صفحه نخست »» اجتماعی »» شهری و سلامت ۱۰:۴۹ ۱۳۹۸/۰۶/۲۸

دردسرهای "۱۰۰ هزار" بومی بی‌شناسنامه در سیستان و بلوچستان+فیلم

اکوبورس: در نخستین بخش از گزارش‌های روایی تسنیم از بی‌هویت‌های بلوچستان سری زدیم به‌ یکی‌از عمده‌ترین مناطق بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان، استانی ‌‌که روایت‌های رسمی و غیررسمی می‌گوید حداقل ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت بومی آن شناسنامه ندارند.
دردسرهای

به گزارش اکوبورس به نقل از تسنیم، دیدن این تصاویر و روایت‌های ذهنی و عمومی پشت‌ سر آن در سیستان و بلوچستان عادی‌ است، استانی با محرومیت‌های عمقی، جدی و تاریخی؛ آمارهایی مانند 700 هزار نفر جمعیت بدون شبکه آب، 70 هزار نفر بازمانده از تحصیل و 6 هزار کلاس درس تخریبی کپری ناایمن تصویر بهتری از این استان در جنوب شرق ایران به ما می‌دهد.

اما یکی از مهم‌ترین محرومیت‌های این استان که کمتر دیده و شنیده می‌شود بی‌شناسنامه‌ها و بی‌هویت‌ها هستند. آمار مدونی از بی‌هویت‌ها در سیستان و بلوچستان وجود ندارد اما آمارهای غیررسمی و گفته‌های برخی نمایندگان استان در مجلس حکایت از آن دارد که حداقل 100 هزار نفر از جمعیت بومی این استان بی‌شناسنامه هستند؛ رضا راحت دهمرده مدیرکل ثبت احوال سیستان  و بلوچستان هم در تازه‌ترین گزارش خود از بی‌شناسنامه‌ها هر چند به تعداد فاقدین اشاره نکرده اما گفته از سال گذشته تاکنون برای جدود 4 هزار نفر پرونده تشکیل شده و  شناسنامه‌دار شدند. با دوربین تسنیم سری زدیم به یکی‌از مهم‌ترین مناطق بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان.

 

 

سید امیرحسین عظیمی

انتهای پیام/

برچسب ها
اخبار مرتبط

آنچه هرگز نباید همراه شیر بخوریم

اکوبورس: شیر یکی از بهترین و مفید ترین مواد غذایی برای سلامت بدن است اما عادت های غلطی در میان مردم رایج است که شیر را با هر مواد غذایی مصرف می کنند، در صورتی که مصرف برخی مواد غذایی با شیر به هیچ وجه خوب نیست.

۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ ادامه مطلب

خوردن زنجبیل برای این افراد ممنوع

اکوبورس: ریشه زنجبیل یکی از گیاهان شفابخش طبیعی است و طعم و خواص بالقوه آن برای هزاران سال است که استفاده می شود. با این حال، زنجبیل گیاهی است که باید با احتیاط مصرف شود چون می تواند در برخی از شرایط خطر آفرین باشد. ما به شما خواهیم گفت چه کسانی نباید زنجبیل بخورند؟

۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!