اقتصادآخرین عناوین

فروش غیر حضوری نان با نوبت دهی اینترنتی

بر اساس اعلام اتاق اصناف فروش اینترنتی نان در نانوایی ها به مدت 3 ماه آغاز شده است که از طریق سکوها و یا فروشگاه های اینترنتی انجام می شود.

قیمت نان آزاد شد؟ از روز گذشته فروش اینترنتی نان کلید خورد و قرار است نانوایان به مدت سه ماه به صورت آزمایشی نان را از سکوها، فروشگاه‌های اینترنتی و … عرضه کنند. طبق اعلام اتاق اصناف ایران، نانوایان می‌توانند در این فضا قیمت و وزن نان عرضه شده را مطابق نرخ نامه مصوب یا به صورت رقابتی عرضه کنند.

 عصر روز گذشته 6 خرداد 1403، اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای خطاب به تشکل‌های صنفی، واحدهای صنفی نانوایی و عموم مردم اعلام می‌کند: دستورالعمل فروش اینترنتی نان  برای ساماندهی فروش نان به صورت غیرحضوری سکوها و فروشگاه‌های اینترنتی، فروش تلفنی و … ابلاغ شد. دستور العمل فروش اینترنتی نان  در جلسه  14 اسفند 1402 توسط کارگروه تنظیم بازار تصویب شده بود.

در این اطلاعیه  آمده است: منظور از سکوی فروش غیرحضوری نان، بنگاه اقتصادی دارای مجوزهای لازم از مراجع ذی‌صلاح است که بستر مناسبت برای نمایش واحدهای تولید نان و محصولات عرضه شده توسط آنها، ثبت سفارش خرید، بسته‌بندی، پیگیری سفارش و تحویل نان به مشتریان را فراهم کرده است.

بر اساس ماده (۳) این دستورالعمل، قیمت و وزن نان عرضه شده توسط نانوایی‌های یارانه‌ای در سکوها می‌تواند «مطابق نرخ نامه مصوب» یا «به صورت رقابتی» باشد. در حالت اول، متناسب با حجم فروش نان، نانوایی‌های یارانه‌ای (نوع ۱ و ۲) بر روی سکو، کمک هزینه نانوا، مشابه فروش حضوری پرداخت می‌شود.

ماده (۴) این دستورالعمل تاکید می‌کند: نرخ و مقدار انواع افزودنی به نان (کنجد، سبوس، انواع سبزیجات و …) هزینه خدمات فروش غیرحضوری، هزینه بسته‌بندی و هزینه حمل و تحویل نان، می‌تواند به صورت توافقی بین نانوا و سکو تعیین و باید به صورت شفاف و تفکیک شده در صورتحساب الکترونیکی فروش درج شود. تبصره: سقف نرخ انواع افزودنی‌ها و خدمات سکو (بسته بندی، حمل و نقل و …) با پیشنهاد اتاق اصناف شهرستان و تأیید کمیسیون نظارت شهرستان‌ها تعیین می‌شود.

در ماده (۵) این دستورالعمل آمده است: برای رعایت نوبت مشتریان حضوری، سکوها (سکوهای فروش غیرحضوری نان) موظفند امکان فروش غیرحضوری نان را صرفا برای نانوایانی که به سامانه نوبت‌دهی و اعلام نوبت (شامل نمایشگر، بلندگو، چاپگر و …) تجهیز شده و به سامانه هوشمندسازی یارانه آرد و نان متصل شده‌اند، فراهم نمایند.

معاونت بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران نیز اعلام کرده که رعایت دستورالعمل فروش اینترنتی نان از سوی تمامی واحدهای صنفی خبازی الزامی است و برای  رعایت نوبت‌دهی مشتریان حضوری و غیرحضوری مطابق ماده (۵) دستورالعمل، زیرساخت نوبت‌دهی در سامانه هوشمندسازی یارانه آرد و نان ایجاد شده است.

این اطلاعیه می‌افزاید که این دستورالعمل به مدت ۳ ماه به صورت آزمایشی اجرا و پس از آن به صورت قطعی لازم‌الاجرا خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا