اقتصادآخرین عناوین

نقشه اشتغال در ایران / کدام استان افراد شاغل بیشتری دارد؟

طبق گزارش مرکز آمار در زمستان پارسال متوسط اشتغال در کشور به 37 درصد رسیده است.

 نسبت اشتغال یکی از شاخص‌های کلیدی بازار کار است که نشان می‌دهد چند درصد از افراد بالای 15 سال (در سن اشتغال) در حال حاضر مشغول به کار هستند. مرکز آمار اخیرا گزارش جامعی از این نسبت منتشر کرده و آن را به تفکیک هر استان اعلام کرده است.

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که در زمستان سال گذشته، نسبت اشتغال در کل کشور به طور میانگین 37.3 درصد بوده است. این نسبت در 16 استان کمتر و در 15 استان بالاتر از میانگین کل کشور بوده است. از میان این استان‌ها،‌ بالاترین نسبت اشتغال نزدیک به 46 درصد بوده که مربوط به استان زنجان است. پس از آن نیز استان‌های خراسان شمالی و یزد قرار گرفته‌اند. در سوی دیگر این طیف‌، استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و ایلام جای گرفته‌اند که کمترین نسبت اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند.

مقایسه این نسبت در زمستان 1402 با زمستان 1401 نشان می‌دهد که در طول این یک سال، نسبت اشتغال در استان‌های خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری نسبت به سایر استان‌ها شدیدتر افزایش یافته است. این در حالی است که نسبت اشتغال در استان کهگیلویه و بویراحمد شدیدترین کاهش را تجربه کرده است.

زنجان، مدعی بهترین بازار کار در ایران

نسبت اشتغال نشان می‌دهد که چند درصد از افراد در سن اشتغال، شاغل هستند. هر چه این عدد به صد نزدیک‌تر باشد بهتر و هر چه به صفر نزدیک‌تر باشد بدتر است.

این نسبت در کل کشور طی زمستان 1402 به سطح 37.3 درصد رسیده که نسبت به زمستان سال 1401 تقریبا 0.7 واحد درصد افزایش داشته است.

از میان استان‌های کشور، بالاترین نسبت اشتغال مربوط به زنجان بوده است. در این استان از هر 1000 نفر در سن اشتغال (15 ساله و بالاتر)، 458 نفر شاغل هستند. پس از استان زنجان، خراسان شمالی و یزد قرار گرفته‌اند که نسبت اشتغال در آن‌ها به ترتیب برابر با 41.9 درصد و 41.1 درصد است. تهران نیز نسبت 37.8 درصدی را به ثبت رسانده که نشان می‌دهد از هر 100 پایتخت‌نشین در سن کار، 37 نفر شغل دارند.

در سوی دیگر این طیف نیز استان‌های کمتربرخوردار مثل کهگیلویه و بویراحمد و ایلام قرار گرفته‌اند که نسبت اشتغال در هر دوی آن‌ها 29.4 درصد است. یعنی در این دو استان از هر 100 نفر در سن کار، تنها نزدیک به 30 نفر شاغل هستند.

030214

بهبود نسبت اشتغال در خراسان شمالی نسبت به سایر استان‌ها

ارقامی که تا کنون به آن‌ها اشاره شد، نسبت اشتغال استان‌ها در زمستان 1402 است. اگر این ارقام با زمستان 1401 مقایسه شود می‌تواند نشان دهد که در طول این یک سال، وضعیت اشتغال در استان‌ها چه تغییری کرده است.

این مقایسه نشان می‌دهد که نسبت اشتغال در زنجان، که بهترین وضعیت را نسبت به سایر استان‌ها داشت، نسبت به زمستان دو سال گذشته 1.2 واحد درصد افزایش یافته است.

شدیدترین افزایش مربوط به خراسان شمالی است که نسبت اشتغال آن در بازه زمانی یاد شده 6 واحد درصد بالاتر رفته است. پس از آن نیز چهارمحال و بختیاری قرار گرفته که نسبت اشتغال آن 5.5 واحد درصد بهبود یافته است. در یک نگاه کلی، می‌توان گفت که نسبت اشتغال 22 استان در مقایسه با زمستان 1401 بهتر شده است و سایر استان‌ها با کاهش نسبت اشتغال روبرو بوده‌اند.

شدیدترین اُفت این نسبت در استان کهگیلویه و بویراحمد ثبت شده است. نسبت اشتغال در این استان 2.2 واحد درصد نسبت به مدت مشابه در سال 1401 کم شده است.

030214

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا