صفحه نخست »» بازار سرمایه ۱۱:۳۹ ۱۳۹۸/۰۶/۲۷

نشانه ای دال بر خروج نقدینگی از بازار سرمایه وجود ندارد

اکوبورس: «یکی از نشانه هایی که برای بررسی رشد یا کاهش بازار در نظر گرفته می‌شود، «نقدینگی» موجود است؛ در حال حاضر نقدینگی بازار سرمایه به طور میانگین حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان در طول روز است که این روند تقریبا از دو ماه گذشته تا امروز وجود داشته و مطلوب است»
نشانه ای دال بر خروج نقدینگی از بازار سرمایه وجود ندارد

به گزارش اکوبورس، یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان مطلب بالا، در خصوص ادامه روند مثبت بازارسرمایهگفت: در حال حاضر خروج نقدینگی در بازار وجود ندارد و تا زمانی که شاهد خروج نقدینگی نباشیم، نمی‌توان کاهش شاخص را پیش‌بینی کنیم؛ البته با توجه به سناریوهای موجود، ممکن است در نقطه‌ای از بازار شاهد روند کوتاه کاهشی باشیم که این موضوع در فضای فعلی می‌تواند به دلیل شناسایی سودی باشد که توسط سرمایه‌گذاران انجام می‌شود.

نشانه‌های منفی شدن بازار

افضلیان افزود: عموم سرمایه‌گذارانی که از حدود شش ماه پیش در بازارسرمایه فعالیت می‌کنند، در حال حاضر سود بالایی کسب کرده‌اند و شاید اصلاحات مقطعی احتمالی، فضای بازار را در جهت شناسایی سود به سمت التهاب ببرد؛ بنابراین در این خصوص عامل بیرونی وجود ندارد که ریزش‌هایی را رقم بزند، بلکه امکان اصلاحات موقتی به دلیل شناسایی سود توسط سرمایه‌گذاران وجود دارد.

این تحلیلگر مالی، نشانه‌ای را به معنی خروج نقدینگی در فضای معاملاتی فعلی متصور ندانست و اضافه کرد: اگر این اتفاق بیافتد بازار با ارزش معاملات بالا و صف های فروش سنگین خود را نشان می‌دهد؛ بنابراین چنین کاهش‌های احتمالی باید بیشتر بررسی شود تا ببینیم چنین حرکتی در جهت اصلاح یا در جهت ریزش است.

وی در خصوص علایم ریزش بازار تاکید کرد: اگر صف های سنگین ایجاد شده و ارزش معاملات بالایی داشته باشیم، در عین حال از حمایت حقوقی ها در این فضا برخوردار نباشیم، می‌توانیم ریزش بازار مواجه را در پیش داشته باشیم؛ البته در هر حال این روند در جهت اصلاح روند بازار قرار خواهد داشت.

تاثیر روند سیاسی بر بازار سرمایه

افضلیان ادامه داد: در حال حاضر روند سیاسی به گونه‌ای است که به ایجاد روند مثبت در بازار انجامیده است. در بعد سیاست خارجی از کناره‌گیری پمپئو و رای‌زنی‌های مکرون در جهت گشایش ارزی ۱۵ میلیارد دلاری برای ایران، به بازار فضای بهبود القا کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بازارهای موازی تصریح کرد: بعد از رشدهای شدیدی که در بازارهایی مانند طلا، مسکن و ارز وجود داشت، اکنون تقریبا به رکودی کامل رسیده ایم و عدم معاملات به دنبال کاهش قیمت در این بازارها سبب شد که ادامه سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در این بازه زمانی مناسب نباشد؛ البته این موضوع توسط کلیت بازار درک شده است، به طوریکه کمتر صحبتی از خرید طلا و ارز و مسکن می شود.

وی افزود: به همین سبب بازارسرمایه اکنون جذابترین بازار برای سرمایه‌گذاران محسوب می شود و این موضوع سبب ورود سرمایه گذاران جدید به این بازار می شود؛ از طرفی چون سرمایه گذاری سرمایه‌گذارانی که قبلا در این بازار بوده اند با رشد مواجه شده است، بنابراین سرمایه گذاران جدید الورود تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در این بازار دارند.

پیش‌بینی بازار در نیمه دوم سال جاری

وی در بررسی چشم انداز کلی از بازار سرمایه اظهار کرد: عملکرد بازار نسبت به شرایط پیش رو می تواند متفاوت باشد، به این معنی که بازار به سمت صنایعی خواهد رفت که گزارش های شش ماهه و ۹ ماهه خوبی داشته باشند و از حرکت گله ای  می کند؛ یعنی همزمان با انتشار گزارش ها استقبال سرمایه گذاران را از همان صنایع خواهیم داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: در مجموع نمی‌توان پیش بینی کرد که در شش ماه آینده وضعیت بازار خوب یا بد است، ولی سرمایه‌گذاران به سمت صنایعی خواهند رفت که ارزیابی مثبتی نسبت به آینده آنها وجود داشته و سود نقدی مناسبی ارائه دهند.

 

منبع:‌سنا

برچسب ها
اخبار مرتبط

واکنش مدیرعامل بورس تهران به کاهش ۳۰هزار واحدی شاخص بورس

اکوبورس: بورس تهران که در سال جدید روزهای طلایی را پشت سر گذاشت و شاخص کل این بازار از یک میلیون واحد هم فراتر رفت، حدود پنج روز است که رویه دیگری در پیش گرفته و شاهد روشن شدن چراغ قرمز این بازار هستیم. اتفاقی که مدیرعامل شرکت بورس تهران ضمن تشریح عوامل آن، اعلام کرد که کاهش شاخص بورس باعث خروج منابع از بازار سرمایه نشده است.

۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ ادامه مطلب

کدام سهام بالاترین و پایین‌ترین رشد قیمت را داشتند؟

اکوبورس: سهامداران شرکت‌های کمباین‌سازی ایران، صنایع پتروشیمی کرمانشاه و فرآروده‌های نسوز پارس در بورس و معامله‌گران شرکت‌های داروسازی تولید دارو، بیمه میهن و شیر پگاه آذربایجان شرقی در فرابورس بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!