اقتصادمهمترین اخبار روز

جهش قابل توجه قیمت طلا سکه و دلار در فروردین/ طلا پرچمدار شد

در اولین ماه سال بازدهی بازارهای مالی به دلیل تنش های سیاسی منطقه افزایش قابل توجهی داشت.

 سیگنال‌های سیاسی نامساعدی که بعد از تعطیلات نوروز روانه بازارها شد، رشد قابل توجهی به قیمت دلار و بازار طلا داد. کارشناسان اقتصادی معتقدند نقدینگی با فتیله اخبار نامساعد در بازارها به صورت انفجاری عمل کرده است.

 بازارها در یک ماهه اخیر در حالی با افزایش‌های قیمتی قابل توجهی بسته شدند که تنها حدود ۲۰ روز در فروردین فعالیت داشتند. در یک ماه اخیر، نقدینگی با چاشنی اخبار نامساعد سیاسی جهش قیمت در بازارهای مالی را رقم زد؛ از سوی دیگر این موضوع خروج سرمایه سنگینی را در بورس به همراه داشت.

 

بررسی بازارهای مالی در یک ماهه فروردین حاکی از رشد ۱۸.۳۰ درصدی هر گرم طلای ۱۸ عیار، افزایش ۱۵.۴۸ درصدی سکه امامی و بازدهی ۷.۴۸ درصدی دلار است. سهم بورس در بازدهی یک ماهه اخیر ۰.۶ درصد برآورد شد.

بازدهی دلار در هفته پایانی فروردین مثبت شد

 

قیمت دلار  از ۲۲ فروردین تا امروز ۳۰ فروردین نوسانات کاهشی و افزایشی زیادی داشت. این اسکناس برخلاف هفته گذشته با افزایش بازدهی به کار خود پایان داد. دلار در هفته آخر فروردین بازدهی ۵.۰۸ درصدی و رشد قیمت سه هزار و ۲۰۰ تومانی داشت. در آخرین معامله روز پنجشنبه اسکناس آمریکایی در کانال ششم از کریدور ششم معامله شد.

روز پنجشنبه ۳۰ فروردین، هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت سه میلیون و ۸۵۹ هزار تومان رسید و با افزایش ۲۳۶ هزار تومانی نسبت به هفته گذشته، بسته شد. این هفته طلا بازدهی مثبت ۶.۵۰ درصدی داشت. در هفته چهارم فروردین هر مثقال طلای ۱۸ عیار روی رقم ۱۶ میلیون و ۷۲۶ هزار تومانی ایستاد و رشد بازدهی۶.۵۴ درصدی داشت.

گفتنی است این هفته اونس جهانی طلا با رشد قیمت همراه شد. طلای جهانی در یک هفته اخیر ۲۵ دلار گران شد و در لحظه نگارش این گزارش با رقم ۲۳۸۱ دلاری در حال معامله است. انس جهانی طلا این هفته نسبت به مدت مشابه هفته قبل رشد بازدهی  ۱.۶ درصدی داشت.

سکه امامی ۲ درصد رشد کرد

 

در هفته اخیر سکه امامی با رشد ۲.۵۰ درصدی کمترین رشد قیمت را در بازارهای مالی داشت. این قطعه در آخرین معامله روز پنجشنبه ۳۰ فروردین با قیمت ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داد و رشد قیمت یک میلیون و ۹۳ هزار تومانی نسبت به هفته گذشته داشت.

روز پنجشنبه قیمت سکه بهار آزادی در سطح ۴۱ میلیون و ۲۰۵ هزار تومانی قرار گرفت. در آخرین معامله این هفته نیم‌سکه با قیمت ۲۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه با رقم ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شدند. سکه گرمی روی رقم هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی ایستاد.

حرکت آرام بورس در سایه کاهش دامنه نوسان

 

بازار سهام معاملات هفته چهارم فروردین 1403 را در حالی آغاز کرد که در سایه تنش‌های سیاسی و نظامی، هیجانات شدیدی بر آن غالب بود.

تشدید هیجانات در روز ابتدایی هفته سبب شد موج فروش در بازار قوت بگیرد. همین موضوع موجب شد شاخص کل در این هفته معاملاتی، حدود 2.4 درصد افت کند و از دو میلیون و 261 هزار واحد به دو میلیون و 208 هزار واحد برسد.

همچنین شاخص هم‌وزن نیز طی پنج روز کاری این هفته کاهش حدود 3.7 درصدی پیدا کرد و از تراز 751 هزار واحد به 723 هزار واحد رسید.

موضوع مهمی که باید به آن اشاره کرد سقوط رقم ارزش معاملات خرد است؛ چراکه دامنه نوسان بازار سهام از روز یکشنبه محدود و سبب کاهش حجم و ارزش معاملات شد. به طوری که بازار سهام در این هفته به طور میانگین روزانه 6.6 میلیارد برگه سهم حجم خورد و ارزشی معادل دو هزار و 621 میلیارد تومان را رقم زد.

همچنین طی پنج روز معاملاتی این هفته بیشتر از دو هزار و 850 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است. این بدان معناست که در این هفته حدود سه همت پول از بازار سهام وارد بازارهای سفته‌بازانه شده است.

بیشترین بازدهی نمادها در هفته چهارم فروردین

 

 

با توجه به محدودیت دامنه نوسان در این هفته، رالی سهم‌ها برای صعود شکل نگرفت و پربازده‌ترین سهم‌های هفته در محدوده 6 درصد به کار خود خاتمه دادند. به طوری که پنج سهم شفارا، کابگن نبروج، غبهار و شپارس طی هفته معاملاتی چهارم فروردین 1403 حدود 6 درصد افزایش قیمت داشتند. جدول بالا وضعیت قیمت این پنج سهم را به خوبی نشان می‌دهد.

کمترین بازدهی نمادها در هفته چهارم فروردین

 

در طرف مقابل اما ارقام ریزش سهم‌های کم‌بازده بیشتر بود؛ به طوری‌که خزر با افت 10 درصدی بیشترین کاهش قیمت را میان رقبای خود در بازار سهام ثبت کرده است. همچنین سایر سهم‌های کم‌بازده که در جدول هم ثبت شده، حدود 9 درصد پایین آمده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا