اقتصاد

حداقل و حداکثر حقوق کارمندان در سال 1403 چقدر تعیین شد؟

کف و سقف حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳ مشخص شد. به گفته نمایندگان مجلس، در سال ۱۴۰۳…
کف و سقف حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳ مشخص شد. به گفته نمایندگان مجلس، در سال ۱۴۰۳ حداقل حقوق کارمندان ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. همچنین نمایندگان مجلس بیشترین مبلغ دریافتی توسط کارمندان دولت را ۷ برابر کف حقوق یعنی ۷۰ میلیون تومان اعلام کرده‌اند.

خبرآنلاین نوشت : سقف خالص پرداختی از محل حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر پرداختی‌ها از هر محل و تحت هر عنوان در سال آینده ۷۰ میلیون تومان خواهد بود. این خبر را جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آینده اعلام کرده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید: حداقل حقوق را به ۱۰ میلیون تومان در تمام بخش‌های اجتماعی رساندیم و این به همان نسبت سقف حقوق ۷ برابر می‌شود و به ۷۰ میلیون تومان می‌رسد که این حداکثر حقوقی است که یک فرد می‌تواند دریافت کند.

این در حالی است که در سال ۱۴۰۲ سقف خالص پرداخت ماهانه به کارکنان دولت ۵۵ میلیون تومان است.

بحث در خصوص میزان افزایش حداقل حقوق در سال ۱۴۰۳ در هفته‌های اخیر داغ بوده و کشمکش‌هایی هم میان دولت و مجلس در این زمینه وجود داشته است. کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در حالی پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق را مطرح کرده که به گفته اعضای این کمیته، نظر دولت روی افزایش ۱۸ درصدی است و با افزایش ۲۰ درصدی حقوق مخالف است.

بهادری جهرمی سخنگوی دولت اخیرا گفته است: تأکید دولت بر افزایش میانگین ۱۸ یا ۲۰ درصد حقوق است؛ این پرداخت حقوق عادلانه است. یعنی کسی که حداقل‌بگیر است یا حقوق پایین دارد دولت امکان افزایش ۳۰ درصدی حقوق برای او داشته باشد چراکه دریافتی کمتر دارد و این افزایش برای او ۳ میلیون تومان است. اما کسی که حقوق ۵۰ میلیونی می‌گیرد دلیلی ندارد که ۲۰ درصد افزایش حقوق داشته باشد. او با ۱۰ درصد افزایش حقوق، ۵ میلیون تومان دریافتی بیشتر دارد.

سخنگوی دولت می گوید: از مجلس خواهش می‌کنم کمک و همراهی کنند که پیشنهاد دولت برای افزایش میانگین حقوق در لایحه بودجه تصویب شود تا شرمنده حداقل‌بگیرها نباشیم و بتوانیم به سمت عدالت در پرداخت‌ها حرکت کنیم.

فاصله ۷ برابری سقف و کف حقوق با انتقادهایی مواجه شده‌ است و برخی معتقدند به خاطر وضعیت اقتصادی مردم و فاصله طبقاتی دهک‌های بالا با دهک‌های پایین، سقف حداکثر حقوق باید اصلاح شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا