اقتصادآخرین عناوین

ورق در بازار طلا برگشت/ سکه گران می شود؟

بازگشت طلای جهانی به مسیر صعودی می تواند تاثیر مثبتی بر بازار سکه و جبران زیان سکه بازان داشته باشد.

 با این حال برخی دیگر می گفتند که سکه بازان نیم نگاهی به نوسانات بازار ارز هم خواهند داشت.
 سکه بازان در معاملات نقدی روز گذشته شاهد عقب‌نشینی قیمت سکه امامی بودند. معامله‌گران از یک سو و تحلیلگران بازار از سوی دیگر، اثر افت بهای جهانی اونس طلا را بر بازار فلز زرد در ایران پررنگ می‌دانند.

قیمت طلای جهانی روز سه‌شنبه ۷۲ دلار از ارزش خود را از دست داد و بر روی ۲۲۹۸ دلار قرار گرفت و پس از تداوم سریال کاهشی اونس، قیمت سکه امامی هم با کاهش ۶۰۰ هزار تومانی، در محدوده ۴۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بسته شد.

با این حال وضعیت در بازار جهانی طلا با  تغییرات و نوساناتی همراه شد؛ شب گذشته ورق در بازار طلا برگشت و این فلز زردرنگ جهانی تغییر فاز داد. براین‌اساس بامداد امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت‌ماه اونس طلا ۲۹ دلار گران شد و به ۲۳۲۷ دلار رسید.

فعالان اقتصادی می‌گویند باتوجه‌به اینکه در دو سه روز اخیر طلا لیدر بازار سکه بود، نوسان صعودی آن می‌تواند در بازار امروز کفه ترازوی جناح افزایشی سکه را تا حدودی سنگین کرده و بخشی از زیان سکه بازان را جبران کند. تحلیلگران اقتصادی باور دارند که تنش‌های خاورمیانه مدتی است که آرام‌تر شده و عقب‌نشینی بیشتر از ۹۰ دلاری اونس جهانی طلا از سقف خود ونوسان کاهشی دلار تهران گواه این مسئله است.

بااین‌حال عده‌ای با اشاره به سفر قریب‌الوقوع خاندوزی به عربستان معتقدند که این اقدام برای بازار ارز مهم است. به عقیده آنها درصورتی‌که احسان خاندوزی به عربستان سفر کند یک دیدار اقتصادی میان دو قدرت منطقه‌ای رخ خواهد داد و این امر می‌تواند نوسانات بازار ارز را تحت تأثیر قرار دهد و ماحصل این رویداد می‌تواند بر روی بازار سکه اثر بگذارد.

در مجموع تکنیکالیست‌ها برای بازار امروز دو سناریو را مطرح کردند. نخست اینکه اگر طلا به بازار سکه شوک صعودی دهد امکان دارد تعداد خریداران در بازار سکه تا حدودی بیشتر شود و قیمت سکه به‌تدریج به سمت نیمه کانال ۴۲ میلیون تومان و پله هشتم کانال مذکور گام بردارد. در غیر این صورت درصورتی‌که نرخ دلار نزولی شود احتمال بازگشت سکه تا کف کانال ۴۲ میلیون تومان وجود دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا