نبض بورس

رشد 1400 واحدی شاخص بورس

بورس اوراق بهادار تهران امروز هم در روند رو به رشد قرار گرفت و شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 1487 واحد به رقم 2 میلیون و …
بورس اوراق بهادار تهران امروز هم در روند رو به رشد قرار گرفت و شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 1487 واحد به رقم 2 میلیون و 162 هزار و 561 واحد رسید.

شاخص هموزن با افزایش 3 هزار و 678 واحد به رقم 750 هزار و 125 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 7 میلیون و 512 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 7.3 میلیارد سهام حق تقدم واوراق مالی در قالب 412 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 436 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی امروز 0.7 درصد افزایش یافتند این دو شاخص با معیار هموزن 0.49  درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 0.03 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 21 صدم درصد افزایش یافت اما شاخص بازار اول بورس 5 صدم درصد کاهش یافت.

نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، کشتیرانی جمهوری اسلامی و سایپا امروز بیشترین افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای پالایش نفت بندرعباس ،‌بانک ملت و فولاد مبارکه بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

شاخص کل در فرابورس ایران هم امروز 42 واحد کاهش یافته و به رقم 26 هزار و 336 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 460 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 399 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 7.8 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 262 هزار فقره معامله و به ارزش 252 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

البته لازم به یادآوری است، مطابق روال دوشنبه‌ها و در قالب عملیات بازار باز امروز اوراق بدهی دولت توسط بانک‌ها به میزان 247 هزار میلیارد تومان در قالب 2.7 میلیارد ورقه و در قالب 402 نوبت معامله داد و ستد شد. این اوراق مربوط به آینده است که با نرخ‌های حدود 60 درصد تنظیم می‌شود و در پروژه‌های مختلف اجرا می‌شود.

به عنوان مثال اوراقی که از سوی دولت برای حساب پیشرفت و عدالت اختصاص یافته است، در بازار بین بانکی در قالب عملیات بازار باز و با نرخ 60 درصد تنزیل شده و از هر ورقه 100 تومانی فقط 40 تومان برای ذی‌نفع این اوراق یعنی پروژه‌های عمرانی اختصاص می‌یابد و این اوراق در شبکه بانکی بین بانک‌ها خرید و فروش می‌شود که ارقام معاملات آن در معاملات فرابورس درج می‌شود.

همه شاخص‌های فرابورس امروز سبز شدند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت در فرابورس 16 صدم درصد رشد کرد. این دو شاخص با معیار هموزن 0.65 درصد افزایش یافتند. شاخص بازار اول فرابورس 8 صدم درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم فرابورس 0.19 درصد رشد کرد.

امروز نمادهای آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان و توسعه و عمران استان کرمان بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد فولاد هرمزگان، مالی سپهرصادرات، صبا فولاد خلیج‌فارس و بیمه دی بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

به گزارش فارس، یکی از مأموریت‌های بازار سرمایه تأمین مالی برای شرکت‌ها و پروژه‌ها است که با انتشار انواع اوراق و ابزارهای مالی و نیز عرضه اولیه سهام و چشم‌پوشی از حق تقدم به دست می‌آید بنابراین عمق و حجم بازار سرمایه باید افزایش یابد در حال حاضر 60 میلیون ایرانی دارای کد بورسی هستند که معادل 75 درصد جمعیت کشور هستند و بازار سرمایه از نظر وسعت بزرگ شده اما احتیاج به افزایش عمق و ارزش دارد.

حجم بازار سرمایه شامل بورس و فرابورس در حال حاضر به حدود 145 میلیارد دلار می‌رسد که از نظر بورس‌های بزرگ جهانی حجم بسیار کوچکی است، در حالی که حدود 700 شرکت بورسی و فرابورسی در این بازار حضور دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا