اقتصادآخرین عناوین

بازار ارز یک هفته دیگر در انتظار سکاندار جدید دولت

به نتیجه نرسیدن انتخابات ریاست‌جمهوری در دور نخست باعث شد تا بازار ارز یک هفته دیگر منتظر اعلام نتایج دور دوم و تعیین سکاندار دولت و نگرش سیاسی اقتصادی او بنشیند.

 شاخص‌های ارز به اعلام نتایج دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری واکنشی نشان نداد. در هفته‌های اخیر برخی از کارشناسان ۲ سناریوی مختلف را برای بازار ارز در صورت پیروزی هر یک از جبهه‌های حاضر در انتخابات ارائه می‌کردند که به نظر این افراد وضعیت دوگانه مذکور با توجه به نتیجه دور نخست انتخابات همچنان ادامه دارد.

Untitled-3 copy

شرایط ریسکی بازار ارز برای یک هفته دیگر نیز تمدید شد. عدم به نتیجه رسیدن انتخابات ریاست‌جمهوری در دور نخست سبب شد تا بازار یک هفته دیگر به انتظار سکاندار جدید دولت و نگرش سیاسی اقتصادی او بنشیند. بر اساس نظر کارشناسان بازار ارز براساس سابقه و رویکرد هر یک از نامزد‌های انتخاباتی واکنش انتظاراتی متفاوتی از خود به نمایش خواهد گذاشت. به عقیده این افراد رویکرد مثبت نسبت به آینده مناسبات خارجی کشور از جمله مهم‌ترین مواردی است که بر جهت‌گیری نرخ ارز در بازار غیر‌رسمی موثر است. در صورت کاهش سطح تحریم‌ها و بهبود روابط تجاری با دیگر کشورها بالطبع مبادی ورود ارز به کشور نیز افزایش یافته و در نتیجه با رشد میزان عرضه نرخ ارز جهت کاهشی به خود می‌گیرد و در مقابل افزایش سطح تحریم‌ها با ایزوله شدن اقتصاد و خطراتی که برای تجارت خارجی به وجود می‌آورد سیگنال رشد نرخ ارز را به بازار مخابره می‌کند. تحلیلگران بر این ‌باورند که نتیجه دور نخست انتخابات پاسخ مناسبی به نگرانی‌های موجود در میان فعالان ارزی نداده و در نتیجه شرایط پر ریسک و کم‌عمق بازار برای یک هفته دیگر تمدید شده است.

بازار ارز یک هفته دیگر در انتظار سکاندار جدید دولت

نرخ دلار آزاد در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته پس از حدود 50 روز وارد کانال 61 هزار تومانی شد. انتظار می‌رفت درصورت اعلام نتیجه قطعی انتخابات ریاست‌جمهوری در روز شنبه جهت جدید نوسان نرخ ارز نیز مشخص شود. اما همچنان که گفته شد با کشیده شدن انتخابات به دور دوم، بازار نیز در سطوح قیمتی جدید منجمد شد. بر این اساس قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد که در بازار روز پنج‌شنبه در رقم 61 هزار و 300 تومان معامله می‌شد در بازار روز شنبه با حدود 100 تومان کاهش به رقم 61 هزار و 200 تومان رسید. البته این در حالی است که جهت نرخ این ارز در معاملات فردایی برعکس بازار نقدی مثبت بود. یورو و پوند نیز تقریبا با همان میزان دامنه نوسان اما با روندی افزایشی ثبت شدند. یورو 150 تومان رشد کرد و در رقم 66 هزار تومان به فروش رسید. پوند نیز با افزایشی 100 تومانی در رقم 77 هزار و 700 تومان به فعالیت روزانه خود پایان بخشید.

اصلاح نرخ عضو بزرگ خانواده سکه

دیروز همزمان با افت دامنه نوسان نرخ ارز نیم و ربع سکه نیز بدون نوسان به فعالیت خود ادامه دادند. اما سکه طلا طرح جدید برخلاف 2 برادر کوچک خود با حدود 290 هزار تومان کاهش قیمت در رقم 42 میلیون و 260 هزار تومان معامله شد. تحلیلگران روند کاهش نرخ سکه طلا را ناشی از اصلاح نرخ رشد قیمت هفته گذشته می‌دانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا