نبض بورس

رشد 50 درصدی ارزش معاملات فرابورس در آبان‌‌ماه

فرابورس آبان‌ماه 1402 را با رشد حدود 50 درصدی ارزش معاملات، عرضه اولیه یک شرکت معدنی، پذیره‌نویسی سهام شرکت …
فرابورس آبان‌ماه 1402 را با رشد حدود 50 درصدی ارزش معاملات، عرضه اولیه یک شرکت معدنی، پذیره‌نویسی سهام شرکت فولادی و درج پنجمین نماد در بازار توافقی پشت سر گذاشت.

معامله‌گران فرابورسی در ۲۲ روز کاری آبان‌ماه با جابه‌جایی نزدیک به ۱۲۵میلیارد ورقه بهادار به ارزش ۱.۳ میلیون میلیارد تومان، رشد ۱۸ درصدی حجم و افزایش ۴۷ درصدی ارزش معاملات کل را نسبت به آبان پارسال رقم زدند. این میزان معامله در بیش از ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار دفعه رقم خورد.

افزون براین، به‌طور میانگین در هر روز کاری ۳۵۰ هزار ورقه به ارزش ۳۵ هزار و ۸۷۷ میلیارد تومان در فرابورس داد و ستد شد.
همچنین شاخص کل فرابورس که در روز پایانی ماه گذشته در ارتفاع ۲۵هزار واحدی قرار داشت تغییر چندانی را تجربه نکرد و در پایان آبان‌ماه نیز در سطح ۲۵ هزار واحدی به کار خود پایان داد. همچنین، بازدهی آیفکس از آغاز امسال نیز ۲.۵ درصد مثبت است. ارزش بازار فرابورس نیز با افت ۱.۶درصدی نسبت به ماه قبل به رقم ۲.۴ میلیون میلیارد تومان رسید.

عرضه اولیه

این گزارش می‌افزاید: از رویدادهای مهم ماه گذشته می‌توان به عرضه اولیه سهام یک شرکت معدنی جدید اشاره کرد. ۱۲ درصد از سهام «کرومیت» به روش ترکیبی در دو مرحله در آخرین چهارشنبه آبان‌ماه به فروش رسید و بدین ترتیب شرکت توسعه معادن کرومیت کاوندگان بنا به گردونه معاملات بازار دوم فرابورس ایران پیوست.

پذیره‌نویسی

همچنین پذیره‌نویسی ۹ میلیارد و ۱۹۶ میلیون سهم از سهام شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس با نماد «فصباح» از دوشنبه ۲۹ آبان به روش سلب حق تقدم در فرابورس کلید خورد که این پذیره‌نویسی تا ۱۳ آذرماه جاری مهلت دارد.

درج شرکت تعاونی کارکنان نیروگاه یزد با نماد «تک‌نیرو» به‌عنوان پنجمین نماد بازار توافقی نیز از خبرهای قابل‌توجه آبان‌ماه است.

رشد ۱۰۰ درصدی ارزش مبادلاتی بازار دوم

نگاهـــــــی به معامــــــــلات بازارهای فرابورس به تفکیک، نشان می‌دهد سهامداران در بازارهای اول و دوم به‌ترتیب افزون بر ۱۷ و ۱۵ هزار سهم را معامله کردند که در پی رشد ۴۸ درصدی، ارزش معاملات بازار اول به بیش از ۱۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید. افزون براین؛ ارزش داد وستدهای بازار دوم نیز با ۱۰۰ درصد افزایش بر ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بالغ شد.

براساس این گزارش، حاصل معاملات صورت‌گرفته در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز بازار پایه، ثبت داد وستد ۲۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد ۲۷ درصدی ارزش معاملاتی حکایت دارد.

درعین حال، در بازار ابزارهای مشتقه نیز با ثبت ۴۱ میلیارد تومان معامله، رشد ۲۹۰ درصدی این مبادلات را نسبت به آبان ۱۴۰۱ شاهد بودیم.

همچنین نگاهی به جدول صنایع پیشرو معاملات در آبان ۱۴۰۲ نشان می‌دهد گروه فلزات اساسی با در اختیار گرفتن سهم ۱۲ درصدی، بیشترین ارزش معاملات خرد را در بازار سهام و اختیار سهام به خود اختصاص داده است. گروه‌های ســــــرمایه‌گذاری‌ها، انبوه‌ســــــازی و خودرویی نیز در جایگاه‌های دوم تا چهارم ایستادند. بدین ترتیب حدود ۴۰ درصد از ارزش معاملات خرد در اختیار ۴ صنعت قرار داشت.

ابزارهای نوین مالی

در بخش دیگری از این گزارش آمده است، در بازار ابزارهای نوین مالی بیش از ۶۸ میلیارد ورقه نقل‌ وانتقال یافت که افزایش ۷۰ درصدی حجم و رشد ۴۷ درصدی ارزش داد وستدهای این بازار را نسبت به آبان سال گذشته به‌دنبال داشته است.

براین اساس، بررسی جدول معاملات ابزارهای مالی شامل اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نشانگر آن است که معاملات بدهی با رشد ۴۶ درصدی و معاملات ETFها با افزایش ۶۶ درصدی همراه بوده است.

بدین ترتیب حدود ۱.۲ میلیون میلیارد تومان اوراق بدهی و ۵۶ هزار میلیارد تومان واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله مورد خرید وفروش قرار گرفت.

همچنین، میزان خرید وفروش اوراق تسهیلات مسکن نیز با ۸۲ درصد رشد نسبت به دومین ماه پاییز سال قبل، به رقم ۷۸۹ میلیارد تومان رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا