اقتصادآخرین عناوین

باخت دلار به بورس

دیروز با وجود کاهش قیمت دلار اما در معاملات بورس تهران، شاخص کل رشد قابل توجهی داشت.

 

اولین جلسه معاملاتی بورس پس از پایان محدودیت دامنه نوسان در هفته قبل فوق‌العاده بود و بازار سرمایه نه تنها دیگر با هیجان فروش همراه نبود بلکه تقاضای ایجاد شده در بازار سرمایه باعث صعود قدرتمند شاخص کل بورس شده و شاخص کل از محدوده حمایتی دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد اوج گرفت. پیشتر در دیدبان از اهمیت محدوده حمایتی دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی و تاثیری که بر رفتار معامله گران دارد نوشته شده بود. بررسی رفتار بازار سرمایه در این سطح و رفت و برگشت‌هایی که در این سطح انجام شده اهمیت این سطح شاخص کل را تایید می کند و قبلا توضیح داده شده بود که شکست این محدوده حمایتی می‌تواند منجر به افزایش عرضه شود.

پایان نگرانی‌ها از تنش‌های منطقه‌ای و بازگشت دامنه نوسان بازار سرمایه به حالت عادی مهم‌ترین عاملی است که تقاضا را به بازار سرمایه برگردانده است البته تعدیل بند س تبصره ۶ قانون بودجه هم در بازگشت بازار سرمایه و افزایش استقبال از این بازار بی تاثیر نبوده است. چرا که در صورتی که سقف معاملاتی تخصیص یافته برای شرکت‌های سهامی و صندوق های معاملاتی بورس تعدیل شود نگرانی‌های معامله گران را از کاهش نسبت قیمت به سودآوری خنثی می‌کند و بازار سرمایه با افزایش استقبال مواجه می‌شود.

رفع نگرانی ناشی از تشدید درگیری در منطقه، خبر تعدیل بند س قانون بودجه در ارتباط با سقف معافیت مالیاتی وشایعه کاهش اختلاف ارز نیما و آزاد از اخبار اثر گذار بر افزایش استقبال روز گذشته از بازار سرمایه بود.

اهمیت کاهش اختلاف ارز نیما و آزاد در آنست که موجب تشویق صادرات، افزایش درآمدهای صادراتی، افزایش سودآوری شرکت‌های صادراتی و کاهش تقاضای وارداتی می شود که باعث افزایش استقبال از گروه‌های دلاری در بازار سرمایه خواهد شد.با توجه به افزایش مناسب تقاضا در گروه‌های فلزی و پالایشگاهی به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل موثر بر انتظارات معامله‌گران بازار سرمایه در روز قبل شایعه افزایش نرخ نیما و افزایش نرخ دلار بود زیرا تقاضا برای سهام دلاری بالا رفته بود.

دلار به بورس باخت

در تعطیلی بازار‌های جهانی در روز قبل بازار ارز و طلا صف فروش شد و افزایش عرضه باعث شکست حمایت ۶۵ هزار تومانی در معاملات شبانه تتر شد.

روز قبل ارزش معاملات خرد بازار سرمایه رشد قابل توجهی داشت که اگر ادامه پیدا کند انتظار می‌رود قدرت معامله‌گران افزایشی بازار ارز تضعیف شود زیرا با توجه به عقب‌ماندگی بازار سرمایه از سایر بازارها و تورم، رشد بازار سرمایه انتظارات تورمی را تشدید نمی کند و با توجه به رشد انجام شده در دلار و آرامش نسبی در تنش‌های منطقه‌ای می تواند در رقابت با بازار ارز نقدینگی را به سوی بازار سرمایه جذب کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا