نبض بورسآخرین عناوین

پیش بینی بورس امروز/ شاخص از سد 2.3 میلیون واحدی عبور می کند؟

امروز در آغاز معاملات بورس تهران تراز شاخص های بازار سهام بالا می رود اما شاخص کل عملکرد ضعیف تری خواهد داشت.

بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته دوم اردیبهشت ماه با کاهش تراز شاخص کل و رشد تراز اندک شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کانال 3 همتی قرار داشت و بار دیگر شاهد خروج جریان پول حقیقی از بازار سهام بودیم.

 بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز اندک شاخص کل هم‌وزن و کاهش تراز شاخص کل بود. شاخص‌ کل بورس تهران در معاملات سهامی روز چهارشنبه با کاهش تراز متداوم ولی آهسته همراه بود؛ در حالی که شاخص هم‌وزن با نوسانات متعدد اما سبک، در انتهای معاملات سهام در ترازی بیشتر از ابتدای معاملات قرار گرفت.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد متفاوت نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند و تماما سبز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 18 صدم درصد بود و افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 1 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با 32 صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار دوم فرابورس با 39 صدم درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت حمل و نقل با 6.5 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت قند و شکر با 3.9 میلیارد تومان و صنعت رایانه با 2.8 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی با 49.2 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فرآورده‌های نفتی با 29.5 میلیارد تومان و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 28.4 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بورس تهران در روز ابتدای هفته قبل شاهد ورود 36 میلیارد تومانی پول حقیقی به سهام و 77 میلیارد تومانی به صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته اول اردیبهشت در تراز 4 همتی قرار داشت؛ در روز ابتدایی هفته قبل در همان سطح به کار خود ادامه داد و روز یکشنبه تراز 3 هزار و 887 میلیارد تومانی را تجربه کرد. روز چهار‌شنبه هفته گذشته سطح ارزش معاملات خرد سهام تا 3 هزار و 482 میلیارد تومان کاهش یافت. در هفته دوم اردیبهشت ماه متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 31 درصد کاهش به نسبت هفته قبل از آن تا سطح 3 هزار و 935 میلیارد تومانی پایین آمد.

030212

سومین هفته فروردین ماه، خروج پول حقیقی از بازار سهام تا سطح هزار و 689 میلیارد تومان افزایش داشت. هفته چهارم فروردین نیز شاهد خروج 2 هزار و 814 میلیارد تومان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی بودیم و در اولین هفته فروردین با ورود پول حقیقی در هر پنج روز معاملاتی، شاهد افزایش هزار و 262 میلیارد تومان به مالکیت کد‌های حقیقی بودیم. در هفته گذشته اما 790 میلیارد تومان از مالکیت کدهای حقیقی کاسته شد.

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام افزایش 33 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 42 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به 156 میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های فروش تا 118 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 20.9 میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا 22.4 میلیون تومان افزایش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و از 24.3 میلیون تومان روز سه‌شنبه به 22.4 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش در معاملات سهامی روز چهارشنبه به صفر رسیده است.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته اول اردیبهشت 2 میلیون و 304 هزار و 448 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح 2 میلیون و 264 هزار و 924 واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی 1.72 درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته گذشته چیزی نزدیک به 1.68 درصد کاهش داشت و در تراز 750 هزار و 844 واحدی ایستاد.

پیش بینی بورس یکشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ بورس تهران هفته سوم اردیبهشت ماه را با سطح مقاومتی 2 میلیون و 300 هزار واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی 770 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بورس تهران در هفته گذشته شاهد بازگشت تراز شاخص کل از سطح 2 میلیون و 300 هزار واحدی به زیر این سطح حمایتی بود. بازار سهام که هفته اول اردیبهشت را با ورود 5 روزه جریان پول حقیقی پشت سر گذاشته بود؛ در دومین هفته اردیبهشت ماه با شکل‌گیری روند خروجی جریان پول حقیقی مواجه شد و ارزش معاملات خرد بازار سهام بار دیگر به سطح 3 همتی بازگشت.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 6 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 26 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا