صفحه نخست »» اقتصادی »» بانک و بیمه ۱۱:۴۴ ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران:

بانک‌ها از بنگاه‌داری مسکن خارج شوند

اکوبورس: عقبایی گفت: تسهیلات بانکی باید متناسب با شرایط بازار مسکن به متقاضیان پرداخت شود به گونه‌ای که میزان نرخ سود آن زیر ۷ درصد باشد.
بانک‌ها از بنگاه‌داری مسکن خارج شوند

به گزارش اکوبورس، حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران با بیان اینکه اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی باید هرچه سریعتر در دستور کار دولت قرار بگیرد، گفت: چندی پیش پیشنهادی مبنی‌بر پرداخت تسهیلات مسکن از سوی تمامی بانک‌ها مطرح شد اما به نظر می‌رسد که اجرایی شدن چنین طرح‌هایی نه تنها کمکی به بازار مسکن نمی‌کند بلکه زمینه‌‌ساز ایجاد نوسان در این بازار نیز می‌شود.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران با اشاره به اینکه تسهیلات مسکن با همان نرخ سود و مدت زمان بازگشت هیچ کمکی بر بهبود روند معاملات مسکن نمی‌کند، گفت: در صورتی که تسهیلات مسکن با سقف ۵۰۰ میلیون تومان و نرخ بازپرداخت ۲۰ درصد به متقاضیان پرداخت شود، نه‌ تنها استقبالی از آن نمی‌شود بلکه به دلیل سود‌های نجومی بانکی شرایط بازار مسکن را دچار نوسان بیشتری می‌کند.

عقبایی ادامه داد: تسهیلات بانکی باید متناسب با شرایط بازار مسکن به متقاضیان پرداخت شود به گونه‌ای که میزان نرخ سود آن زیر ۷ درصد باشد.

او تأکید کرد: در بسیاری از کشور‌ها تسهیلات بانکی در بخش مسکن به گونه‌ای پرداخت می‌شود که تقریبا سود بانکی ندارد؛ ما چنین شرایطی را برای بازار مسکن ایران درخواست نمی‌کنیم اما حداقل کارمزد‌های این تسهیلات باید بین ۶ تا ۷ درصد باشد تا متقاضیان بتوانند از عهده پرداخت آن بر آیند.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران به مدت زمان بازپرداخت تسهیلات بانکی هم اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشور‌ها مدت زمان باز پرداخت تسهیلات مسکن بالای ۴۰ سال است، اما در ایران حداکثر زمان پرداخت تسهیلات ۱۲ سال است که در مقایسه با سایر کشور‌ها این مدت زمان نمی‌تواند جوابگوی بازپرداخت وام برای متقاضیان باشد.

عقبایی به اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی و لزوم خروج مافیا از حوزه تسهیلات مسکن اشاره کرد و گفت: اصلاح این سیاست‌ها می‌تواند نجات‌بخش بازار مسکن باشد، وجود مافیای قدرتی حوزه مسکن باعث شده که تسهیلات در این بازار نتواند پاسخگوی نیاز متقاضیان باشد.

او توضیح داد: نظارت بر سیاست‌های مالی و بانک‌ها و افزایش بانک‌های توسعه‌ای که می‌تواند راهگشای بهبود وضعیت بازار مسکن باشد، باید از مهم‌ترین برنامه دولت در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشد.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران بیان کرد: دوری بانک‌ها از تجاری‌سازی و بنگاه‌داری مسکن از عوامل راهگشای سیاست‌های ساخت‌وساز در کشور به شمار می‌رود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها مسکن ، بانک ،
اخبار مرتبط

وصل کارت‌های بانکی شبکه شتاب ایران به شبکه بانکی روسیه

اکوبورس: بهروز الفت، مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت گفت:: ▫️ارتباطات بانکی ایران با روسیه در مقایسه با سایر کشورهای جهان در شرایط تحریم بهتر بوده و در همین راستا اقداماتی از سوی بانک مرکزی و سایر بانک‌های تجاری در حال پیگیری است که یکی از آنها اتصال کارت‌های شتاب ایرانی در روسیه است که پروتکل‌های آن در حال بررسی است.

۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ ادامه مطلب

کاهش اعتبار چک با غفلت بزرگ بانک مرکزی

اکوبورس: در هفته‌های اخیر، سامانه استعلام چک برگشتی بانک مرکزی دچار اختلال شده و همین موضوع، مشکلات زیادی برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده ‌است زیرا دریافت‌کنندگان چک نمی‌توانند از وضعیت اعتباری شخص صادرکننده چک مطلع شوند.

۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ ادامه مطلب

بانک‌ها نسبت به ارائه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری اقدام کنند

اکوبورس: بانک مرکزی اعلام کرد: با توجه به روند صعودی و شروع موج دوم بیماری کرونا در کشور و در راستای مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع این ویروس، از شبکه بانکی تقاضا می شود، به صورت موقت، بر ارائه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری به منظور تسهیل استفاده هم‌وطنان از درگاه‌های غیرحضوری و کاهش مراجعات حضوری مردم به شعب و دستگاه‌های خودپرداز، تمرکز کنند.

۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ ادامه مطلب

خانه‌خواری بانک‌ها

اکوبورس: بزرگ‌ترین سوداگران ما در بازار مسکن، بانک‌ها هستند. در دنیا از ما به التفاوت خرید و فروش مسکن مالیات گرفته می‌شود و همین امر باعث عدم سوداگری در این بازار‌ها می‌شود.

۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!