اقتصادآخرین عناوین

بازگشت دلار به کانال 61 هزار تومانی/ بازار به دنبال سیگنال سیاسی مثبت

با وجود عقب نشینی دلار به کانال 60 هزار تومانی اما به دلیل این که سیگنال مثبت به بازار مخابره نشد قیمت دلار به کانال 61 هزار تومانی برگشت.

 در روز‌های اخیر خبر ایجاد آتش‌بس میان طرفین درگیر در نوار غزه انتظارات تورمی فعالان بازار ارز تهران را کاهش داده بود و انتظار می‌رفت این آتش‌بس در روز یکشنبه رخ دهد، اما عدم ایجاد توافق در دو روز اخیر دیدگاه معامله‌گران را مجددا افزایشی کرد. قیمت دلار که در روز یکشنبه در کانال ۶۰ معامله می‌شد دیروز به کانال ۶۱هزار تومانی بازگشت.

Untitled-2 copy

بازار ارز غیر‌رسمی تهران در هفته‌های گذشته شاهد یک سیکل کاهشی بوده است. پس از اتمام ریسک‌های سیاسی و کاهش احتمالات مربوط به تشدید درگیری‌های منطقه‌ای، قیمت شاخص‌های ارزی افت چشمگیری را تجربه کرد. در همین راستا نرخ دلار آزاد با عبور از چند کانال قیمتی به بازه 60 تا 61 هزار تومان رسید. اما حضور نرخ دلار در کانال 60 تداوم نداشت و پس از یک روز این شاخص ارزی به کانال‌های 61 و 62 هزار تومانی بازگشت. در چند روز گذشته نیز با تشدید سیگنال‌های مثبت در رابطه با ایجاد آتش‌بس در غزه و وجود احتمالاتی مبنی بر مذاکره ایران با غرب نرخ اسکناس آمریکایی به کانال 60 هزار تومانی رسید. این حضور نیز ‌مانند تلاش پیشین دلار برای تثبیت در کانال 60 هزار تومانی ناموفق بود. برخی از تحلیلگران بازار ارز تهران معتقدند که بازار به دنبال سیگنال سیاسی مثبت است و علت تغییر رویه نرخ در روز گذشته عدم مخابره سیگنال مذکور به بازار است. این افراد آینده نرخ ارز را با فرض شکل‌گیری آتش‌بس کاهشی می‌دانند.

اما در سوی دیگر برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که عدم حضور مداوم دلار در کانال 60 هزار تومانی نشانگر برخورد نرخ با هسته سخت است. این افراد معتقدند که حدفاصل کانال‌های 61 تا 68 هزار تومان بازه‌ای بود که حجم معاملات صورت گرفته در آن سبب وجود حمایت یا مقاومت قابل توجهی نشد. یا به زبان دیگر میزان معاملات صورت گرفته شده در بازه قیمتی مذکور کمتر از آن بود که بتواند زمینه‌ساز کریدور‌سازی نرخ ارز شود و به مجرد کاهش سطح سیگنال‌های منفی، میزان افزایش یافته جبران شد. اما کانال‌های 60 و 61 هزار تومانی نرخ پایان سال گذشته و آغاز سال جدید است و معاملات بیشتری در این سطوح صورت گرفته در نتیجه شاخص برای عبور از این کانال‌ها مسیر راحتی را در پیش ندارد. این افراد دلیل تغییر رویه بازار در روز گذشته را برخورد نرخ با هسته سخت کانال 60 هزار تومانی می‌دانند.

دیروز دوشنبه 17 اردیبهشت ماه هر برگ اسکناس دلار آزاد با رشد قیمت 250 تومانی نسبت به نرخ پایانی روز دوشنبه در رقم 61 هزار و 150 تومان معامله شد. همزمان با تغییر روند قیمت ارز نرخ شاخص‌های طلایی بازار نیز در روز گذشته افزایشی شد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار عصر دیروز حدود یک میلیون تومان گران‌تر از نرخ پیشین در رقم 41 میلیون و 900 هزار تومان به فروش رسید. نیم و ربع سکه نیز به ترتیب با 300 و 400 هزار تومان رشد در ارقام 23میلیون و 900 هزار تومان و 15 میلیون و 300 هزار تومان معامله شدند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا