صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۵:۴۲ ۱۳۹۷/۰۹/۱۴

تاثیر پرداخت‌های خُرد آنلاین بر بهای تمام شده پول

اکوبورس: بخش بسیار زیادی از هزینه‌های پرداخت‌های الکترونیک توسط شبکه بانکی کشور پرداخت می‌شود، که بر هزینه تمام‌شده پول در بانک‌ها اثرگذار است و قیمت خدمات بانکی بخصوص نرخ سود علی‌الحساب تسهیلات را بالا می‌برد.
تاثیر پرداخت‌های خُرد آنلاین بر بهای تمام شده پول

به گزارش اکوبورس به نقل ازبانکداری ایرانی - باگسترش پرداخت های الکترونیکی درنظام بانکی دنیا ،نظام بانکی ایران با فراهم اوردن زمینه های مناسب برای کاربران موجب استفاده گسترده و فراگیراز این خدمات شده است.

 در کنار مزایای استفاده از خدمات پرداخت الکترونیک از جمله صرفه جویی در وقت، هزینه، سهولت استفاده و عدم محدودیت مکان و زمان برای کابران؛ شبکه ای بانکی هزینه فراوانی را متحمل می شود .

بخش بسیار زیادی از هزینه‌های پرداخت‌های الکترونیک توسط شبکه بانکی کشور پرداخت می‌شود، که بر هزینه تمام‌شده پول در بانک‌ها اثرگذار است و قیمت خدمات بانکی بخصوص نرخ سود علی‌الحساب تسهیلات را بالا می‌برد.

اما گذشته از اینکه هزینه هر پرداخت آنلاین چقدر است ، آنچه بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد این واقعیت است که بخش بسیار زیادی از این هزینه توسط شبکه بانکی کشور پرداخت می‌شود که قطعا به صورت غیرمستقیم بر هزینه تمام‌شده پول در بانک‌ها تأثیر می‌گذارد و قیمت خدمات بانکی بخصوص نرخ بهره علی‌الحساب تسهیلات را برای دریافت‌کنندگان وام بالا می‌برد.

بانک های کشورهای پیشرفته با دریافت کارمزد از کاربران و همچنین کم کردن تعداد شعب خود،هزینه های ناشی از پرداخت های جبران می کنند و حتی بخشی از درامد های خود را ازهمین روش کسب می کنند .

اما در شبکه بانکی ایران آمارهای سال های اخیر نشان می دهد نتها تعداد شعب بانکی کم نشده بلکه افزایش هم یافته است ازسوی دیگر به علت محدودیت قانونی از طرف نهاد ناظر امکان دریافت کارمزد از کابران وجود ندارد .

به نظرمی رسد باید سازکار درشبکه بانکی فراهم  شود که درکنار کاهش شعب بانک ها  با فراهم کردن امکان استفاده پرداخت های آفلاین در پرداخت های خرد ،کابران را تشویق به استفاده ازاین روش کرد.

کاهش هزینه شبکه بانکی منجربه کاهش بهای پول شده و در کاهش قیمت خدمات بانکی را برای عموم کاربران در پی خواهد داشت.

برچسب ها
اخبار مرتبط

ریشه امضا‌های طلایی سازمان غذا و دارو و ۱/۴ میلیارد وارداتی که نیست

اکوبورس: یک پژوهشگر حوزه دارو با اشاره به نفوذ برخی از ذی‌نفعان حوزه دارو در سازمان غذا و دارو بیان کرد: متاسفانه اغلب مدیران این سازمان به صورت همزمان در شرکت‌های پخش دارو، شرکت‌های تامین‌کننده و حتی شرکت‌های تولیدکننده دارویی در حال فعالیت هستند.

۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ادامه مطلب

صنعت برق و استخراج بیت کوین

اکوبورس: بسیاری از زیر ساخت های فعلی از جمله برق و عدم دریافت قیمت واقعی آن که حدود ۲۵۰ الی ۳۵۰ تومان به ازای هر کیلو وات ساعت با احتساب سوخت آن است، تنها برای رفاه حال مردم ایران بوده و ارزان بودن آن نیز، مورد انتقاد بسیاری از صاحب نظران اقتصادی است.

۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.