با اتمام تعطیلات نرخ در حال بازگشت به سطوح قیمتی تعادلی خود است.

در این میان اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز می‌تواند سیگنالی مثبت برای فعالان ارزی باشد. متیو میل در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود در پاسخ به اظهارات علی باقری‌کنی مبنی بر تداوم گفت‌وگو‌ها میان ایران و آمریکا گفت: «در مواقع لزوم راه‌هایی برای ارسال پیام به ایران داریم.» در نتیجه می‌توان گفت که دو عامل سیاسی مثبت و منفی در حال تاثیر‌گذاری روی انتظارات فعالان بازار است. اما کارشناسان معتقدند که احتمال شکل‌گیری روند افزایشی یا کاهشی جدید در راستای این عوامل، اندک است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا