صفحه نخست »» بازار سرمایه »» بورس اوراق و بهادر ۱۳:۴۴ ۱۳۹۸/۰۸/۲۲

بررسی تاثیر بازار ارز بر شاخص‌های بورسی

اکوبورس: کارشناس بازار سرمایه گفت: ثبات نرخ ارز موجب می‌شود تا سرمایه‌گذاران و بنگاه‌های تولیدی برآورد دقیق و درست‌تری از تولید و سودآوری شرکت‌ها داشته باشند.
بررسی تاثیر بازار ارز بر شاخص‌های بورسی

به گزارش اکوبورس، رضا رحمتی گفت: هر چند که این روزها شاخص بورس و نرخ سهام شرکت‌ها پس از کاهش چشمگیر به تعادل رسیده، اما حجم و ارزش معاملات یکی از عواملی است که بر پایه آن می‌توان وضعیت بازار سهام را در روزهای پیش‌رو پیش‌بینی کرد.

 

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس نقدینگی موجود در بازار موجب شده تا حجم و ارزش دادوستدها در حد قابل قبولی باشد و تا مادامی هم این این نقدینگی در تالار شیشه‌ای است، می‌توان به دنبال بهانه‌ای برای از سرگیری رشد و رونق بازار سهام بود.

وی اضافه کرد: البته باید بر این نکته نیز تاکید که پس از رشد قابل توجهی که بازار سهام در تابستان امسال داشت، باید استراحت و اصلاح قابل توجهی نیز در این بازار رخ می‌داد؛ ضمن اینکه هر چند ثبات نرخ ارز خبر بسیار خوبی برای اقتصاد و نیز صنایع و بنگاه‌های بورسی است، اما نباید از یاد برد که یکی از دلایل رشد بازار سهام در سال گذشته و امسال افزایش نرخ ارز و اثر آن بر رشد ریالی دارایی شرکت‌ها و اثرگذاری مثبت این مولفه بر رشد سهام شرکت‌ها بوده است.

این کاشناس بازار سرمایه در پاسخ به چرایی اثر مثبت ثبات بازار ارز بر بازار سهام اذعان داشت: یکی از مولفه‌های اصلی در خرید سهام شرکت‌ها، پیش‌بینی وضع تولید و آینده و سودآوری شرکت‌ها است.

بنابراین زمانی که ثبات را در بازار ارز به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی در تعیین این پیش‌بینی شاهد باشیم، می‌توان برآورد بهتر و دقیق‌تری از وضعیت شرکت‌ها در آینده داشته باشیم و این موضوع در محاسبات سهامداران و سرمایه‌گذاران اثرگذار خواهد بود.

وی گفت: به همین دلیل سهامداران با خیال راحت‌تری اقدام به خرید سهام شرکت‌ها کرده و برآورد درست‌تری هم از آینده و سودآوری صنایع و بنگاه‌ها خواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت بازار سرمایه تا پایان سال گفت: با توجه به نقدینگی خوبی که در بازار سرمایه حضور دارد و همچنین رکودی که در سایر بازارها حاکم است، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال روند کلی بازار مثبت باشد که البته این روند با شتاب کمتری نسبت به نیمه نخست سال خواهد بود.

رحمتی افزود: از سوی دیگر کاهش تنش تجاری میان ایالات متحده و چین و همچنین آرامشی که در بحث سیاست خارجی به ویژه در موضوع برجام شاهد هستیم نیز عامل دیگری است تا از این جهت ریسکی بازار سهام را تهدید نکند.

منبع: ایبنا

برچسب ها بورس ،
اخبار مرتبط
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!