صفحه نخست »» اجتماعی »» شهری و سلامت ۲۰:۲۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
شانه‌ساز:

دارو‌های بیماران MPS را تأمین می‌کنیم

اکوبورس: رئیس سازمان غذا و دارو گفت: از طریق راهکار‌ها و روش‌هایی، دارو‌های بیماران MPS را تأمین می‌کنیم.
دارو‌های بیماران MPS را تأمین می‌کنیم

به گزارش اکوبورس،، محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو، در حاشیه سومین یادواره شهدا و ایثارگران حوزه دارویی کشور در جمع خبرنگاران درباره کمبود‌های دارویی بیماران خاص گفت: در حال حاضر از نظر آمریکایی‌ها همه دارو‌ها تحریم هستند. آن‌ها تا هر کجا که دستشان برسد اجازه نمی‌دهند که دارو به مردم ایران برسد، اما ما تاکنون اجازه نداده‌ایم که کمبودی در زمینه دارو‌های بیماران خاص به وجود بیاید.

وی افزود: باید توجه کرد که توانمندی حوزه داروسازی کشور از تجارت و واردات گرفته تا تولید و توزیع دارو بالاتر از این است که دشمنان بتوانند ما را در این حوزه با مشکل مواجه کنند. تاکید می‌کنم که از نظر آمریکا هر دارویی که بتواند کشور ما را با مشکل مواجه کند در قالب تحریم‌هایی که بر خلاف ادعای دروغ‌شان که می‌گویند دارو تحریم نیست، قرار دارد. خوشبختانه تا کنون خداوند کمک کرده و با همت داروسازی کشور اجازه نداده‌ایم هیچ یک از این تحریم‌ها کارگر بیفتد.

شانه ساز تاکید کرد: قطعا ما روش‌های خودمان را داریم و آن‌ها نمی‌توانند حریف هوش و ذکاوت ایرانی شوند و در حال حاضر از توانمندی صنعت داروسازی ما درمانده‌اند. خوشبختانه ما توانسته‌ایم با روش‌هایی واردات دارو را به میزان کافی انجام دهیم و در حال حاضر ذخایر دارویی‌مان بسیار خوب است. در عین حال تعداد کمبود‌های دارویی نیز بسیار اندک و انگشت شمار است.

شانه ساز ادامه داد: البته ممکن است برخی داروخانه‌ها به دلیل مشکلات مالی که دارند نتوانند از شرکت‌های توزیع کننده دارو بخرند که این مشکل باید حل شود، اما در کشور دارو به وفور موجود است و هیچ کمبودی نداریم.

وی درباره مشکل نقدینگی داروخانه‌ها نیز گفت: راهکار‌هایی برای حل مشکل نقدینگی داروخانه‌ها دیده شده و تامین اجتماعی در حال کارسازی یک سری مبالغ برای داروخانه‌ها است. در عین حال وزیر بهداشت پیگیر هستند و دولت کمک کرده است و سازمان تامین اجتماعی در این زمینه همکاری کرده است.

وی گفت: سازمان بیمه سلامت هم ان‌شاءالله به زودی کمک خواهد کرد تا مشکل نقدینگی داروخانه‌ها حل شود. اگر این اتفاق بیفتد یکی از چالش‌های جدی ما در بحث تامین نقدینگی برای دارو برطرف می‌شود و خیالمان راحت می‌شود که دارو به وفور در داروخانه‌ها وجود دارد؛ بنابراین تاکید می‌کنم در حال حاضر دارو به میزان کافی در کشور وجود دارد. منتهی اگر برخی داروخانه‌ها یا بیمارستان‌ها در زمینه تامین این دارو‌ها مشکل دارند به دلیل مشکلاتی است که در نقدینگی و روابط مالی‌شان با شرکت‌های توزیع دارو ایجاد شده است.

وی گفت: این نقدینگی باید برای داروخانه‌ها از سوی سازمان‌های بیمه گر تامین شود که کار‌هایی را در این زمینه انجام داده‌ایم و امیدواریم در آینده نزدیک خبر خوشی را در این زمینه بشنویم.

شانه ساز درباره آخرین وضعیت تامین داروی بیماران MPS نیز گفت: دارو‌های بیماران MPS از اقلامی هستند که از آنجایی که شرکت تولید کننده این دارو‌ها آمریکایی بوده‌اند در تامین آن‌ها مشکلاتی ایجاد شد. در حال حاضر مدت‌هاست که شرکتی که وارد کننده این دارو‌ها بوده است ارز را در بانک‌های اروپایی نشانده است، اما آن شرکت به دلیل تهدید‌های آمریکایی‌ها جرأت نمی‌کند که دارو را تحویل دهد. ما داریم از طریق راهکار‌ها و روش‌هایی و با دور زدن تحریم‌ها این دارو‌ها را تامین می‌کنیم.

برچسب ها
اخبار مرتبط

راهکارهایی برای کاهش مواد قندی در رژیم غذایی

اکوبورس: مواد قندی یکی از دلایل اصلی دیابت و چاقی در انگلیس است و برای بسیاری از افرادی که تمایل به مصرف این مواد دارند، کاهش یا حذف آن از رژیم غذایی دشوار است. یک متخصص ساده ترین راه ها برای کاهش مصرف مواد قندی را بررسی کرده است.

۱۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!