صفحه نخست »» شرکتها ۱۵:۳۴ ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

بازدهی 22 درصدی «حسینا»

اکوبورس: شرکت توسعه خدمات بندری سینا در سه ماه اخیر 22 درصد بازدهی داشته است.
بازدهی  22 درصدی «حسینا»

به گزارش اکوبورس، این شرکت با ارزش بازار 1580میلیارد تومانی، سرمایه 50میلیارد تومان دارد که لزوم انجام افزایش سرمایه را نشان می دهد.

«حسینا» در حوزه کانتینری، کالاهای فله عمومی و نفتی خدمات بندی می دهد. این شرکت در بنادر بوشهر، شهید رجایی بندرعباس، نوشهر و بندر امام خمینی فعالیت دارد.

این شرکت تا سال 1402 ترمینال دو شهید رجایی را خدمات دهی می کند. 41درصد درآمدهای THC (تخلیه و بارگیری) متعلق به سینا خواهد بود و نرخ ارز بر اساس متوسط حواله نیما با 25درصد تخفیف لحاظ می گردد.

ازانجا که دلار سامانه نیما طی یک ساله از 89هزار ريال به 140هزار ريال رسیده می توان انتظار داشت که به همین تناسب درآمد تخلیه بارگیری حسینا هم رشد کرده باشد. این شرکت در استان بوشهر نیز قرارداد 25 ساله با سهم 70درصد برای سینا وجود دارد که این بندر نیز در حال افزایش حجم عملیات است.

در بخش سرمایه گذاری ها نیز حسینا 5درصد نیروگاه قم را در اختیار خود دارد همچنین تجهیز بندر نگین بوشهر نیز در دستور کار این شرکت همچنان قرار دارد.

بخش اعظم دارایی های سینا مربوط به قبل از سال 1391 است که دلار در سطح 1000 تومان بوده و هرچند که بحث تجدید ارزیابی در بنیاد مطرح شده اما احتمال تجدید ارزیابی از محل تجهیزات برای سینا اندک است.

متوسط درامد فصلی شرکت از بهار تا پاییز 122میلیارد تومان بود اما در زمستان به درآمد 153میلیارد تومانی رسید. این شرکت طی گزارش 9 ماهه 14.4میلیارد تومان مالیات سال 97 را در 98 شناسایی کرده و عدم شناسایی مالیات سنوات قبل در زمستان باعث می شود تا سود خالص زمستان نسبت به متوسط فصول قبلی رقم بهتری باشد.

بدهی بانکی شرکت نیز در حال کاهش است و در نهایت می توان گفت سینا همگام با دلار نیمایی می تواند رشد سود را تجربه کند و سرمایه اندک و تجهیزات آن از پتانسیل ها محسوب می شوند.

سینا نسبت به همگروهان P.e بسیار بهتری دارد اما یک شرکت p.e محور همچون صنایع بالادست نیست. در واقع سینا نسبت به شرکت های مشابه p.e و ارزش بازار بسیار بهتری دارد.

برای سال 99 می توان تصور کرد که 4000 ريال eps بسازد اما در سال 98 عدد eps قاعدتا در سطح 2500 ريال بوده است.

 

برچسب ها بورس ،
اخبار مرتبط

سایه سنگین تعطیلی مجدد روی سر مراکز خرید

اکوبورس: حدود 10 ماه از ورود ویروس منحوس کرونا به کشور می‌گذرد. ویروسی که بلافاصله پس از ورودش به کشور تمامی صنایع و کسب‌وکارهای کشور را تحت تاثیر منفی خود قرار داد و گویا همچنان هم قصد رفتن ندارد. در این میان بار دیگر موضوع تعطیلی مراکز خرید در یک ساعت مشخص مطرح شده، موضوعی که علی رغم تجربه چندماه قبلش کارایی چندانی نداشته و موجبات نارضایتی مدیران و کسبه این مراکز را به همراه داشته است.

۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!