اقتصاد

همایش جنجالی سازمان مالیاتی در شهر شیراز

در روزهای گذشته خبر هزینه 4 میلیارد تومانی برگزاری یک همایش سازمان مالیاتی در شهر شیراز حسابی سر و صدا به پا کرده است. در این خبر …
در روزهای گذشته خبر هزینه 4 میلیارد تومانی برگزاری یک همایش سازمان مالیاتی در شهر شیراز حسابی سر و صدا به پا کرده است. در این خبر آمده بود که این رویداد در قالب یک همایش یک‌ونیم روزه برای حدود 70 نفر از مدیران مالیاتی کشور برگزار شده است.

از اعداد و ارقام عجیب این همایش می‌توان به هزینه ۴۰۰ میلیون تومانی برای تهیه سوغاتی صنایع‌دستی، صرف غذا در لاکچری‌ترین رستوران‌های شیراز، 33 میلیون هزینه برای خرید آجیل، 12 میلیون تومان برای خرید گل، 23 میلیون تومان برای اینترنت، دو میلیون برای اجاره میز پینگ‌پنگ و داور و سایر هزینه‌ها برای خرید لباس، ساک ورزشی، داور فوتبال و بازی دارت اشاره کرد. در میان هزینه‌های عجیب‌و‌غریب این همایش می‌توان به هزینه 700 میلیون تومان تعویض صندلی‌ها در شأن مدیران دولتی اشاره کرد. همچنین طبق این خبر حدود 60 میلیون تومان به ازای هر نفر برای 1.5 روز شیرازگردی این 70 مدیر هزینه شده است. البته تمام اعداد و ارقام مطرح‌شده بدون در نظر گرفتن هزینه بلیت سفر بوده است.

موضوع اما به همین رویداد خلاصه نمی‌شود، بررسی‌های «فرهیختگان» از اخبار برگزاری همایش‌های دستگاه‌های دولتی در وبسایت پایگاه اطلاع‌رسانی دولت (dolat. ir) نشان می‌دهد در سال جاری تا آذرماه بالغ بر 52 همایش دولتی در کشور برگزار شده است. البته همان‌طور که در ادامه می‌آید، پس از ابلاغ بخشنامه دولت در آذرماه 1400 هزینه‌ها و تعداد همایش‌های برگزارشده در کشور که قبلا در پیوست 4 بودجه سالانه درج می‌شد، با این مصوبه از بودجه سالانه حذف و زیرزمینی شده و تعداد و هزینه‌های آن غیرشفاف‌تر شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تا سال 1400 در بخش اول و دوم پیوست شماره 4 لایحه بودجه که مربوط به اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی برحسب برنامه، خروجی و بهای تمام‌شده است، لیست تعداد و هزینه‌های همایش‌ها، رویدادها، کنفرانس‌ها و سمینارها درج می‌شد. اما در سال 1401 و 1402 به‌یکباره عنوان همایش از پیوست شماره چهار بودجه سالانه حذف شد. هرچند در آن زمان نیز میزان هزینه‌های برگزاری همایش‌های دستگاه‌های دولتی چندان شفاف و دقیق نبود اما به هر حال این آمار ولو مبهم در پیوست چهارم بودجه درج می‌شد. بررسی‌های «فرهیختگان» تنها از اخبار برگزاری همایش‌های دستگاه‌های دولتی در سال جاری تا پایان آذر نشان می‌دهد در طی این مدت بالغ بر 52 همایش دولتی در کشور برگزار شده است. برخی از این همایش‌ها عملا همچون همایش پرسروصدای اخیر در شیراز، دورهمی مدیران دستگاه‌های دولتی بوده است.

مدیران مدارس سراسر کشور، همایش معاونان بهداشت و درمان، چهارمین همایش مدیران تراز بنیاد شهید، همایش مدیران مبارزه با پولشویی، ششمین همایش آموزشی مجریان انتخابات، نخستین همایش ملی آموزش مدیران و کارشناسان حقوقی دستگاه­‌های اجرایی، دومین همایش ملی جهاد تبیین و اطلاع‌رسانی هنرمندانه، همایش شهرداران و دبیران ستادهای بازآفرینی شهری استان اصفهان، همایش بزرگداشت هفته قوه قضائیه، همایش کادر بهداشتی- درمانی حج ۱۴۰۲، مدیران سازمان‌های حراست وزارت جهاد کشاورزی در مشهد، همایش مدیران دولت مردمی، نخستین گردهمایی سراسری مدیران وزارت امور اقتصاد و موارد اینچنینی از این دورهمی‌ها هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا