اقتصاد

مالیات پلکانی پزشکان باید حذف شود

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: ما معتقدیم مالیات پلکان باید حذف شود و ما آن را پیگیری می‌کنیم. الان وضعیت به گونه‌ای است که …
رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: ما معتقدیم مالیات پلکان باید حذف شود و ما آن را پیگیری می‌کنیم. الان وضعیت به گونه‌ای است که بیمارستان هزینه خود را از جیب همکاران ما برمی‌دارد.

محمد رئیس‌زاده، رئیس سازمان نظام پزشکی امروز -دوشنبه- در نشستی خبری گفت: پیشرفت‌های کم نظیری در حوزه بهداشت و درمان در کشور داشتیم. در سال ۶۲، ۱۳ هزار پزشک داشتیم اما الان ۱۲ برابر شده است در حوزه تخصصی زنان از سال ۶۲ تاکنون آمار پزشکان ۳۰ برابر شده است. با اینکه جمعیت کشور ما از آن سال تاکنون دو و نیم برابر شده تعداد پزشکان افزایش بسیاری داشته است. درخصوص بحث کیفیت هم باید بگوییم که کیفیت آموزش به حدی بوده است که از اعزام بیمار به خارج از کشور برای سخت‌ترین کارهای درمانی بی نیاز شده ایم. کسی نمی تواند جامعه پزشکی را به کم کاری متهم کند و یا اینکه بگویند به دلیل تعارض منافع کم کاری صورت گرفته است.

وی افزود:‌ علیرغم اینکه تخلفات و کاستی های جامعه پزشکی از مسیر خود باید بررسی شود نباید اجازه دهیم این مسیر پرافتخار در سایه ورود نظرات غیرتخصصی و هجمه های غیرواقعی دچار اختلال شود و نباید شرایط به گونه ای پیش رود که در یک سری از رشته ها عقبگرد داشته باشیم. چه در زمان صلح و چه در زمان بحران جامعه پزشکی وظیفه خود را به خوبی انجام داده است.

وی ادامه داد: نگرانی من این است که به دلیل تصمیم گیری نادرست جامعه و نظام دچار ناسپاسی نسبت به جامعه پزشکی و بروز یک سری مشکلات شود. سلامت و امید و نشاط جامعه پزشکی ضامن حفظ سلامت امید و نشاط جامعه است.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: براساس بند ۹ قانون احکام دائمی کشور تعرفه خدمات سلامت باید قبل از بودجه تعیین شود و از طریق وزارت بهداشت به دولت رفته و تصویب شود و قبل از پایان سال ابلاغ شود. ملاک این تعرفه منابع، مصارف و قیمت تمام شده است. امروز ۴ دی ماه است لایحه بودجه به مجلس ارسال شده و حدود دو و نیم ماه تا پایان سال باقی نمانده اگر یک بی قانونی و ناهنجاری در تعرفه رخ دهد مقصر اصلی آن جامعه پزشکی است یا افرادی که آن را تعیین نکرده اند. شورای عالی بیمه سلامت چه پاسخی در این خصوص دارند که هنوز جلسات این موضوع را هم برگزار نکرده اند.

رئیس‌زاده خاطرنشان کرد: چرا تعرفه در زمان خود و براساس مصارف و منابع و قیمت تمام شده تعیین نمی‌شود. مسئول اصلی کج روی ها و ترویج برخی تخلفات مالی در جامعه پزشکی دستگاههایی است که خلاف قانون عمل کرده و وظیفه خود را به موقع انجام نمی‌دهند.

وی ادامه داد: قانون در حوزه سلامت یا اجرا نمی شود و یا به موقع اجرا نمی شود و نتیجه آن نابسامانی است که یا سرریز به جیب مردم می شود و یا از جیب جامعه پزشکی می‌رود. امیدوارم این صحبت‌ها را دفاع صرف از جامعه پزشکی ندانید ما می خواهیم به مردم خدمت کنیم اما در مسیر قانونی درست و دغدغه ما پیشرفت سلامت کشور است. ما توان و تخصص مان را داریم و نگرانی نداریم چراکه این تخصص در همه جای دنیا خریدار دارد اما ما نگران آینده سلامت کشور هستیم نگران اقتصاد جامعه پزشکی هستیم در برخی از رشته های تخصصی و فوق تخصصی اگر دچار کمبود شویم شان و منزلت مردم ما دچار خدشه می شود همچنین اقتصاد کشور ما آسیب جدی خواهد دید.

وی ادامه داد: شکستن هیمنه جامعه پزشکی کشور فقط بحث سلامت نیست بلکه اقتصاد کشور را نیز با مشکل مواجه می‌کند. هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که می توان بدون نظر متخصصان سلامت درباره جامعه پزشکی تصمیم گیری کرد مگر برای رشته برق دانشمندان علوم‌سیاسی تصمیم گیری می کنند به این کلمه تعارض منافع که در باره جامعه پزشکی گفته می شود باید شک کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره بازنشستگی اجباری برخی اعضای هیات علمی از دانشگاه های علوم پزشکی از ابتدای سال ادامه داد: خیلی از توفیقات ما در عرصه های تخصصی نتیجه زحمات بسیاری از اساتید ما است که در دوران انقلاب از خارج به کشور بازگشتند بنابراین حضور و استفاده از ظرفیت آنها برای جامعه پزشکی پربرکت است و از خدمات تخصصی این افراد تا هر زمانی که می شود باید دانشگاه و وزارت بهداشت استفاده کند از طرف دیگر بحث قوانین و باز شدن فضا برای جوانان است که باید در این زمینه تدبیر اندیشیده شود مخالف این هستم که از خدمات پیشکسوتان محروم شویم اما باید به قوانین هم توجه کرد و برای باز شدن فضا برای جوانان تدبیر داشته باشیم. برخی جاها هم ممکن است کج سلیقگی اعمال شود که مورد پسند ما نیست.

رئیس زاده خاطرنشان کرد: نگران این هستم که در آینده سیستم سلامت ما سیستم کارواشی شود. اگر کسی از زیرمیزی گلایه مند است که باید هم باشد بداند که عامل اصلی زیرمیزی جامعه پزشکی نیست بلکه عامل آن کسانی هستند که تعرفه را پایین نگه داشته‌اند. درخواست اصل تعرفه این است که باید واقعی شده و براساس قیمت تمام شده اعلام شود.

وی درباره فروش دارو در پلتفرم ها گفت: عجله در این کار وجود دارد و مشکوک است و باید کارشناسی شود و نظرات صاحب‌نظران در این بحث حتما دیده شود.

رئیس زاده درباره مالیات پلکانی پزشکان گفت: ما با این کار مخالفیم و دلیلی ندارد وقتی فوق تخصص در یک مرکز دولتی سخت‌ترین خدمت را ارائه کرده و بیمه حق این خدمت را به بیمارستان پرداخت کرده بعد برای پرداخت به پزشک مالیات پلکانی از او گرفته شود. ما معتقدیم مالیات پلکان باید حذف شود و ما آن را پیگیری می کنیم الان به گونه‌ای است که بیمارستان هزینه خود را از جیب همکاران ما برمی‌دارد./ ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا