نبض بورسآخرین عناوین

چالش جدید بورس، تبصره مالیاتی جدید دولت در بودجه 1403

اخیرا تغییر سقف معافیت مالیاتی توجه سهامداران را به خود جلب کرده است اما بازار سهام اردیبهشت را چگونه آغاز می کند؟

 در روزهای اخیر تب و تاب سقف معافیت مالیاتی بالا گرفته است و همه منتظر تغییر سیاست دولت در زمینه تبصره س بند 6 قانون بودجه سال 1403 هستند. با وجود این، پیش بینی بورس نخستین روز معاملاتی اردیبهشت‌ماه چگونه خواهد بود؟

 فروردین‌ 1403، با وجود شروع خوب نماگرهای تالار شیشه‌ای، خاطره خوشی در ذهن سهامداران بورس تهران ثبت نکرد. با پایان آخرین روز معاملاتی فروردین‌، شاخص کل تنها 0.46 درصد معادل 10 هزار و 173 واحد پیش رفت. در سوی دیگر، اوضاع نمادهای کوچک و متوسط بازار بدتر هم بود. شاخص هم‌وزن در پایان این ماه، بالغ بر 2.7 درصد، معادل 20 هزار واحد عقب‌گرد داشت.

معاملات بورس تهران در آینه آمار و ارقام

 

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم) را در روز چهارشنبه، هزار و 885 میلیارد تومان نشان می‌داد. تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز چهارشنبه را نیز 5.1 میلیارد برگه سهم ثبت کرد.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از خروج سرمایه آنها از بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز چهارشنبه بورس از خروج 43 میلیارد و 900 میلیون تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خبر می‌دهد.

پیش بینی بورس شنبه 1 اردیبهشت 1403

در روزهای اخیر، بند ششم مالیاتی قانون بودجه سال 1403، توجه اهالی تالار شیشه‌ای جلب کرده است. تبصره‌ای که چالش جدیدی به شرکت‌های بورسی و فرابورسی تحمیل کرده است. اما جریان از چه قرار است؟

طبق بند س از تبصره 6 قانون بودجه،  مجموع معافیت‌ها، نرخ صفر مالیاتی، کاهش نرخ مالیاتی و سایر مشوق‌های مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی از محل مجموع درآمدهای حاصل‌شده برای عملکرد سال ۱۴۰۳ کلیه مؤدیان به‌استثنای معافیت‌های دارای سقف زمانی مشخص و موارد مندرج در ماده (۱۳۹) قانون مالیات‌های مستقیم و قانون جهش تولید دانش‌بنیان برای اشخاص حقوقی تا سقف 500 میلیارد تومان و اشخاص حقیقی تا 50 میلیارد تومان قابل‌ اعمال است.

در این بند، سقف معافیت مالیاتی 500 میلیارد تومانی برای شرکت‌های بورسی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است. پیش از این، شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده بودند 10 درصد معافیت مالیاتی داشتند و در واقع، 22.5 درصد درآمد عملکردی خود را به عنوان مالیات به دولت پرداخت می‌کردند.

حال اگر شرکتی 100 همت درآمد عملکردی داشته باشد، پیش از این، از 2.5 همت معافیت مالیاتی بهره می‌برد اما با شرایط فعلی تنها 500 میلیارد تومان از معافیت مالیاتی بهره می‌برد. این در حالی است که خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی، چندی پیش اعلام کرده بود مالیات بخش تولید، کاهش بی‌سابقه داشته است.

از سوی دیگر این بند توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار را با چالش مواجه خواهد کرد. چراکه اگر انتخاب اهالی تالار شیشه‌ای، صندوق‌های سرمایه‌گذاری باشد، مشمول مالیات می‌شوند. از همین رو علاوه بر توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با چالش خروج منابع و نقدینگی مواجه خواهند شد.

تضعیف صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند عواقب جدی برای بازار سهام و همچنین تامین مالی دولت و بخش خصوصی در پی داشته باشد. در همین راستا سهامداران و فعالان بازار سهام در نامه‌ای سرگشاده به رئیس مجلس، خواهان برخی تغییرات در قانون بودجه 1403 شدند. شایان ذکر است پیشنهاد رئیس سازمان بورس در نامه‌ای که به دست رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس رسیده، افزایش 500 میلیارد تومان دیگر به سقف مالیاتی فعلی است.

باید دید برآیند کشمکش میان بورسی‌ها و دولت به نفع بازار سهام تمام خواهد شد یا خیر. نتیجه این موضوع در صورتی که با تغییر این بند از قانون بودجه همراه باشد، بسته به فرم جدید قانون، می‌تواند تاثیر مثبتی بر جریان معاملات بگذارد.

خبر دیگری که جریان معاملات روز آغازین هفته را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تشدید تنش‌های ژئوپولیتیک است. به نظر می‌رسد در صورتی که این دست تنش‌ها همچنان در سطح بالا باقی بماند، در روز شنبه، بازار واکنشی منفی به آن نشان دهد. در حال حاضر، اتفاقات صبح جمعه نشان می‌دهد خطر جدی‌ای در پیش نیست و ریسک‌ها در حال کاهش است. بنابراین برای پیش بینی بورس شنبه، به نظر می‌رسد خریداران کفه سنگین‌تر ترازوی جریان دادوستد‌ها را تشکیل دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا