نبض بورس

کاهش 6600 واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز گرچه ابتدا روند رو به رشد به خود گرفت،‌ اما در پایان معاملات امروز با کاهش 6664 واحد همراه شد.
بورس اوراق بهادار تهران امروز گرچه در ابتدا روند رو به رشد به خود گرفت، اما در پایان معاملات همانند روز گذشته روند کاهشی پیدا کرد و شاخص کل با از دست دادن 6664 واحد به رقم 2 میلیون و 146 هزار و 547 واحد رسید. همچنین شاخص هموزن با کاهش 4530 واحد به رقم 739 هزار و 771 واحد رسید.

ارزش روز بازار که ناشی از ارزش 611 شرکت بورسی است، به بیش از 7 میلیون و 452 هزار میلیارد تومان معادل 152 میلیارد دلار رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 7.3 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 460 هزار معامله و به ارزش 4641 میلیارد تومان دادوستد کردند. همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند اما میزان کاهش‌ها زیر یک درصد بوده است.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 31 صدم درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن 61 صدم درصد کاهش یافت. شاخص آزاد شناور 27 صدم درصد افت کرد. شاخص بازار اول بورس 29 صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 33 صدم درصد کاهش داشت.

امروز نماد پتروشیمی بوعلی سینا بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نمادهای هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین، گروه مپنا، ایران خودرو، گل گهر، کشتیرانی جمهوری اسلامی، پتروشیمی پارس بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خود به‌جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم امروز اوضاع تعریف چندانی نداشت و شاخص کل با از دست دادن 147 واحد به رقم 25 هزار و 523 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 404 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 374 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 7.6 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 405 هزار معامله و به ارزش 285 هزار میلیارد تومان دادوستد کردند.

لازم به یادآوری است، مطابق روال دوشنبه‌ها امروز عملیات بازار باز در شبکه بانکی اجرا شد که طی آن 3.1 میلیارد اوراق بدهی دولت در قالب 425 نوبت معامله و به ارزش 281 هزار میلیارد تومان دادوستد شد که ارقام آن صرفا در فرابورس نمایش داده می‌شود.

این اوراق معمولاً برای پرداخت به پیمانکاران و حتی تعهدات دولت در مورد حساب‌های پیشرفت و عدالت انجام می‌شود که بر اساس تاریخ سررسید در شبکه بانکی با نرخ‌های 30 تا 60 درصد تنزیل و خرید و فروش می‌شود.

امروز نماد ایران خودرو دیزل بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته و نمادهای آریاساسول، انتخاب الکترونیک، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی زاگرس، فولاد غدیر ایرانیان و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس 57 صدم درصد کاهش یافت. این دو شاخص با معیار هموزن 59 صدم درصد افت کردند. شاخص بازار اول فرابورس 47 صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم فرابورس 62 صدم درصد افت کرد.

به گزارش فارس، یکی از ماموریت‌های بازار سرمایه تامین مالی است که هم دولت و هم شرکت‌ها می‌توانند با انتشار انواع اوراق و انواع روش‌ها به تامین مالی غیرتورمی از بازار سرمایه اقدام کنند و شرکت‌های بورسی هم با رتبه‌بندی اعتباری بر اساس رتبه خود می‌توانند به تامین مالی اقدام کنند و به این ترتیب سرمایه‌های خرد و پراکنده دست مردم، جمع‌آوری شده و صرف سرمایه‌گذاری در اقتصاد می‌شود که این بهترین روش مشارکت مردم در اقتصاد و سرمایه‌گذاری غیرتورمی در تولید به‌شمار می‌رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا