صفحه نخست »» اقتصادی »» اقتصاد کلان ۱۳:۴۴ ۱۳۹۸/۰۸/۲۱

صحبت‌های اخیر مقامات دلار را گران کرد!

اکوبورس: درحالی بازار ارز مدت طولانی با آرامش همراه بود و از روز شنبه دور جدید کاهش نرخ را آغاز کرده بود که همزمان با حاشیه سازی‌های برخی مقامات ارشد در روزهای اخیر، روند این بازار تغییر کرد و سیر صعودی را پیش گرفت.
صحبت‌های اخیر مقامات دلار را گران کرد!

به گزارش اکوبورس، بعد از التهابات ارزی سال ۹۷، نرخ ارز و به‌خصوص دلار در بازار آزاد در امسال با ثبات نسبی همراه بود اما از ابتدای هفته جاری روند بازار ارز تغییر کرده است. برخی فعالان اقتصادی و بازار ارز معتقدند: برخی جنجال‌سازی ها، حاشیه سازی‌ها و دعواهای سیاسی داخلی دوسه روز اخیر که توسط برخی مسئولان ارشد کلید خورد، به همراه ورود به نیمه دوم سال، موجب شده تا تغییر روندی در بازار ارز شکل بگیرد.

از هفته‌ی قبل نوسان محدودی در بازار ارز به دلایل فنی آغاز شد ولی با مدیریت بانک مرکزی این نوسانات خنثی شد؛ موضوع هم از این قرار بود که عراق که یکی از شاهراه‌های ایران برای تبدیل ریال به درهم بود دچار تنش‌های داخلی شد و همین امر کار تبدیل ریال به درهم را مختل کرد؛ روال کار به این صورت بوده که ریال ایران از مسیر عراق به درهم تبدیل می‌شود؛ به نحوی که در بازار سلیمانیه ریال به دینار و دینار به درهم تبدیل می‌شود. اما بعد از درگیری‌های داخلی عراق، این روال با کندی طی شد. ضمن آنکه در روزهای تنش داخلی عراق، درهم‌فروشان کم شدند. بعبارتی تعداد افرادی که درهم در اختیار داشتند و می‌خواستند دینار بخرند، صبر کردند تا بازار آرام شود.

ولی با آرام شدن کشور عراق و ورود بانک مرکزی، بازار ارز آرام و خرید و فروش درهم و دینار نیز از سرگرفته شد؛ به همین دلیل از روز شنبه مدار نرخ ارز و دلار نزولی شد اما یک عامل سیاسی داخلی موجب شد تا این روند خیلی دوام نداشته باشد.

از روز یکشنبه و بعد از یک سخنرانی جنجالی، جو روانی در بازار ارز تغییر کرد؛ اظهارات حاشیه ساز یک مقام ارشد و واکنش‌های به این سخنان موجب شد تا بازار سریعاً تحت تاثیر قرار گیرد و با تشدید جو سیاسی، روند صعودی را آغاز کند.

البته برآوردهای غیرمعقول از FATF را نیز باید به دعواهای سیاسی اخیر اضافه کرد؛ در هفته‌های اخیر جریان غربگرا تلاش دارند با اظهارات نسنجیده آینده و رشد کشور را به پذیرش FAFT نسبت دهند. این جریان که قصد عبرت گرفتن از برجام را ندارند، مدام می‌گویند اگر FATF را قبول نکنیم، دیگر نمی‌توانیم قدم از قدم برداریم!

برخی کارشناسان اقتصادی هم معتقدند: کمپین سیاسی موافقان FATF موجب شده تا جو روانی حاکم در بازار ارز تحت تاثیر قرار گیرد و این خود یکی از مهم‌ترین عوامل در آغاز روند صعودی نرخ ارز است.

عامل دیگری که همواره در بازار ارز سهم مهمی داشته است، نزدیک شدن به سال نو میلادی است؛ تجربه سال‌های قبل نشان داده که همواره نیمه ی دوم هر سال به خصوص از ماه‌های آبان و آذر تقاضا برای خرید ارز افزایش می‌یابد و طبعاً نرخ ارز نیز تغییر می‌کند.

اما فعالان بازار ارز می‌گویند: اگر اظهارات سیاسی اخیر مطرح نمی‌شد روند تغییر قیمتی دلار در نیمه ی دوم سال خیلی کند تر طی می‌شد؛ بعبارتی اگر این اظهارات و دعواهای سیاسی و دوقطبی سازی‌ها مطرح نمی‌شد مدیریت بانک مرکزی مانند ماه‌های قبل با دردسر کمتری می‌توانست بازار را مدیریت کند.

منبع: تسنیم

برچسب ها ارز ، دلار ،
اخبار مرتبط

دستور روحانی برای عدم‌سخت‌گیری در پرداخت یارانه معیشتی

اکوبورس: رئیس سازمان برنامه و بودجه از دستور رئیس‌جمهور به وزیر کار برای عدم‌سخت‌گیری در پرداخت یارانه معیشتی خبر داد و گفت: هنرمندان پردرآمد هم باید مالیات بدهند ولی در قانون فعلی معاف هستند که باید اصلاح شود.

۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ادامه مطلب

تفسیر‌های متناقض از دو نرخ دلار!

اکوبورس: روز گذشته دلار در بازار آزاد نه تنها کاهش نرخ را تجربه نکرد، بلکه به پیشروی خود در کانال ۱۳ هزار تومانی ادامه داد. بعدازظهر دیروز در کف بازار، معامله‌گران، دلار را با نرخ ۱۳ هزار و ۴۲۰ تومان به فروش می‌رساندند که ۲۰۰ تومان بالاتر از روز شنبه بود. این چهارمین افزایش متوالی دلار بود و بازار برای سومین روز پیاپی تغییرات خود را در کانال ۱۳ هزار تومانی به ثبت رساند.

۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ادامه مطلب

۸ بانک و ۱۲۳ صرافی به بازار متشکل ارزی پیوستند

اکوبورس: با گذشت بیش از ۹ ماه از وعده راه‌اندازی بازار متشکل ارزی هنوز این بازار به صورت رسمی آغاز به کار نکرده است. البته به گفته مدیرعامل بازار متشکل ارزی، هشت بانک و ۱۲۳ صرافی به این بازار پیوسته‌اند و راه‌اندازی آن منتظر فرمان سیاست‌گذاران است.

۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ادامه مطلب

بودجه وزارت ارتباطات چقدر شد؟

اکوبورس: بودجه تخصیص‌یافته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۹، حدود ۴۰۸۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با ۳۶۳۷ میلیارد تومان بودجه مصوب سال گذشته، ۱۲ درصد رشد داشته است.

۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!