نبض بورس

درجا زدن شاخص بورس امروز سه‌شنبه

بورس اوراق بهادار تهران امروز ابتدا در یک روند رو به رشد بود، اما از ساعات انتهایی بازار رو به کاهش قرار گرفت و در نهایت شاخص …
بورس اوراق بهادار تهران امروز ابتدا در یک روند رو به رشد بود، اما از ساعات انتهایی بازار رو به کاهش قرار گرفت و در نهایت شاخص کل در پایان معاملات با از دست دادن 210 واحد معادل یک صدم درصد به رقم یک میلیون و 981 هزار و 203 واحد رسید، اما شاخص هموزن با افزایش 118 واحد به رقم 670 هزار و 213 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران که ناشی از ارزش روز 600 شرکت بورسی است، به بیش از 6 میلیون و 880 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 4.6 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 280 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 8 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت در بورس با معیار وزنی ـ ارزشی 0.1 درصد کاهش یافتند اما با نگاه هموزن این دو شاخص 0.2 درصد تقویت شدند.

شاخص آزاد شناور 0.6 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 0.8 درصد تقویت شد و شاخص بازار دوم بورس 0.11 درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای مخابرات، گل‌گهر، فولاد مبارکه، بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای پالایش تهران، پالایش بندرعباس، ایران‌خودرو و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین به ترتیب بیشتری اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز 32 واحد کاهش یافته و به رقم 24 هزار و 308 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 366 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 412 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 2.7 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 151 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 831 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به 6 هزار و 800 میلیارد تومان رسیده است که نسبت به دو سال قبل رقم بسیار اندکی است. امروز شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس نسبت به روز گذشته 0.13 درصد کاهش یافتند این دو شاخص با معیار هموزن 0.14 درصد افت کردند. شاخص بازار اول فرابورس 0.48 درصد کاهش یافت، شاخص بازار دوم فرابورس 0.1 درصد کاهش یافت.

نمادهای پتروشیمی تندگویان، مادیران، برق و انرژی پیوندگستر پارس و بیمه سامان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای آریا ساسول، مالی سپهر صادرات و ایران‌خودرو دیزل بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، بازار سرمایه محل مناسبی برای تأمین مالی غیرتورمی است و شرکت‌ها می‌توانند با کسب رتبه اعتباری بالا و به آسانی از بازار سرمایه از طریق انتشار اوراق نقدینگی جمع‌آوری کرده و صرف پروژه‌های عمرانی توسعه شرکت‌های تولیدی کنند.

سهم بازار سرمایه از تأمین مالی اقتصاد زیر 10 درصد است و عمده تأمین مالی اقتصاد از شبکه بانکی صورت می‌گیرد. در حالی که باید سهم بازار سرمایه به 30 درصد برسد. این امر با حمایت از بازار سرمایه در بلندمدت صورت خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا