صفحه نخست »» اقتصادی »» اقتصاد کلان ۱۶:۰۲ ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

دیپلماسی بخش خصوصی علیه تحریم در بحران کرونا

اکوبورس: هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در ایران، بخش خصوصی نیز همپای دولت وارد میدان شد تا به سهم خود در مهار ایران بیماری همه‌گیر اقدام کند.
دیپلماسی بخش خصوصی علیه تحریم در بحران کرونا

به گزارش اکوبورس، اتاق ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی علاوه بر حمایت از اقدامات وزارت بهداشت در داخل، تلاش کرده است طی مکاتبه با نهادهای تجاری بین‌المللی از جمله اتاق بازرگانی بین‌المللی و انجمن اتاق‌های بازرگانی و صنعت اروپا، در ایجاد اجماع جهانی برای رفع تحریم های آمریکا علیه ایران، به صف دستگاه دیپلماسی کشور بپیوندد. 

به گزارش اتاق بازرگانی ایران، دیپلماسی فعال بخش خصوصی در بحران کرونا تا اینجای کار توانسته است موافقت حداکثری نهادهای تجاری بین‌المللی را کسب کند. رئیس اتاق ایران در نامه‌هایی جداگانه به رئیس اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) و رئیس انجمن اتاق‌های بازرگانی و صنعت اروپا (Eurochambres)، همراهی این دو نهاد برای رفع محدودیت‌های تحریم علیه ایران را خواستار شده بود؛ چراکه این محدودیت‌ها مستقیماً مبارزه با کرونا در ایران را مختل کرده است.

غلامحسین شافعی در جایگاه رئیس اتاق ایران و رئیس کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی در نامه‌ای به پال پولمن، رئیس اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)، مساعدت این نهاد بین‌المللی و جامعه جهانی برای ارسال تجهیزات پزشکی به ایران در شرایط تحریم‌های ظالمانه را خواستار شد.

این نامه که در ۲۰ اسفند ۹۸ نگاشته شد، استقبال و همراهی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) را به همراه داشت و باعث شد این اتاق در نامه‌ای سرگشاده از رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان (G۲۰) بخواهد در راستای کمک به مهار ویروس کرونا، تمامی اقلام پزشکی، داروها، ضدعفونی‌کننده‌ها، صابون و لوازم بهداشت شخصی را از ممنوعیت‌ها و تعرفه‌های تجاری محدودکننده معاف کنند.

در ادامه، شافعی در ۲۷ اسفند ۹۸ نامه‌ای خطاب به کریستوف لایتل، رئیس انجمن اتاق‌های بازرگانی و صنعت اروپا (Eurochambres)، ارسال کرد و ضمن ابراز نگرانی نسبت به کمبود تجهیزات و داروهای مقابله با کرونا در ایران، خواستار توجه اتاق‌های بازرگانی اروپا به مسئولیت اجتماعی خود در برابر تحریم‌های ناعادلانه آمریکا علیه ایران شد.

این نامه نیز با پاسخگویی مستقیم رئیس انجمن اتاق‌های بازرگانی و صنعت اروپا (Eurochambres) مواجه شد. لایتل در پاسخ به نامه شافعی اعلام کرد: که شبکه اتاق اروپایی تمام تلاش خود را برای کاهش بحران کرونا در ایران و جهان به کار می‌گیرد و از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای ارائه کمک‌های انسان دوستانه به ایران حمایت می‌کند.

در یک ماه گذشته که شیوع بی‌حدومرز ویروس کرونا در کشورهای مختلف ازجمله ایران تشدید شده، رایزنی‌های دیپلماتیک نیز در جهان افزایش پیدا کرده و کشورهای مختلف به دنبال جذب همراهی حداکثری بین‌المللی برای مقابله با اپیدمی کرونا بوده‌اند. در این میان دیپلماسی اتاق ایران برای تسهیل مقابله با کرونا نیز به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی بخش خصوصی فعال شده و تلاش برای به ثمر رساندن آن همچنان ادامه دارد.

در سوی دیگر ماجرا، دستگاه دیپلماسی کشور و وزیر امور خارجه نیز تلاش می کند  جهان را از تأثیر مخرب تحریم‌های آمریکا بر حوزه غذا و دارو و تأمین اقلام موردنیاز برای مقابله با کرونا آگاه کند. حرکتی که به نظر می‌رسد به صورت جدی با توییت محمدجواد ظریف در اواخر اسفندماه آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

ظریف در توییت خود خطاب به آمریکا نوشته بود: «ویروس‌ها مرز و جغرافیا نمی‌شناسند؛ تحریم‌ها را لغو کنید.» این جمله آغازگر موج تازه‌ای در اعتراض به تحریم‌های ظالمانه علیه ایران شد و توانست همراهی سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی را نیز کسب کند.

 ایرنا

برچسب ها
اخبار مرتبط

پاسخ ۸ گانه گمرک به رئیس کل بانک مرکزی برای اختلاف در ترخیص کالا

اکوبورس: به دنبال نامه رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهور در رابطه با دغدغه ها و انتقادات وی نسبت به مصوبه اخیر برای ترخیص فوری کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید، گمرک ایران در هشت مورد به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی پاسخ داده و اعلام کرده است که تمامی اقدامات صورت گرفته براساس مصوبات ستاد اقتصادی هماهنگی دولت بوده و رئیس جمهور نیز در جریان آن قرار دارد ، در عین حال که این مصوبه حذف کننده اختیارات و یا کنترل بانک مرکزی بر جریان ارزی ترخیص کالا نیست.

۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵ ادامه مطلب

مبنای هدف گذاری تورم دوازده ماهه است

اکوبورس: معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: هدف‌گذاری تورم برای شاخص تورم دوازده‌ماهه است و نه تورم نقطه به نقطه، بنابراین برای ارزیابی هدف تورمی اعلامی در اردیبهشت ماه سال جاری، باید نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه سال آینده را ملاک عمل قرارداد و هنوز شش ماه از آن موعد فاصله داریم.

۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ادامه مطلب

واردات کالای ممنوعه در سکوت!

اکوبورس: ماجرای واردات ده ها میلیون دلاری لوازم خانگی "بوش" در زمان ممنوعیت و پیشبرد فرایند آن از ثبت سفارش تا واردات، اظهار کالا و تا پای ترخیص رفتن آن در حالی صورت گرفته که هنوز هیچ یک از دستگاه‌های مربوطه از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گرفته تا بانک مرکزی و گمرک مسئولیتی در این رابطه نپذیرفته‌اند. در این ابهام و فضای غیرشفاف این شائبه ایجاد می‌شود که آیا باز هم نمونه‌های دیگری مانند این پرونده وجود دارد؟

۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ادامه مطلب

بسته جدید مالیاتی برای حمایت از مشاغل آسیب دیده کرونایی

اکوبورس: رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با توجه به اعمال محدودیت‌های شدید و تعطیلی الزامی برخی کسب‌وکارها در برخی شهرهای دارای وضعیت نارنجی و قرمز، از تصویب و اجرای بسته جدید مالیاتی در حمایت از مشاغل به شدت آسیب دیده از کرونا خبر داد.

۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!