نبض بورس

تکانه مثبت بورس در جایگاه امن

در هفته اول اردیبهشت همه شاخص های بازار سهام افزایش یافت و شاهد ورود پول سهامداران حقیقی به بازار بودیم.

 بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن و افزایش تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی نیمه اول معاملات سهام روز چهارشنبه را با افزایش تراز به سر بردند و در نیمه دوم معاملات نقشه بازار سهام رفته رفته متعادل‌تر شد و شاخص‌های سهامی آرام گرفتند. بازار سهام روز چهارشنبه نشان از تداوم ورود سرمایه حقیقی به سهام و صندوق‌های درآمد ثابت داشت.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 57 صدم درصد بود و افزایش تراز کمتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 38 صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 16 صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با 1.23 درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت حمل و نقل با 89.1 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت ساخت محصولات فلزی با 42 میلیارد تومان و صنعت رایانه با 23.9 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فرآورده‌های نفتی با 17.8 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با 13.3 میلیارد تومان و صنعت محصولات شیمیایی با 9.7 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

 

بورس تهران در روز ابتدای هفته قبل شاهد ورود 770 میلیارد تومانی پول حقیقی به سهام و خروج هزار و 51 میلیارد تومانی سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته جهارم فروردین در تراز 2 همتی قرار داشت؛ در روز ابتدایی هفته گذشته افزایش 166 درصدی داشت و روز یکشنبه تراز 6 هزار و 424 میلیارد تومانی را تجربه کرد. روز سه‌شنبه این هفته سطح ارزش معاملات خرد سهام تا 5 هزار و 86 میلیارد تومان کاهش یافت. در هفته قبل متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 70 درصد افزایش به نسبت هفته چهارم فروردین تا سطح 5 هزار و 690 میلیارد تومانی بالا آمد.

030205

در اولین هفته فروردین شاهد ورود 494 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی به سهام بودیم. در هفته دوم فروردین بار دیگر بازار سهام با خروج 872 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود و در سومین هفته فروردین ماه، خروج پول حقیقی از بازار سهام تا سطح هزار و 689 میلیارد تومان افزایش داشت. هفته چهارم فروردین نیز شاهد خروج 2 هزار و 814 میلیارد تومان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی بودیم و در اولین هفته اردیبهشت با ورود پول حقیقی در هر پنج روز معاملاتی، شاهد افزایش هزار و 262 میلیارد تومان به مالکیت کد‌های حقیقی بودیم.

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام کاهش 42 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 8 درصد رشد کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به 159 میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های فروش تا 93 میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 22.7 میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا 22.3 میلیون تومان کاهش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز افزایش داشت و از 22.2 میلیون تومان روز سه‌شنبه به 22.9 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته چهارم فروردین با تراز 2 میلیون و 208 هزار و 214 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته گذشته تا سطح 2 میلیون و 304 هزار و 448 واحدی افزایش داشت و بازدهی مثبت 4.36 درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته‌ای که گذشت، چیزی نزدیک به 5.54 درصد افزایش داشت و در تراز 763 هزار و 656 واحدی ایستاد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا