نبض بورس

سوخت سبز با شگستر وارد بورس می‌شود

سهام اولین زیست پالایشگاه ایران – هشتم شهریور ماه – با نماد «شگسترح» توسط شرکت کارگزاری فارابی در بورس عرضه می‌شود. تمامی فعالان بازار سرمایه‌ می‌توانند با هر میزان سرمایه …
سهام اولین زیست پالایشگاه ایران – هشتم شهریور ماه – با نماد «شگسترح» توسط شرکت کارگزاری فارابی در بورس عرضه می‌شود. تمامی فعالان بازار سرمایه‌ می‌توانند با هر میزان سرمایه در این پذیره‌نویسی شرکت کنند. در این مقاله علاوه بر فرایند پذیره‌نویسی «شگستر»، با محصولات تولیدی این شرکت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آن آشنا خواهید شد.

 

سرمایه‌گذاری برای آینده محیط زیست

گرم شدن کره زمین به یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های کشورهای جهان تبدیل شده و نگرانی‌ها از افزایش دمای زمین، بسیاری از کشورها را به سمت پیدا کردن یک راه‌‌حل‌های مناسب سوق داده است.

در حقیقت، سوخت‌های فسیلی یکی از اصلی‌ترین عوامل آلودگی هوا و گرم شدن زمین در دهه‌های اخیر بوده‌اند و استفاده از آن‌ها می‌تواند خطرات بیشتری را برای آینده بشر پدیدار کند. برای حل این مشکل، استفاده از سوخت‌های تجدیدپذیر در کشورهای پیشرفته و برخی از کشورهای در حال توسعه جهان افزایش پیدا کرده است.

در همین راستا هشتم مهرماه برای اولین بار در ایران، سهام شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس با نماد «شگسترح» در بورس توسط شرکت کارگزاری فارابی عرضه خواهد شد. «شگستر» اولین زیست پالایشگاه ایران است و قصد دارد با تولید محصولی به‌نام «بیواتانول» علاوه بر تولید بنزین با کیفیت، به کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست کمک کند.

 

سوخت سبز

همان‌طور که اشاره شد محصول کلیدی «شگستر» بیواتانول است که نقش مهمی در افزایش میزان اکتان بنزین و کاهش آلودگی هوا دارد. در حقیقت، بیواتانول از ضایعات برخی محصولات کشاورزی مثل ذرت، گندم و جو، طی یک فرایند تخمیری به‌دست آمده و جایگزین مناسبی برای مایع غیرقابل تجزیه‌ای با نام MBTE است. در نتیجه اختلاط بیواتانول با بنزین، میزان اوکتان موجود در آن افزایش پیدا کرده و کارایی و کیفیت بنزین بالاتر می‌رود. اما، مزایای تولید و استفاده از بیواتانول چیست؟

 

مزایای تولید و استفاده بیواتانول

از مهم‌ترین ویژگی‌های بیواتانول برای حفظ محیط زیست می‌توان به تجدید‌پذیر بودن و فرایند تولید کم‌هزینه، کاهش گرمایش زمین، کم شدن وابستگی به نفت خام و ایجاد اشتغال در صنایع کشاورزی اشاره کرد. بیواتانول علاوه بر کاربردی که در تولید سوخت سبز دارد، در تولید لوازم آرایشی، دارو و سایر محصولات شیمیایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارزش بازار بیواتانول در جهان حدود ۳۸ میلیارد دلار بوده و میزان حجم تقاضا برای آن تقریبا ۱۰۶ میلیارد لیتر است. کشور آمریکا بزرگ‌ترین تولید کننده بیواتانول در جهان است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا سال ۲۰۳۰ ارزش بازار بیواتانول به ۱۱۱ میلیارد دلار افزایش پیدا کند و حجم تقاضا نیز برای این محصول تا ۲۰۰ میلیارد لیتر برسد. حالا که با محصول اصلی «شگستر» آشنا شدید، بهتر است فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آن را بررسی کنیم.

 

برای آینده فرزندان

همانطور که پیش‌تر اشاره شد شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس «شگستر» به عنوان اولین زیست پالایشگاه کشور، در بورس پذیره‌نویسی خواهد شد. با توجه به افزایش خطرات زیست محیطی مثل آلودگی هوا، خشکسالی و کم‌‌آبی در کشور، حفظ محیط زیست به اصلی‌ترین دغدغه ایران تبدیل خواهد شد. در چنین شرایطی، وجود شرکت‌هایی مانند «شگستر» به فرایند تولید سوخت‌های فسیلی به روش رایج پایان داده و منجر به کاهش آلودگی هوا می‌شود.

علیرغم تاثیرات مثبت «شگستر» برای محیط زیست، سرمایه‌گذاری در آن نیز می‌تواند جذاب باشد. «شگستر» جز شرکت‌هایی محسوب می‌شود که هزینه ریالی و درآمد دلاری دارند. در حقیقت، هزینه تامین مواد اولیه «شگستر» کم بوده و فرایند واردات آن ساده است. از طرفی، با توجه به اینکه فروش محصول اصلی یعنی بیواتانول بر اساس قیمت جهانی اتانول انجام می‌شود، «شگستر» را تبدیل به یک شرکت با درآمد دلاری می‌کند.

لازم به ذکر است «شگستر» علاوه بر تولید بیواتانول، محصول دیگری با نام کنجاله تخمیری (DDGS) تولید می‌کند که به عنوان خوراک انواع دام، طیور و آبزیان پرورشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«شگستر» به شما فرصت می‌دهد علاوه بر سرمایه‌گذاری در یک صنعت جدید و تکنولوژی‌محور، برای آینده زمین، فرزندان و هوای پاک نیز سرمایه‌گذاری کنید.

 

چطور در «شگستر» سرمایه‌گذاری کنیم؟

عرضه سهام شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس با نماد «شگسترح» از هشتم مهرماه سال ۱۴۰۲ توسط شرکت کارگزاری فارابی انجام خواهد شد. قیمت هر سهم در زمان پذیره‌نویسی ۱,۵۱۴ ریال تعیین شده و برای شرکت در آن سقف و کفی از لحاظ نقدینگی مشخص نشده و همه افراد می‌توانند با هر میزان سرمایه، از طریق سامانه آنلاین معاملاتی کارگزاری‌ها اقدام به خرید نماد این شرکت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا