صفحه نخست »» شرکتها ۱۱:۱۲ ۱۳۹۸/۰۹/۱۱

ادامه سودآوری در پتروشیمی جم

اکوبورس: پتروشیمی جم یکی از بزرگترین شرکت‌های موجود در صنعت پتروشیمی کشور است که از حیث دارا بودن واحدهای الفین باظرفیت بالا، اهمیت بین المللی دارد. سهام این شرکت که از سال 1391 در بازار سرمایه مورد داد و ستد قرار گرفته، همواره سودآوری پیوسته و مناسبی را ایجاد میکند.
ادامه سودآوری در پتروشیمی جم

به گزارش اکوبورس، پتروشیمی جم یکی از بزرگترین شرکت‌های موجود در صنعت پتروشیمی کشور است که از حیث دارا بودن واحدهای الفین باظرفیت بالا، اهمیت بین المللی دارد. سهام این شرکت که از سال 1391 در بازار سرمایه مورد داد و ستد قرار گرفته، همواره سودآوری پیوسته و مناسبی را ایجاد میکند.

در ادامه به طور دقیق‌تر به آن می پردازیم:

پتروشیمی جم تا به حال پنج مرتبه افزایش سرمایه داده و در آخرین مرحله سرمایه خود را به رقم 18 میلیون میلیون ریال رسانده است. شركت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي كشوري، صندوق بازنشستگي كشوري، شركت سرمايه گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامين، سرمايه گذاري استاني و شركت گروه پتروشيمي سرمايه گذاري ايرانيان، عمده سهامدارن این پتروشیمی جم را تشکیل می‌دهند.

بر اساس این گزارش، سود هر سهم جم در سال مالی 1397 برابر با 2هزار و 817 ریال بوده که نسبت به سال قبل 23 درصد رشد داشته است. آمارهای تولید این شرکت نشان می‌دهد تولید محصولات در 6 ماهه نخست سال 98 نسبت به مدت مشابه سال قبل، 2 درصد رشد داشته و به رقمی بالغ بر 1 میلیون و 198 هزار و 350 تن رسیده است. در طرف فروش نیز شرکت با 680 هزار و 722 تن فروش داخلی و 219 هزار و 942 تن فروش خارجی به ترتیب توانسته رشدهایی 11 و 9 درصدی را رقم بزند.

درآمد عملیاتی شرکت در نیمه اول سال 98 برابر با 68 میلیون و 768 هزار و 121 بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 87 درصد رشد کرده است. همچنین بهاي تمام شده كالاي فروش رفته همین بازه زمانی برابر با 50 میلیون و 54 هزار و 543 بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 123درصد افزايش يافته است. عمده این میزان افزایش ناشي از افزايش نرخ مواد اوليه، حقوق و دستمزد بر اساس قانون، طبقه بندی حساب ها، افزايش نرخ هزينه‌هاي يوتيليتي، هزينه تعمير و نگهداشت و همچنين افزايش تورم ساليانه بوده است.

بنا بر این گزارش، شرکت پتروشیمی جم سهامداران عمده هفت شرکت فرعی شامل شركت پلي پروپيلن جم، شركت خدمات مهندسي جم صنعت كاران، شركت توسعه پليمري پادجم، شركت توسعه پليمر كنگان، شركت آميزه هاي پويا پليمري جم، شركت توسعه صنايع پليمر جم و شركت توسعه انرژي پادكيش است.

 

 

پلي پروپيلن جم ادامه دهنده مسیر توسعه

از میان این هفت شرکت، سهام پلي پروپيلن جم با نماد "جم پیلن" در بازار سرمایه کشور مورد داد و ستد قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه خود پتروشیمی جم خوارک این شرکت را تامین می‌کند و به تازگی روند اورهال را طی کرده، انتظار می‌رود پلي پروپيلن جم امسال دارای عملکرد مناسبی باشد.

طرح‌های توسعه‌ای

طرح‌های توسعه‌ای شرکت شامل 2 گروه طرح‌های توسعه‌ای داخل مجتمع و طرح‌های سرمایه گذاری خارج از مجتمع جم است. در گروه نخست شرکت دارای 15 طرح است که در مراحل گوناگون قرار دارند. از بین این 15 طرح می‌توان به جايگزيني خطوط آب خنك كننده از  GRP به كربن استيل، پروژه كندانس سازي فلرينگ استيلني، نصب مخزن ذخيره آب BFW جهت پروژه بويلر، احداث ساختمان سر درب صادراتي و ترميم و مقاوم سازي سازه هاي بتني مجتمع پتروشيمي جم اشاره کرد.

در گروه دوم نیز 2 طرح سرمايه گذاري توليد پروپيلن و پلي پروپيلن به روش( PDH/PP) و ABS/Rubber همواره در حال پیشرفت است.  طرح توسعه‌ای ABS/Rubber  با همراهی شرکت پلیمر پاد جم که از زیرمجموعه‌های پتروشیمی جم- مالکیت بیش از 99 درصد این شرکت با شرکت پتروشیمی جم است- صورت می‌گیرد.

اهداف کلان شرکت

شرکت دارای اهداف کلانی شامل قطع وابستگي به واردات كاتاليست، تلاش برای ايجاد اشتغال و جلوگيري از خروج ارز، توسعه و تكميل زنجيره ارزش توليد مواد پايه الفين، تأمين مستمر خوراك و يوتيليتي مناسب براي توليد اقتصادي و حفظ حاشيه سود مناسب عمليات توليد، كاهش فروش محصولات شيميايي به صورت خام فروشي، مديريت پسماند و كاهش و پايش آلاينده هاي هوا و پساب است.

همچنین شرکت در جهت دستیابی به اهداف خود از راهبرد مديريت بهاي تمام شده محصولات و كاهش هزينه‌ها، راهبرد پايداري و توسعه صادرات، سرآمدي عمليات(بهره برداري حداكثري از ظرفيت‌هاي توليد و افزايش كمي و كيفي توليد)، راهبرد تنوع همگون، يكپارچگي عمودي و افقي از طريق توسعه سرمايه گذاري‌ها و شراكت‌ها و توسعه جغرافيايي بازار، ارتقاي نظام مديريت سرمايه‌هاي انساني، تمركز بر ارتقاي بهره وري از طريق مديريت بهينه منابع، مديريت هزينه و توسعه مديريت دانش بهره می‌برد.

برچسب ها
اخبار مرتبط

خبر خوش بنیاد مستضعفان برای پژوهشگران

اکوبورس: مدیرعامل موسسه دانشمند وابسته به بنیادمستضعفان گفت: شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های پژوهشی که بتوانند شبکه مسائل بنیاد و صنعت کشور را حل کنند؛ مورد حمایت بنیاد مستضعفان قرار می‌گیرند.

۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ ادامه مطلب

تبعات شکاف قیمتی بین قراضه و آهن اسفنجی

اکوبورس: مدیر فروش فولاد خراسان گفت: شکاف قیمتی بین قراضه و آهن اسفنجی باعث شده که شرکت‌های تولیدکننده آهن اسفنجی که مازاد تولید دارند، تمایلی به فروش این مواد اولیه نداشته باشند چرا که خودشان تولیدکننده فولاد هستند و باید قراضه را با اختلاف نرخ بالاتری خرید کنند. این در حالی است که در چند سال گذشته نرخ آهن قراضه پایین تر از آهن اسفنجی بوده است.

۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ ادامه مطلب

آغاز فروش محصولات «ایران‌خودرو»

اکوبورس: گروه صنعتی ایران خودرو به منظور جلب رضایت مشتریان خود، روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه امسال برنامه فروش اعتباری ۲ محصول خود را از ساعت ۱۱ صبح آغاز خواهد کرد و مشتریان می‌توانند در این شرایط فروش یکی از دو خودروی پژو ۴۰۵ مدل SLX و یا خودروی پژو پارس موتور TU۵ را خریداری کنند.

۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!