صفحه نخست »» اقتصادی »» اقتصاد کلان ۱۱:۴۶ ۱۳۹۸/۰۸/۲۲

سهل‌انگاری دولت در تخصیص ارز دولتی

اکوبورس: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه دولت ارز دولتی را به کالاهای غیرضروری اختصاص داده و این ارز به کالاهای اساسی چون بذر تخصیص داده نشده است.
سهل‌انگاری دولت در تخصیص ارز دولتی

به گزارش اکوبورس،عباس پاپی‌زاده ضمن انتقاد از روند تخصیص ارز دولتی از سوی دولت، گفت: در فروردین ۹۷ که بحث کنترل بازار ارز مطرح شد، بلافاصله کارشناسان حوزه اقتصادی اعلام کردند که دولت باید ذخایر ارزی خود را برای مواقع خاص و جهت تأمین کالاهای ضروری، مدیریت و نگهداری کند.

وی افزود: متأسفانه دولت با یک اعتماد به نفس کاذب در این زمینه اقدام کرد و حدود ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی را که درواقع ارز دولتی بود، در اختیار همه واردکنندگان قرار داد و این ارز در یک بازه زمانی بسیار کوتاه از کشور خارج شد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به اینکه با این اقدام دولت ما بخش قابل توجهی از منابع ارزی خود را از دست دادیم، متذکر شد: دولت ارز دولتی را برای واردات هر نوع کالایی حتی کالاهای غیرضروری و لوکس تخصیص داد، به گونه‌ای که بسیاری از خودروهای لوکس هم در این بازه زمانی و از محل ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شدند.

پاپی‌زاده با اشاره به اینکه در اواسط سال ۹۷ یکسری از کالاها مشمول دریافت ارز دولتی شدند، گفت: با وجود این، متأسفانه همچنان رویه دولت در تخصیص ارز دولتی به کالاهای غیرضروری ادامه دارد و اگر نگاهی به سامانه گمرک کنیم، می‌بینیم که بسیاری از کالاهای غیرضروری با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود.

وی بیان کرد: برای مثال بسیاری از کالاهای کشاورزی با ارز دولتی به کشور وارد می‌شوند در حالی‌که طبق قانون صرفاً باید ارز دولتی به نهاده‌های کشاورزی چون بذر، کود و سم تخصیص یابد تا هزینه تمام شده تولید کاهش یابد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس افزود: از آنجایی که دولت در تخصیص ارز دولتی سهل‌انگاری کرده و بخش قابل توجهی از منابع ارزی کشور را از دست داده است، عملاً ارزی وجود ندارد که به نهاده‌های کشاورزی تخصیص دهد و در حال حاضر نهاده‌هایی چون بذر با ارز آزاد وارد کشور می‌شود.

پاپی‌زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت بذر محصولات کشاورزی حتی به چهار برابر رسیده به این معنا که تا ۴۰۰ درصد قیمت آن افزایش یافته که مشکلات عدیده‌ای را برای تولیدکنندگان محصولات کشاورزی ایجاد کرده است.

منبع: مهر
برچسب ها ارز ، دلار ،
اخبار مرتبط

دستور روحانی برای عدم‌سخت‌گیری در پرداخت یارانه معیشتی

اکوبورس: رئیس سازمان برنامه و بودجه از دستور رئیس‌جمهور به وزیر کار برای عدم‌سخت‌گیری در پرداخت یارانه معیشتی خبر داد و گفت: هنرمندان پردرآمد هم باید مالیات بدهند ولی در قانون فعلی معاف هستند که باید اصلاح شود.

۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ادامه مطلب

تفسیر‌های متناقض از دو نرخ دلار!

اکوبورس: روز گذشته دلار در بازار آزاد نه تنها کاهش نرخ را تجربه نکرد، بلکه به پیشروی خود در کانال ۱۳ هزار تومانی ادامه داد. بعدازظهر دیروز در کف بازار، معامله‌گران، دلار را با نرخ ۱۳ هزار و ۴۲۰ تومان به فروش می‌رساندند که ۲۰۰ تومان بالاتر از روز شنبه بود. این چهارمین افزایش متوالی دلار بود و بازار برای سومین روز پیاپی تغییرات خود را در کانال ۱۳ هزار تومانی به ثبت رساند.

۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ادامه مطلب

۸ بانک و ۱۲۳ صرافی به بازار متشکل ارزی پیوستند

اکوبورس: با گذشت بیش از ۹ ماه از وعده راه‌اندازی بازار متشکل ارزی هنوز این بازار به صورت رسمی آغاز به کار نکرده است. البته به گفته مدیرعامل بازار متشکل ارزی، هشت بانک و ۱۲۳ صرافی به این بازار پیوسته‌اند و راه‌اندازی آن منتظر فرمان سیاست‌گذاران است.

۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ادامه مطلب

بودجه وزارت ارتباطات چقدر شد؟

اکوبورس: بودجه تخصیص‌یافته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۹، حدود ۴۰۸۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با ۳۶۳۷ میلیارد تومان بودجه مصوب سال گذشته، ۱۲ درصد رشد داشته است.

۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!