نبض بورس

اعلام میانگین حقوق دریافتی بازنشسته‌‌ها

جدیدترین ارزیابی‌های صندوق بازنشستگی کشوری در تابستان امسال نشان می دهد، میانگین آخرین حقوق اشتغال بازنشستگان …
جدیدترین ارزیابی‌های صندوق بازنشستگی کشوری در تابستان امسال نشان می دهد، میانگین آخرین حقوق اشتغال بازنشستگان به ۱۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است

براساس اعلام شورای عالی کار، در سال ۱۴۰۲ حداقل حقوق وزارت کار برای همه کارگران برابر با پنج میلیون و ۳۰۸ هزار تومان تعیین شده است که در نهایت با برخی مزایا مانند حق مسکن، حق بُن، حق اولاد (یک یا ۲ فرزند) تغییراتی را به دنبال دارد که در نهایت برای فرد مجرد بدون سابقه کار هفت میلیون و ۳۰۸ هزار تومان، افراد متاهل بودن و با یک فرزند بدون سابقه کار هفت میلیون و ۸۳۹ هزار تومان و متاهل با داشتن دو فرزند نیز به رقم هشت میلیون و ۳۶۹ هزار تومان است. البته در صورت داشتن سابقه کار این رقم تا حدودی متفاوت خواهد شد.

آمارهای تابستان ۱۴۰۲ صندوق بازنشستگی کشوری نشان می‌دهد که میانگین حقوق‌بگیران در پایان شهریور سال ۱۴۰۲ به عدد ۱۱ میلیون و ۲۹۱ هزار تومان رسیده اما این رقم در مدت مشابه سال قبل یعنی شهریور سال گذشته هفت میلیون و ۹۵۲ هزار تومان بود که به طور میانگین ۴۲ درصد رشد داشته است. این میزان رشد به دلیل افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، ‌لشکری و سایر صندوق‌ها طبق مصوبه هیات وزیران در ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۲ و همچنین اجرای قانون اصلاح «قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری» مصوب ۱۹ آبان ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی و سایر موارد بود.

پرداخت حقوق در همه صندوق‌های بازنشستگی حتی صندوق کشوری براساس میزان پرداختی بابت حق بیمه است که طبق داده‌های آماری این صندوق کمترین حقوق با دو میلیون و ۹۶۵ هزار تومان و بیشترین حقوق نیز ۲۰ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان و بیشتر است. در این داده‌های آماری کمترین آن مربوط به همان حقوق دو میلیون و ۹۶۵ هزار تومان و بیشترین آمارهای توزیع حقوق پرداختی تا پایان شهریور سال جاری نیز مربوط به دو گروه از ۹ میلیون و ۴۵۳ هزار تومان تا ۱۰ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان با ۲۴ درصد کل پرداختی‌ها و گروه ۱۰ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۴۸ هزار تومان نیز که ۲۴ درصد این پرداختی‌ها را به خود اختصاص داده است.

آمارها حاکی از وجود حدود چهار تا پنج میلیون بازنشسته تحت پوشش همه صندوق‌های بیمه‌ای است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا