صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۳:۴۳ ۱۳۹۸/۰۶/۱۵

بانک های مرکزی در جهان اعتبار خود را در بازارها از دست داده اند

اکوبورس: کاهش انتظارات برای رشد قیمت های مصرف کننده گان ، سقوط نرخ اوراق قرضه و صاف شدن هرچه بیشتر منحنی های بازدهی( Yield Curve) ، همگی نشانگر شک و تردید در بازارهای مالی در این مورد است که آیا دست اندرکاران سیاست های پولی این توان را دارند که با ابزارهای موجود در دستان خود اقتصادهایشان را دچار تورم کنند( توضیح اینکه ایجاد این تورم برای جلوگیری از رکود لازم است).
بانک های مرکزی در جهان اعتبار خود را در بازارها  از دست داده اند

به گزارش اکوبورس به نقل از بلومبرگ ، کاهش انتظارات برای رشد قیمت های مصرف کننده گان ، سقوط نرخ اوراق قرضه و صاف شدن هرچه بیشتر منحنی های بازدهی( Yield Curve) ، همگی نشانگر شک و تردید در بازارهای مالی در این مورد است که آیا دست اندرکاران سیاست های پولی این توان را دارند که با ابزارهای موجود در دستان خود اقتصادهایشان را دچار تورم کنند( توضیح اینکه ایجاد این تورم برای جلوگیری از رکود لازم است).
اقتصادان ارشد بزرگترین شرکت مدیریت دارایی در آسیا می گوید: "آنچه بازارها به ما می گویند این است که آنها انتظار ندارند که بانک های مرکزی بتوانند تورم را در حال حاضر افزایش دهند" وی همچنین می گوید "بانک های مرکزی باید اعتبار خود را به دست آورند." این مورد اهمیت دارد که چه قدرتی بانک های مرکزی در محیط اقتصادی فعلی دارند. برای مثال جنگ تجاری که دائما بر شدت وخامت آن افزوده می شود و بحرانی های سیاسی در انگلستان و ایتالیا نااطمینانی هایی را تولید می کنند که لزوما با نرخ های پایین تر جبران نمی شوند. همه ی این ها باعث می شود که سرمایه گزاران محرک های مالی بیشتری را طلب کنند تا آن ها از اعتماد بیش از حد به نرخ های پایین دست بردارند.
آن ها می ترسند که نگاه داشتن پایین نرخ ها برای مدت طولانی به جای اینکه مشوق باشد، تضعیف کننده باشد به طوری که باعث ایجاد حباب در قیمت دارایی ها، مانع برای بانک ها، و باعث فرسایش بلند مدت عایدات برای بازنشتگان، بیمه شدگان و پس اندازکنندگان بشود.

محمد حسین جعفری تحلیلگر بازارهای مالی

برچسب ها بانک ،
اخبار مرتبط
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!