اقتصاد

شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز کاری هفته با افزایش 2263 واحد به رقم 2 میلیون و 69 هزار و 800 واحد رسید.
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز کاری هفته با افزایش 2263 واحد به رقم 2 میلیون و 69 هزار و 800 واحد رسید.

همچنین شاخص هم وزن در بورس تهران با افزایش 3256 واحد به رقم 715 هزار و 989 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 7 میلیون و 268 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 5.6 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 299 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 996 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند، اما میزان افزایش زیر یک درصد بود. به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی با 0.11 درصد افزایش همراه شدند. این دو شاخص با معیار هموزن 0.46 درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور 0.11 درصد و شاخص بازار اول بورس هم 0.11 درصد افزایش یافتند و شاخص بازار دوم بورس یک دهم درصد رشد کرد. نمادهای پتروشیمی پردیس، ایران‌خودرو، پاکشوما، شستا و سایپا به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی خلیج‌فارس بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل با 85 واحد افزایش به رقم 25 هزار و 929 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 431 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 449 هزار میلیارد تومان برآورد شد. ارزش بازار بورس هم به بیش از 7 میلیون و 268 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 4.2 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 185 هزار فقره معامله و به ارزش 25 هزار و 362 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریا ساسول، تجلی توسعه معادن، صنعتی مینو، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس و بهمن دیزل به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد فولاد هرمزگان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

به گزارش فارس، گرچه در شرایط تورمی تمایل مردم به پس‌انداز کردن کاهش پیدا می‌کند و تلاش می‌کنند سرمایه خود را به دارایی‌های دارای بازده و پایدار تبدیل کنند اما اگر بازار سرمایه بتواند با قوانین شفاف مردم را به سرمایه‌گذاری در این بازار ترغیب کند می‌توان سرمایه‌های خرد و پراکنده مردم را جمع‌آوری کرده و از این طریق به شرکت‌های تولیدی و خطوط تولید تزریق کنیم لازمه این کار رعایت حقوق و منافع سهامداران خرد در بازار است و قوانین بازار باید از ثبات و شفافیت لازم برخوردار شود و میزان دخالت دولتی‌ها در بورس به حداقل کاهش پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا