صفحه نخست » صنعت و بازرگانی ۱۶:۰۱ ۱۳۹۷/۰۷/۲۲

بورس،فروش در تحریم را شفاف می‌کند

اکوبورس: قائم مقام وزیر نفت با بیان اینکه راه اندازی بورس نفت منجر به شفاف شدن فروش نفت در دوران تحریم خواهد شد، گفت: بخش خصوصی توان صادرات نفت را دارد.
بورس،فروش در تحریم را شفاف می‌کند

به گزارش اکوبورس به نقل از مهر، مرضیه شاهدایی، قائم مقام وزیر نفت با بیان اینکه شرایط فعلی کشور به نحوی است که باید درباره بورس نفت و ایجاد آن تصمیم گیری می شد، گفت: تقاضا برای فروش نفت در حال حاضر زیاد است. بسیاری معتقدند که چرا باید شرکت ملی نفت به تنهایی اقدام به فروش نفت کند؛ از سویی دیگر این دسته از افراد عقیده دارند که بخش خصوصی توانمند در کشور وجود دارد  و می تواند در حوزه صادرات و فروش نفت ورود کند.

وی ادامه داد: با توجه به تقاضای شکل گرفته در این زمینه دولت تصمیم گرفت که عرضه نفت در بورس را کلید بزند. به این ترتیب هر بخش توانمند در داخل و حتی خارجی هایی که تمایل به خرید نفت ایران دارند، البته با مشارکت بخش داخلی ، می‌توانند اقدام به خرید نفت در بورس کنند.

به گفته این مقام مسئول، علت تصمیم دولت برای عرضه نفت در بورس، ایجاد شفافیت در روند فروش نفت بود تا همانند گذشته نفت توسط افرادی خاص و در شرایطی غیر شفاف فروخته نشود.

قائم مقام وزیر نفت در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره اینکه آیا بخش خصوصی توان فروش و صادرات نفت را دارد، توضیح داد: بله قادر به فروش و صادرات نفت است، اما نه در حجم بالا بلکه می تواند محموله های خرد را صادر کند.  در بسیاری از صنایع دیگر نیز حجم فعالیت و معاملات دولت بیش از بخش خصوصی است و این روندی طبیعی است. یکی از نکات مثبت دیگر عرضه در بورس، تسویه نقدی هزینه محموله است که در ابتدا دریافت می شود.

شاهدایی در پاسخ به خبرنگار مهر درباره اینکه تسویه ارزی محموله های نفت عرضه شده در بورس در دوران تحریم قبلی با شکست رو به رو شد، آیا تضمینی وجود دارد که در دور جدید تسویه ارزی با شکست مواجه نشود، اظهار داشت: برای این موضوع تمهیداتی اندیشیده شده و معتقدم که بخش خصوصی قادر به تسویه ارزی نرخ محموله خواهد بود.

عطف به گفته های قائم مقام وزیر نفت درباره تمهیدات در نظر گرفته شده درباره امکان تسویه ارزی ارزش محموله های نفت عرضه شده در بورس ، پیش از این  سید حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی در پاسخ به خبرنگار مهر درباره روش های تسویه ارزی پول نفت گفته بود: دولت در تلاش است تا در این بخش بتواند از ارزهای دیجیتال برای برخی از معاملات خود استفاده کند.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب ها
اخبار مرتبط

صادرات تخم مرغ آزاد شد

اکوبورس: دبیر ستاد تنظیم بازار از آزاد شدن صادرات تخم مرغ خبر داد و گفت: با توجه به افزایش تولید و در راستای حمایت از تولیدکنندگان، صادرات این محصول آزاد شد.

۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

مدیریت مواد اولیه، نقدینگی و بازار سه نیاز تولید است

اکوبورس: وزیر صنعت، معدن و تجارت، تامین مواد اولیه، نقدینگی و بازار را از نیازهای تولید برشمرد و گفت:باید مواد اولیه را تامین کنیم و در حوزه نقدینگی به مشارکت و همکاری بیشتر نظام بانکی نیاز داریم.

۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

صادرات به عراق ۳۶ درصد رشد کرد

اکوبورس: بررسی آمار تجارت خارجی سال ۹۷ نشان می دهد که کشورهای چین، عراق، امارات، افغانستان و کره مقصد اصلی صادرات غیرنفتی ایران بوده اند و صادرات به عراق با رشد ۳۶ درصدی مواجه شده است.

۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.