صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۵:۴۲ ۱۳۹۷/۰۹/۱۴

تاثیر پرداخت‌های خُرد آنلاین بر بهای تمام شده پول

اکوبورس: بخش بسیار زیادی از هزینه‌های پرداخت‌های الکترونیک توسط شبکه بانکی کشور پرداخت می‌شود، که بر هزینه تمام‌شده پول در بانک‌ها اثرگذار است و قیمت خدمات بانکی بخصوص نرخ سود علی‌الحساب تسهیلات را بالا می‌برد.
تاثیر پرداخت‌های خُرد آنلاین بر بهای تمام شده پول

به گزارش اکوبورس به نقل ازبانکداری ایرانی - باگسترش پرداخت های الکترونیکی درنظام بانکی دنیا ،نظام بانکی ایران با فراهم اوردن زمینه های مناسب برای کاربران موجب استفاده گسترده و فراگیراز این خدمات شده است.

 در کنار مزایای استفاده از خدمات پرداخت الکترونیک از جمله صرفه جویی در وقت، هزینه، سهولت استفاده و عدم محدودیت مکان و زمان برای کابران؛ شبکه ای بانکی هزینه فراوانی را متحمل می شود .

بخش بسیار زیادی از هزینه‌های پرداخت‌های الکترونیک توسط شبکه بانکی کشور پرداخت می‌شود، که بر هزینه تمام‌شده پول در بانک‌ها اثرگذار است و قیمت خدمات بانکی بخصوص نرخ سود علی‌الحساب تسهیلات را بالا می‌برد.

اما گذشته از اینکه هزینه هر پرداخت آنلاین چقدر است ، آنچه بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد این واقعیت است که بخش بسیار زیادی از این هزینه توسط شبکه بانکی کشور پرداخت می‌شود که قطعا به صورت غیرمستقیم بر هزینه تمام‌شده پول در بانک‌ها تأثیر می‌گذارد و قیمت خدمات بانکی بخصوص نرخ بهره علی‌الحساب تسهیلات را برای دریافت‌کنندگان وام بالا می‌برد.

بانک های کشورهای پیشرفته با دریافت کارمزد از کاربران و همچنین کم کردن تعداد شعب خود،هزینه های ناشی از پرداخت های جبران می کنند و حتی بخشی از درامد های خود را ازهمین روش کسب می کنند .

اما در شبکه بانکی ایران آمارهای سال های اخیر نشان می دهد نتها تعداد شعب بانکی کم نشده بلکه افزایش هم یافته است ازسوی دیگر به علت محدودیت قانونی از طرف نهاد ناظر امکان دریافت کارمزد از کابران وجود ندارد .

به نظرمی رسد باید سازکار درشبکه بانکی فراهم  شود که درکنار کاهش شعب بانک ها  با فراهم کردن امکان استفاده پرداخت های آفلاین در پرداخت های خرد ،کابران را تشویق به استفاده ازاین روش کرد.

کاهش هزینه شبکه بانکی منجربه کاهش بهای پول شده و در کاهش قیمت خدمات بانکی را برای عموم کاربران در پی خواهد داشت.

برچسب ها
اخبار مرتبط

رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

اکوبورس: توسعه تجارت الکترونیک مزایای فراوانی از جمله تقویت رقابت در بازار کالاها و خدمات، شفافیت داده ها در بازار و کاهش تعداد واسطه‌ها بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی را برای صنایع به همراه دارد. در این میان در بورس کالای ایران تمام معاملات در بستر الکترونیک با حذف بروکراسی‌های غیرضروری انجام می‌شود که علاوه بر شفافیت، اطلاع‌رسانی مناسب و توسعه دسترسی عمومی به سامانه‌های معاملاتی در سطح کشور را به همراه داشته است.

۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب

آیا می‌توان به میانجیگری ژاپن امیدوار بود؟

اکوبورس: سفر آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، به تهران را باید تحول مهمی در بستر بحران در روابط ایران و امریکا به شمار آورد. تردیدی نیست که این سفر اگر نگوییم صرفاً، حداقل عمدتاً با هدف میانجیگری است چراکه اگر غیر از این بود و روابط دوجانبه مدنظر قرار داشت، ژاپن نباید در آستانه این سفر با توقف خرید نفت از ایران روابط اقتصادی خود با ایران را دچار مشکل می‌کرد.

۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب

علل کاهش قیمت دلار چیست؟

اکوبورس: بازار ارز طی یک ماهه اخیر دچار سقوط قیمت شده، به نحوی که دلار یک ماهه بیش از 16 درصد از ارزش خود را از دست داده است؛ علت افت بازدهی در بازار ارز چیست؟

۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.