صفحه نخست »» اقتصادی »» صنعت معدن و بازرگانی ۰۹:۵۵ ۱۳۹۸/۰۷/۱۷

زیرساخت احیاء وزارت بازرگانی وجود ندارد

اکوبورس: نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در استانهای کشور زیر ساختی برای تشکیل وزارت بازرگانی وجود ندارد، حتی در همین تهران هم ساختمان وزارت بازرگانی را به وزارت دادگستری داده‌اند و وزیر دادگستری در آن ساختمان نشسته است.
زیرساخت احیاء وزارت بازرگانی وجود ندارد

به گزارش اکوبورس، علی اکبرکریمی نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشستی در ارتباط با احیای وزارت بازرگانی اظهار کرد: آن چیزی که من به عنوان سابقه و حافظه تاریخی و از شرایط زمان وزارت بازرگانی و صنایع شاهد بودم، همواره بین دو حوزه تولید و تجارت مناقشه و درگیری وجود داشت؛ وزارت بازرگانی عمدتاً به دنبال منفعت واردکنندگان و تجار بود.

 

وی افزود: در ابتدا عمده کار وزارت بازرگانی این بود که در دوره جنگ خودش مستقیم اقدام به واردات می‌کرد و در طی جنگ شبکه توزیع کالای دولتی را بر عهده داشت؛ بعد از جنگ هم که این مراکز جمع شد ساماندهی این حوزه و واردات و در مجموع تجارت و توزیع را برعهده داشت؛ به همین خاطر همواره این گلایه و اعتراضات به این وزارتخانه توسط وزارتخانه‌های تولیدی مثل صنایع و کشاورزی به ویژه در مورد سیاست‌های تعرفه‌ای وجود داشت.

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجربه دیگر کشورهای درباره تشکیل وزارت بازرگانی ادامه داد: در بسیاری از کشورها حوزه تجارت و تولید در یک سازمان و دستگاه متمرکز ملی، سازماندهی می‌شوند و حتی در برخی از معدود کشورهایی که این حوزه‌ها جدا هستند ساز و کاری برای یکپارچه کردن فعالیت و هماهنگی آنها وجود دارد.

اسکندری: اصل ۶۵ قانون اساسی در مورد طرح تشکیل وزارت بازرگانی نقض شد

وی با اشاره به مشکلاتی که برای وزارت جهاد کشاورزی در زمان اجرای قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی وجود داشت تصریح کرد: درآن دوران نیز اختیاراتی در سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وجود داشت که به وزارت جهاد کشاورزی منتقل نشده بود؛ همچنین سیاست‌های تعرفه‌ای در مورد واردات کالاها به نفع بخش کشاورزی نبود به طوری که در سازمان توسعه تجارت اختیاراتی وجود داشت که به وزارت کشاورزی نیامد.

کریمی گفت: زمان نشان داد که هیچ عزم و اراده‌ای برای اجرای دقیق قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی در کشور وجود نداشت؛ انتقال دوباره شرکت بازرگانی دولتی ایران به وزارت صنعت آن یک ذره‌ای که از قانون تمرکز را که در کشور اجرا شده بود را نیز از بین برد.

وی اظهارکرد: مدافعان قانون تشکیل وزارت بازرگانی معتقدند که دولت وقتی تعرفه‌ها را در هیات دولت تصویب می‌کند و خود مراقب است که آن قوانین به ضرر تولید داخلی نباشد؛ اما باید توجه داشت که زمانیکه وزارت بازرگانی وجود داشت در برخی از موارد بحث تولید در اولیت قرار نمیگرفت و لابی هایی انجام میشد و واردکننده‌ها به حدی قدرت داشتند که می‌توانستند در تصمیم گیری‌ها تاثیرگذار باشند.

وزارت بازرگانی در هیچ استانی ساختمان ندارد که بخواهد احیاء شود

کریمی گفت: تجربه‌ نشان می‌دهد که وقتی وزارت بازرگانی از صنعت و معدن جدا بود همیشه نگاه بخشی داشتند و هر کدام در زمینه تامین و تولید به صورت جداگانه تصمیم میگرفتند.

وی ادامه داد: در استانهای کشور زیر ساختی برای تشکلیل وزارت بازرگانی وجود ندارد، حتی در همین تهران هم ساختمان وزارت بازرگانی را به وزارت دادگستری دادهاند و وزیر دادگستری در آن ساختمان نشسته است.

کریمی اظهارکرد: در هیچ کدام از استان‌های کشور ساختمانی برای اداره وزارت بازرگانی وجود ندارد و هزینه‌ زیادی برای احیای وزارت بازرگانی مورد نیاز است؛ البته باید توجه داشت که تامین ساختمان تنها بخش از هزینه‌ها است.

وی گفت: بیش از سه چهارم نیروهای وزارت صنعت معدن تجارت، نیروهای بازرگانی سابق هستند و در صورتی که نیروهای وزارت بازرگانی از صنعت و معدن جدا شوند، وزارت صنایع به طور کامل مختل می‌شود و دیگر نیرویی برای آن نمی‌ماند.

منبع: تسنیم

برچسب ها
اخبار مرتبط

پیشنهاد گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

اکوبورس: معاون گمرک از پیشنهادات این سازمان برای ترخیص خودروهای وارداتی مانده در بنادر خبر داد و معتقد است علی رغم دستور پیگیری رئیس جمهور بخشی از مصوبات کاهش رسوب کالا اجرایی نشده و نیاز به همکاری دستگاه‌ها دارد.

۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ ادامه مطلب

پرتقال‌های نارس با رنگ مصنوعی خود را به بازار رساندند

اکوبورس: عضو هیأت مدیره اتحادیه باغداران کشور با بیان اینکه زمان برداشت پرتقال شمال و جنوب کشور هنوز نرسیده است، گفت: آنچه که امروز به عنوان پرتقال شمال در بازار عرضه می شود میوه نارس و رنگ‌آوری شده است.

۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!