اقتصاد

تعداد صندوق‌های طلای بورس کالا به 13 رسید

مدیر صندوق‌های کالایی بورس کالا گفت: سیزدهمین صندوق طلای بورس کالا از چهارشنبه هفته پیش وارد بازار ثانویه شد.
مدیر صندوق‌های کالایی بورس کالا گفت: سیزدهمین صندوق طلای بورس کالا از چهارشنبه هفته پیش وارد بازار ثانویه شد.

رحمان آراسته در پاسخ به این پرسش که چرا بورس کالا ‌دنبال افزایش تعداد صندوق‌های طلا رفته است، اظهار داشت: این افزایش تعداد به این سبب است که بتوانیم افرادی را که درجه ریسک‌پذیری کمتری دارند و تمایل به ورود مستقیم در سرمایه‌گذاری همچون شمش و سکه طلا دارند به این سمت حرکت دهیم و این سهامداران خیال آسوده داشته باشند که افراد دیگری با اطلاعات مالی تخصصی‌تر می‌توانند بر دارایی‌های آنها معامله کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: خوبی این صندوق‌ها این است که به سبب حضور مدیران خبره و تعدد دارایی و سهامداران آنها بسیار نقدشونده هستند و سهامداران هر زمان که اراده کنند، می‌توانند دارایی خود را به فروش برسانند. همچنین صندوق‌های طلا در 2 سال اخیر بالاترین بازدهی را در میان صندوق‌های بازار سرمایه داشته‌اند که این خود یک نکته مثبت محسوب می‌شود که افراد به جای جذب در بازار‌های غیررسمی و تلگرامی به سمت این بخش حرکت کنند؛ حرکتی که نه‌تنها به خود سهامداران کمک خواهد کرد بلکه به سبب جذب نقدینگی به دولت و بانک مرکزی نیز کمک قابل قبولی خواهد کرد.

آراسته اظهار داشت: برای فعالان بازار اعم از سهامداران حقیقی و خرد هیچ محدودیتی برای ورود به صندوق‌های طلای بورس کالا وجود ندارند و با هر میزان نقدینگی می‌توانند وارد سرمایه‌گذاری در این حوزه شوند. یکی دیگر از اهداف افزایش تعداد صندوق‌های طلا در بورس کالا شکل‌گیری رقابت سالم و واقعی میان فعالان بازار در حوزه طلاست؛ اقدامی که موفق بوده و تاکنون ۲۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی جذب صندوق‌های طلا شده و هدف بورس کالا این است که در 2 سال آینده نقدینگی را در این صندوق‌ها به ۲۰۰ همت برساند.

وی یادآور شد: خوبی صندوق‌های طلا این است که به سبب آنکه واحد‌های آنها میزان کوچک تا بزرگ است افراد با سرمایه‌های خرد هم می‌توانند وارد سرمایه‌گذاری در حوزه طلا شوند و دیگر با وجود این صندوق‌ها نیاز به ورود مستقیم در بازار طلا، سکه و… نیست و افراد می‌توانند با خرید این صندوق‌ها نوسانات قیمت خود را پوشش دهند؛ اقدامی که در کشور‌های دیگر جهان از جمله چین هم بسیار رایج است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا