اقتصادآخرین عناوین

نرخ تورم ماهانه فروردین صعودی شد

آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که با وجود کاهش نرخ تورم سالانه، اما در فرودین برای دومین ماه متوالی نرخ تورم رشد داشته است.

طبق داده‌های مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه به کمترین میزان خود در 21 ماه اخیر رسیده و رقم 38.8 درصد را ثبت کرده است.

پس از آنکه داود منظور، رئیس سازمان برنامه بودجه در روز یکشنبه، دوم اردیبهشت ماه، آمار نرخ تورم فروردین ماه سال 1403 را اعلام کرد، روز گذشته مرکز آمار نیز با انتشار گزارش شاخص قیمت مصرف‌کنند، بر آمارهای منظور صحه گذاشت. همانطور که رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده بود، نرخ‌های تورم سالانه و نقطه به نقطه در نخستین سال 1403 به روند نزولی خود ادامه داده‌اند. با این وجود، وی در حالی در اظهارات خود به آمار نرخ تورم ماهانه اشاره نکرد که طبق گزارش رسمی مرکز آمار، این نرخ برای دومین ماه متوالی صعودی شده است.

نرخ تورم سالانه به 38.8 درصد رسید

بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی متولی اصلی انتشار آمار نرخ تورم، شاخص قیمت مصرف‌کننده در پایان سال 1403 به 236.3 واحد رسیده است. به این ترتیب، نرخ تورم سالانه در فروردین ماه عدد 38.8 درصد را ثبت کرده که این رقم با کاهشی 1.9 واحد درصدی در مقایسه با اسفند سال 1402 مواجه شده است. به علاوه، مقایسه نرخ تورم سالانه فروردین ماه امسال با فروردین ماه سال گذشته، از کاهش 8.8 واحد درصدی این متغیر حکایت دارد.

افزون بر آن، بررسی‌ها نشان می‌دهند که با تداوم روند نزولی نرخ تورم 12 ماهه، این نرخ در پایان فروردین ماه به کمترین میزان خود از تیر ماه سال 1401 به این سو رسیده است.

تورم نقطه به نقطه چقدر شد؟

با استناد به آمار و ارقام گزارش جدید مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه نیز همچون نرخ تورم 12ماهه به روند کاهشی خود ادامه داده است. بر این اساس، نرخ تورم نقطه به نقطه که قیمت یک سبد یکسان از کالاها و خدمات در یک نقطه زمانی را نسبت به قیمت همان سبد در نقطه زمانی متناظر در سال گذشته مقایسه می‌کند، در فروردین ماه سال جاری به 30.9 درصد کاهش پیدا کرده که این رقم حداقل در دو سال گذشته بی سابقه بوده است. ثبت این رقم به این معناست که خانوارهای کشور در فروردین ماه امسال، برای خرید یک سبد یکسان از کالاها و خدمات، به‌طور میانگین 30.9 درصد بیشتر از فروردین ماه سال گذشته هزینه کرده‌اند.

بررسی تغییرات نرخ تورم نقطه به نقطه نیز حاکی از آن است که این نرخ، نه تنها در مقایسه با اسفند ماه سال گذشته 1.4 واحد درصد افت کرده، بلکه در مقایسه با اسفند ماه سال قبل هم 14.6 واحد درصد کاهش یافته است.

تورم ماهانه صعودی شد

 

با وجود افت نرخ‌های تورم نقطه به نقطه و سالانه، داده‌های بانک مرکزی از ادامه رشد نرخ تورم ماهانه برای دومین ماه متوالی خبر می‌دهند. بر اساس آمارها، سطح عمومی قیمت‌ها در فروردین ماه سال جاری 2.6 درصد رشد کرده است. این در حالیست که نرخ تورم ماهانه در اسفند ماه سال 1402 معادل دو درصد  و در فروردین ماه آن سال، برابر با 3.7 درصد ثبت شده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا